Zapalenie ścięgna pośladkowego: na czym polega?

Zapalenie ścięgna pośladkowego: na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stan zapalny pośladków pojawia się w wyniku urazu znanego jako zapalenie ścięgna pośladkowego. Dlaczego do niego dochodzi i jak można je wyleczyć?

Zapalenie ścięgna pośladkowego, znane jako zapalenie kaletki krętarzowej lub zespół krętarzowy, to jedna z przyczyn bólu biodra. Jest wywoływane przez stan zapalny ścięgien znajdujących się w tym obszarze, który może pojawiać się z różnych powodów. Dlaczego ten rodzaj stanu zapalnego w ogóle się pojawia? Jak można go wyleczyć?

Zapalenie ścięgna pośladkowego pojawia się zazwyczaj z powodu powtarzających się mikrourazów. Z tego powodu dotyka ono wielu sportowców, na przykład maratończyków.

Ciągłe pocieranie obszaru wywołuje uraz, w wyniku którego w kaletce maziowej pojawia się stan zapalny. Jednak wcale nie musisz być sportowcem, aby rozwinął się u Ciebie zespół krętażowy. Istnieją inne czynniki, które mogą go wywoływać.

U kogo może rozwinąć się zapalenie ścięgna pośladkowego?

Kobieta cierpiąca na zapalenie mięśnia pośladkowego
Ta odmiana zapalenia ścięgna dotyka częściej osoby, które uprawiają sporty, zwłaszcza te wymagające wykonywania powtarzających się ruchów biodra.

Bycie sportowcem, bieganie maratonów lub granie w piłkę nożną może zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia kaletki krętarzowej. Jednak istnieją również inne czynniki, które mogą sprawić, że staniesz się podatna na to schorzenie. Przyjrzyjmy się kilku, które przy zastosowaniu właściwego leczenia mogą uchronić Cię przed pojawieniem się tego urazu:

  • Otyłość. Ucisk na obszar wywoływany przez nadmiar tkanki tłuszczowej może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu krętarzowego.
  • Fibromialgia. Sztywność mięśni typowa dla tego schorzenia może powodować ocieranie obszaru, prowadząc do rozwoju zapalenia ścięgna pośladkowego.
  • Artretyzm biodra. Nie ma wątpliwości, że ten problem wywołuje stan zapalny stawów w obszarze, który obejmuje i może prowadzić do pojawienia się zapalenia kaletki krętarzowej.
  • Gonartroza. Ten rodzaj zapalenia ścięgna może wywoływać degeneracja chrząstki.

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek z powyższych czynników, ryzyko rozwoju zapalenia ścięgna pośladkowego wzrasta. Jednak oczywiście nie oznacza to, że musi się u Ciebie pojawić. Mimo tego warto znać objawy, które powinny zaalarmować Cię o jego rozwoju.

Objawy zapalenia ścięgna pośladkowego

Kobieta u fizjoterapeuty
Ból i dyskomfort to najczęstsze objawy tego schorzenia. Poza tym czasami możesz doświadczyć problemów z chodzeniem.

Kiedy cierpisz z powodu zapalenia ścięgna pośladkowego, doświadczasz serii objawów, które można z łatwością pomylić z innymi problemami zdrowotnymi.

Dlatego też, chociaż na początku dyskomfort może nie być aż tak duży, zawsze polecamy udać się do lekarza. Dzięki temu będziesz w stanie uchronić się przed jego narastaniem. Poza tym umożliwi Ci to jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, aby Twój stan się nie pogorszył. Oto niektóre z najczęstszych symptomów tego schorzenia:

  • Uczucie przeskakiwania i bólu w obszarze biodra,
  • Ból stawów w okolicy biodra,
  • Trudności z chodzeniem bez odczuwania zauważalnego dyskomfortu,
  • Ból, który promieniuje do przodu uda,
  • Uczucie bólu, które sięga wewnętrznego uda,
  • Ból w pobliżu guza kulszowego (kości pośladkowych), który promieniuje na pośladki.

Widzisz więc, że ból w tym obszarze to główny objaw schorzenia. Czasami może towarzyszyć mu przeskakiwanie. To, czy promieniuje na przód, tył lub wnętrze biodra, a czasami nawet do kolana, będzie zależało od aktywności lub ruchów, które wywołują tarcie i stan zapalny w kaletce maziowej.

Na przykład pacjenci, którzy często doświadczają bólu pachwiny promieniującego do przodu biodra, odczuwają go, gdy wykonują przeprost biodra. Poza tym ostatni objaw na liście pojawia się u osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej.

Możliwe sposoby leczenia

Kobieta trzymająca tabletkę
Lekarz przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, aby zmniejszyć natężenie bólu.

Kiedy lekarz stawia diagnozę zapalenia ścięgna pośladkowego (na podstawie zdjęć rentgenowskich, badań ultrasonograficznych, gammaskanów, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego), może zalecić schudnięcie, jeśli zapalenie kaletki maziowej jest wywoływane przez wagę. Jednak może również przepisać leki przeciwbólowe, aby zmniejszyć ból i stan zapalny.

Zaleci również wykonywanie określonych ćwiczeń, które wzmacniają pośladki i biodra. Poza tym lekarze podkreślają znaczenia spania na przeciwnej stronie niż ta, w której występuje zapalenie ścięgna, ponieważ opieranie na niej dodatkowej wagi jedynie pogorszy jej stan.

W niektórych przypadkach lekarz może odciągnąć płyn z kaletki maziowej lub wstrzyknąć mieszankę środka przeciwbólowej oraz kortykosteroidów, które mają ją leczyć.

Co powinnaś zrobić, gdy zauważysz u siebie objawy zapalenia ścięgna pośladkowego?

Skoro wiesz już odrobinę więcej na temat zapalenia ścięgna pośladkowego, nie wahaj się zwrócić się o pomoc do lekarza, jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy opisane w dzisiejszym artykule.

Twój lekarz wykona wszystkie niezbędne badania, abyś mogła uniknąć bólu i dyskomfortu, ponieważ to schorzenie można z łatwością wyleczyć. Czy kiedykolwiek zdiagnozowano u Ciebie zapalenie ścięgna pośladowego lub kaletki maziowej biodra?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, M. F., Pérez, C. E., & De Paz, M. P. (2003). Programas de ejercicios en tendinopatías. Rehabilitación37(6), 354-362.
  • Medrano San Ildefonso, M., Mauri Llerda, J. A., & Bruscas Izu, C.. (2007). Tendinopatías por fluoroquinolonas. Anales de Medicina Interna24(5), 227-230. Recuperado en 28 de febrero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-71992007000500005&lng=es&tlng=es.
  • Pruvost, J. (2012). Tendinopatías del deportista. EMC-Podología14(2), 1-10.
  • Schvartzman, P., Salgado, D., Buteler, J., Alonso, P., Ríos, A., & Mondello, E.. (2016). Utilidad de la resonancia magnética en el diagnóstico de lesiones musculares de localización atípica. Revista argentina de radiología80(1), 27-38. Recuperado en 27 de febrero de 2019, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1852-99922016000100005&lng=es&tlng=es.
  • Vittecoq O, Lequerré T, Michelin P, Dujardin F. Actitud diagnóstica y tratamiento ante un dolor de cadera en el adulto. EMC – Tratado Med. 2018;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.