Zapalenie okrężnicy - 4 ważne rady
Zapalenie okrężnicy to stan zapalny jelita grubego. Choroba ta dotyka najczęściej osoby prowadzące siedzący tryb życia i stosujące niezdrową dietę, w której często pojawiają się napoje gazowane i jedzenie typu fast food.
Zdrowa dieta to klucz do zapobiegania tej chorobie, ale istnieje szereg innych czynników, które wpływają na jej występowanie, m.in. stres. Dowiedz się co robić, aby złagodzić objawy, jakie wywołuje zapalenie okrężnicy.
Zapalenie okrężnicy – objawy
Osoby cierpiące na zapalenie okrężnicy najczęściej skarżą się na takie symptomy, jak:
- Ból żołądka i opuchlizna jamy brzusznej;
- Krew w stolcu;
- Drgawki;
- Odwodnienie;
- Biegunka;
- Gorączka.
Zapalenie okrężnicy – główne przyczyny
1. Produkty przyczyniające się do występowania zapalenia okrężnicy
Aby wyleczyć zapalenie okrężnicy, należy przede wszystkim unikać pewnych produktów spożywczych. Niektóre elementy w diecie wywołują bowiem skurcze jelit i mają szkodliwy wpływ na pracę układu trawiennego i wydalniczego.
- Unikaj smażonych potraw, tłustych mięs i wędlin oraz fast foodów.
- Ogranicz spożycie produktów nabiałowych.
- Jeśli masz problemy z jelitami, unikaj napojów, które mogą je podrażniać, takich jak np. kawa czy herbata.
Pij więcej wody z sokiem z cytryny albo herbaty ziołowe, ponieważ pomogą one oczyścić twoje ciało z toksyn.
2. Długotrwały stres
Zaburzenia emocjonalne mają bardzo silny wpływ na pracę układu trawiennego i wydalniczego. Mogą im towarzyszyć biegunki lub zaparcia, które są głównymi symptomami zapalenia okrężnicy i zespołu jelita drażliwego.
Nadmiar stresu w domu i w pracy może powodować nasilenie objawów oraz stać się przyczyną występowania innych chorób, dlatego bardzo ważne jest umieć się odprężyć, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Zobacz także: Wpływ stresu na cykl menstruacyjny
3. Siedzący tryb życia
Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej podwyższa ryzyko wystąpienia zapalenia okrężnicy. Dlatego też osoby, które pracują przy biurku powinny regularnie robić sobie przerwy i nieco się poruszać.
Oprócz krótkich przerw od siedzenia przed biurkiem, postaraj się również znaleźć czas na choćby krótki spacer, przejażdżkę na rowerze lub inną aktywność fizyczną.
4. Zażywanie leków bez konsultacji z lekarzem
Jeśli zauważysz niepokojące objawy w okolicy jamy brzusznej, ból, biegunkę, zaparcia lub krew w stolcu, skonsultuj się z lekarzem zanim sięgniesz po jakiekolwiek leki.
Pamiętaj, że te same objawy mogą być oznaką różnych chorób, dlatego najpierw porozmawiaj ze specjalistą, aby wykluczyć inne schorzenia. Zażywanie leków na własna rękę może tylko pogorszyć symptomy.
Dieta i produkty zalecane w przypadku zapalenia okrężnicy
Jeśli zostanie u ciebie zdiagnozowane zapalenie okrężnicy lub chcesz zapobiegać tej chorobie, staraj się jeść sześć małych posiłków dziennie i nigdy nie pomijaj śniadania. W ramach leczenia warto też wypróbować płynną dietę, składającą się z dużej ilości zup i koktajli warzywnych lub owocowych. Pamiętaj też o tym, aby pić odpowiednio dużo wody.
Śniadanie
- Na śniadanie wypijaj szklankę chudego mleka i zjadaj tost z plasterkiem szynki lub chudego indyka.
