Zapalenie pochewki ścięgna - jak je leczyć?

Zapalenie pochewki ścięgna - jak je leczyć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zapalenie pochewki ścięgna jest bolesne i powoduje trudności w wykonywaniu ruchów. Zaatakowane stawy tracą siłę i trudno jest wykonywać ruchy, które wcześniej nie sprawiały nam problemów. Dowiedz się, jak leczy się ten powszechny stan urazowy.

Leczenie zapalenia pochewki ścięgna jest jednym z najczęstszych zadań urazowych. Wraz z zapaleniem ścięgien jest to jeden z najbardziej reprezentatywnych problemów ze ścięgnami.

Ścięgna to rodzaj tkanki włóknistej, która łączą mięśnie i kości ciała. Są niezbędne do kontrolowania ruchu różnych części organizmu.

Patologia ta jest bardzo powszechna nie tylko u sportowców, ale może dotknąć każdego. Leczenie zapalenia pochewki ścięgna jest niezbędne, aby zapobiec utracie przydatności chorego ścięgna w przyszłości.

Zapalenie pochewki ścięgna – co to takiego?

Zapalenie pochewki ścięgna polega na zapaleniu błony maziowej, która jest obszarem wyściełającym i chroniącym ścięgna. W normalnych warunkach ta struktura wytwarza płyn maziowy, który utrzymuje nawilżenie ścięgna.

W przypadku urazu w tym obszarze produkcja płynów może zostać zakłócona. Również sama osłona ulega zapaleniu. Oba zdarzenia, które składają się na zapalenie pochewki ścięgna prowadzą do tego, że ścięgno nie pracuje tak, jak powinno tracąc swoją mechaniczną przydatność.

Uszkodzenie dowolnego ścięgna może przełożyć się na dysfunkcję ruchomości. Na przykład, jeśli ścięgno, które jest częścią stawu barkowego jest uszkodzone ramię najprawdopodobniej nie będzie w stanie się poruszać lub będziemy odczuwać silny ból podczas próby wykonywania określonych ruchów.

Ból kostek

Sportowcy są jedną z grup najbardziej dotkniętych zapaleniem pochewki ścięgna.

Przyczyny zapalenia pochewki ścięgna

Prawda jest taka, że ​​ta patologia ma liczne etiologie lub czynniki sprawcze. Na ogół rozróżniamy ostre i przewlekłe zapalenie pochewki ścięgna w zależności od czasu jego trwania. Obydwa powodują ból przy badaniu palpacyjnym i ograniczenie ruchu.

Należy zauważyć, że jak zaznaczyliśmy na początku nie jest to wyłącznie choroba dotykająca sportowców. Każdy może na nią cierpieć. Jednak prawdą jest, że większość przypadków występuje u osób, które często wykonują powtarzalne ruchy.

To samo dotyczy tej samej postawy, która utrzymuje się w czasie, takiej jak długie stanie. W niektórych przypadkach zapalenie pochewki ścięgna jest spowodowane złogami wapnia, dną moczanową lub nawet dużymi ilościami cholesterolu.

W szczególności należy zwrócić uwagę na zapalenie pochewki ścięgna Quervaina, ponieważ jest to jeden z najbardziej znanych typów. Wpływa na ścięgna nadgarstka zaangażowane w ruch kciuka. U niektórych osób ta patologia może być spowodowana infekcją.

Zapalenie pochewki ścięgna – jak je leczyć?

Leczenie zapalenia pochewki ścięgna różni się, głównie w zależności od przyczyny, która je wywołała. Leczenie polega na zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego. Dlatego pierwszym środkiem, który należy zastosować jest odpoczynek.

Najlepiej unikać ruchów dotkniętej części ciała jeśli to możliwe. W niektórych przypadkach lekarze stosują unieruchomienie za pomocą desek, szyn lub bandaży. Ponadto zwykle stosuje się leczenie oparte na lekach przeciwzapalnych.

Na przykład stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen. Można nawet infiltrować kortykosteroidy, jeśli ból nie ustąpi. Przykładanie zimnych okładów na bolący obszar pomaga złagodzić stan zapalny. Z drugiej strony, gdy przyczyną jest infekcja stosuje się określone antybiotyki.