- Inną zdrową opcją jest odtłuszczony jogurt naturalny z płatkami.
- Możesz też wypić filiżankę herbaty i zjeść tost z chudym serem.
Jeśli masz ochotę włączyć owoce do swojego śniadania, najlepiej sięgnij po papaję, banany, brzoskwinie lub melona. Unikaj kiwi, truskawek i guawy ponieważ owoce te są kwaśne i spowalniają procesy trawienia.
Obiad
W przypadku zapalenia okrężnicy jednym z najlepszych wyborów jeśli chodzi o dania obiadowe jest grillowany lub pieczony kurczak z zieloną sałatą, rukwią i świeżym szpinakiem.
Możesz dodać do smaku nieco oliwy z oliwek i zjeść danie z kromką pełnoziarnistego chleba.
Przeczytaj również: Dynia: 3 najlepsze przepisy na obiad
Kolacja
Na kolację możesz sobie przygotować makaron z dodatkiem oliwy z oliwek. Dobrym wyborem jest też odtłuszczony jogurt naturalny lub kawałek białego sera z dodatkiem łyżeczki miodu.
To są propozycje na główne posiłki, ale warto też pamiętać o zdrowych przekąskach, po które możesz sięgać w ciągu dnia.
Przekąski między posiłkami – zdrowe propozycje
- Szklanka świeżo wyciśniętego soku bez dodatku cukru
- Owoc – banan, jabłko lub gruszka
- Filiżanka herbaty i dwa tosty pełnoziarnistego pieczywa
Ogólnie rzecz biorąc, możesz włączyć do swojej diety takie produkty, jak owoce, warzywa, gotowany makaron, ryż, kurczak, inne chude mięsa, ziemniaki i pełnoziarniste pieczywo.
Łącz powyższe produkty wedle uznania i jedz dużo rozmaitych sałatek. Dzięki temu zdecydowanie zredukujesz symptomy zapalenia okrężnicy.
Pozostałe zalecenia
- Pij przynajmniej dwa litry wody lub naturalnego soku dziennie.
- Dokładnie przeżuwaj każdy kęs jedzenia, aby ułatwić organizmowi trawienie posiłków.
- Jedz o tych samych porach, aby wyregulować procesy trawienia i wydalania.
- Nie stosuj środków przeczyszczających jeśli pojawią się zaparcia, chyba że są ona przepisane przez lekarza.
Jeśli będziesz się stosować do tych zaleceń, prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o zdrową, zbilansowaną dietę, możesz w znaczny sposób złagodzić objawy zapalenia okrężnicy. Zmień swoje nawyki, a twoje zdrowie zmieni się na lepsze!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- L.C. Allgeyer, M.J. Miller, S.-Y. Lee. 2010. Sensory and microbiological quality of yogurt drinks with prebiotics and probiotics. Journal of Dairy Science.
https://doi.org/10.3168/jds.2009-2582.
(http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030210004777) - Moya-Albiol, Luis; Salvador, Alicia. 2001. Efectos del ejercicio físico agudo sobre la respuesta psicofisiológica al estrés: papel modulador de la condición física. Universitat Autònoma de Barcelona. https://ddd.uab.cat/record/63157
- Carolina Barros; Maritza Bocic. 2016. PSICOPATOLOGÍA EN COLITIS ULCEROSA Y
ENFERMEDAD DE CROHN. Gastroenterología y Psiquiatría. http://revistagpu.cl/2016/GPU_marzo_2016_PDF/PSI_Psicopatologia.pdf - López León, Diana Paulina. 2014. Manual de colitis nerviosa para adolescentes de Ocozocoutla de Espinosa Chiapas. Universidad de Ciencias y Artes de Chiapas. https://repositorio.unicach.mx/handle/20.500.12114/310
- Diarrea bacteriana. 2009. Intramed. https://www.intramed.net/contenidover.asp?contenidoid=62710
- Colitis. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/001125.htm