Artykuł opublikowany przez Uniwersytet Manueli Bertrán wyjaśnia, że ​​przezskórna elektryczna stymulacja nerwów jest opcją leczenia patologii w przypadkach zapalenia pochewki ścięgna Quervaina. Jest to technika skupiająca się na łagodzeniu bólu.

W innym badaniu z Universidad de la Frontera stwierdzono, że użycie pozaustrojowych fal uderzeniowych poprawia stan zapalny, który występuje w tym procesie. Obie są nowatorskimi technikami, które stanowią postęp w podejściu do zapalenia pochewki ścięgna.

Inne zalecenia dotyczące leczenia tego zapalenia

Podstawowe leczenie zapalenia pochewki ścięgna może poprawić sytuację, ale powrót do zdrowia może nie być całkowity. W wielu przypadkach konieczna jest rehabilitacja i fizjoterapia, aby ponownie poprawić stan ścięgna i wzmocnić obszar.

Osłabienie, które pozostaje może być szkodliwe, zwłaszcza u sportowców, którzy muszą wznowić trening i aktywność.

W rzeczywistości w ten sposób zapobiega się również przyszłym urazom w tym dotkniętym obszarze. W niektórych przypadkach patologia powraca i jedyną alternatywą jest operacja. Podejścia chirurgiczne są zróżnicowane, a wybór metody najbardziej odpowiedniej dla obrazu klinicznego będzie zależał od traumatologa.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje tendencja do artroskopii opartych na małych nacięciach, które pozostawiają minimalną bliznę i mają bardzo niewielki wpływ na tkanki.

Ból łokcia

Unieruchomienie zmniejsza nacisk na tkanki miękkie stawów, sprzyjając ich gojeniu.

Zobacz także: Zapalenie ścięgna barku – jak spać z tym schorzeniem?

Zapobieganie tej przypadłości

Chociaż przyczyny są różne istnieją ogólne środki zapobiegawcze w przypadku zapalenia pochewki ścięgna. Najważniejsze jest, aby unikać powtarzających się ruchów w naszym codziennym życiu. Dodatkowo należy wzmocnić mięśnie, aby poprawić stabilność stawów.

Rozgrzewki podczas zajęć sportowych i treningi dostosowane do indywidualnych możliwości są niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji w przyszłości. Nadmierny wysiłek kryje się za wieloma urazami, które prowadzą do bolesnych konsekwencji.

Aby uchronić ścięgno przed cierpieniem z powodu infekcji należy zadbać o higienę i prawidłowe gojenie się ran. Jednak zanim pojawią się jakiekolwiek oznaki kolonizacji bakterii pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • HOSPITAL PRÍNCIPE DE ASTURIAS. ALCALÁ DE HENARES. MADRID. (n.d.). Tendinitis y Tenosinovitis de Muñeca y Mano. Retrieved August 30, 2020, from https://d-nb.info/1180450094/34
    Tenosinovitis. (n.d.). Retrieved August 30, 2020, from http://stjosepheureka.myhospitalwebsite.com/apps/HealthGate/Article.aspx?chunkiid=121150
  • Bielefeldt Astudillo, D., & Bascour-Sandoval, C. (2019). Application of extracorporeal shock waves in stenosing tenosynovitis: Case report. Fisioterapia, 41(5), 299–302. https://doi.org/10.1016/j.ft.2019.07.001
  • MANEJO FISIOTERAPEUTICO DEL DOLOR POR MEDIO DE MODALIDADES TERAPEUTICAS EN TENOSINOVITIS DE QUERVAIN. (n.d.). Retrieved August 30, 2020, from https://www.redalyc.org/pdf/304/30415059006.pdf
  • Pérez Apaico, Greith Leisdy. “Tenosinovitis de estiloides radial (de quervain): enfoque en terapia física.” (2018).
  • Martín, Dr Fernando Romero, CA Móstoles ASEPEYO, and Av de Portugal. “Determinación de la Contingencia en la Tenosinovitis de Quervain.” (2009).
  • Oñate, A. Castel. “Tendinitis y Tenosinovitis de Muñeca y Mano.” Revista Iberoamericana de Cirugía de la Mano 38.02 (2010): 185-189.
  • Botero, Lucas Giraldo, and Laura Vásquez Salinas. “Aproximación artroscópica de tenosinovitis traumática de la vaina sinovial tarsiana: reporte de caso.” Revista CES Medicina Veterinaria y Zootecnia 5.1 (2010): 77-84.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.