Zapalenie nerwu kulszowego: objawy i domowe remedia

Zapalenie nerwu kulszowego: objawy i domowe remedia
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zapalenie nerwu kulszowego wywołuje zazwyczaj intensywny ból w dolnej części pleców, który może promieniować nawet do pośladków i nogi. Taki dyskomfort może czasami wymagać stosowania różnych domowych remediów, jak również wprowadzenia leczenia medycznego.

Często nazywamy to schorzenie rwą kulszową, jednak w rzeczywistości chodzi nam o zapalenie nerwu kulszowego. Tą przypadłość cechuje ból, który rozchodzi się wzdłuż tego nerwu, od obszaru lędźwi w dół nogi.

Ponieważ ból może okazać się niezwykle silny, wiele osób poszukuje naturalnych remediów i rozwiązań, które pomogą im zaznać odrobiny ulgi. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz zalecenia, które zgodnie z najnowszymi badania przynoszą najlepsze skutki.

Rwa kulszowa lub zapalenie nerwu kulszowego

Objawy rwy kulszowej

Nawet jeśli nie dotknęło Cię jeszcze zapalenie nerwu kulszowego, to z pewnością słyszałaś jak inni narzekają na to jak wielki sprawia ból. Dzieje się tak, ponieważ rwa kulszowa wywołuje ból, stan zapalny, a czasami drętwienie, mrowienie i słabość w nodze. Mówimy o nodze, ponieważ zazwyczaj schorzenie to dotyka tylko jedną kończynę.

Ból nerwu kulszowego rozpoczyna się w obszarze lędźwiowymi i promieniuje w dół pleców, aż za pośladki. To właśnie w tej pierwszej części ścieżki najczęściej pojawia się największy ból. Następnie ból promieniuje z tyłu nogi w dół i może docierać aż do stopy. Dyskomfort może również zwiększać się z tyłu uda i łydki.

Jakie objawy daje rwa kulszowa? Prawda jest taka, że każda osoba może odczuwać ból w zupełnie inny sposób. W niektórych przypadkach może być dość łagodny, zaś inni mogą doświadczać bardzo intensywnego bólu. Poza tym niektórzy czują, jakby ich coś paliło, a nawet jakby doświadczali porażenia prądem.

Naturalne remedia na zapalenie nerwu kulszowego

1. Kurkuma

Kurkuma
Właściwości przeciwzapalne kurkumy pomagają zmniejszać ból wywoływany przez opuchliznę nerwu kulszowego.

Udowodniono, że kurkumina, która jest głównym składnikiem aktywnym kurkumy, ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. To właśnie dzięki niej kurkuma ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Właśnie dlatego ta przyprawa to doskonałe naturalne remedium na problemy wywołujące ból i opuchliznę.

Takie właściwości sprawiają, że naukowcy przeprowadzają coraz więcej badań, aby w pełni wykorzystać działanie lecznicze tego korzenia. Dlatego też w dzisiejszych czasach możemy kupić kurkumę i kurkuminę w formie suplementów. Jednak możemy również po prostu dodawać ją do potrawek i deserów w sproszkowanej formie.

Warto również zauważyć, że to naturalne remedium pomaga nam uniknąć długoterminowych skutków ubocznych i działań niepożądanych leków przeciwzapalnych. Co więcej, kurkuma wspomaga funkcjonowanie wątroby. Oznacza to, że pomaga również poprawić inne aspekty naszego zdrowia.

2. Olej z konopi CND

Udowodniono, że olej z konopi jest bardzo skuteczny w przypadkach wymagających radzenia sobie z trudnym do wyleczenia bólem. Cały sekret tkwi w kannabidiolu (CBD), związku, który pomaga również ukoić nerwy i poprawia sen. Należy podkreślić, że ten olej pochodzi z odmiany konopi, która nie jest psychoaktywna.

To remedium jest bardzo skuteczne, ale istnieją pewne przeciwwskazania. Na przykład należy uważać w przypadku arytmii. Dlatego też należy przyjmować je jedynie pod nadzorem lekarskim, zwłaszcza jeśli bierzesz jakiekolwiek leki.

3. Miłorząb

Liście miłorzębu - remedia na zapalenie nerwu kulszowego
Liście tego drzewa wywierają pozytywny wpływ na krążenie krwi oraz, według niektórych badań, mogą zmniejszać niektóre rodzaje bólu.

Liście miłorzębu są sprzedawane w formie suplementu, aby poprawić krążenie w mózgu i kończynach. Dlatego też eksperci zalecają przyjmować go, aby poprawić pamięć oraz zmniejszyć ból i dyskomfort.

Co więcej, niektóre badania sugerują, że ekstrakt z tej rośliny może wspomagać regenerację nerwu kulszowego. Dlatego też można przyjmować go jako lek pod nadzorem lekarskim. Jednak nie powinnaś go stosować przez dłuższy czas.

4. Szafran

Szafran jest niezwykle popularny w gastronomii, ale często ignoruje się jego właściwości jako naturalnego remedium. Jednak ta przyprawa wybija się ze względu na możliwość naturalnego zmniejszania bólu oraz opuchlizny.

Co więcej, szafran ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Dlatego też istnieje kilka badań, które sugerują, że szafran dzięki swoim właściwościom leczniczym staje się dobrym remedium na zmniejszanie bólu neuropatycznego. Innymi słowy, chodzi o ból, który dotyka układu nerwowego.

Według pryncypiów tradycyjnej medycyny indyjskiej, szafran powinien być przyjmowany w niewielkich dawkach, wymieszany z mlekiem. Jednak w dzisiejszych czasach możemy zakupić szafran w formie ekstraktu, co pozwala przyjmować go w precyzyjnych dawkach.

Podsumowanie

Rwa kulszowa
Te naturalne remedia mogą okazać się przydatne w przypadku intensywnego bólu. Jednak zanim zaczniesz je stosować, powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej.

Badania, o których wspomnieliśmy, przeprowadzono niedawno i są bardzo obiecujące. Jednak trzeba jeszcze udowodnić skuteczność licznych remediów. Natomiast warto zauważyć, że część z nich wykorzystuje się powszechnie w kuchni.

Dlatego też stanowią świetną opcję, jeśli chcesz spróbować w naturalny sposób zmniejszyć ból wywoływany przez zapalenie nerwu kulszowego.

Skoro znasz już korzyści płynące ze stosowania tych naturalnych remediów, może warto porozmawiać o nich z lekarzem? Dzięki temu będziesz w stanie zaznać wyczekiwanej ulgi, a jednocześnie uniknąć skutków ubocznych wiążących się ze stosowaniem niektórych terapii farmakologicznych.

Z pewnością będziesz zadowolona jeśli je wypróbujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ma, J., Liu, J., Yu, H., Wang, Q., Chen, Y., & Xiang, L. (2013). Curcumin promotes nerve regeneration and functional recovery in rat model of nerve crush injury. Neuroscience Letters. https://doi.org/10.1016/j.neulet.2013.04.054
  • Adkison, J. D., Bauer, D. W., & Chang, T. (2010). The effect of topical Arnica on muscle pain. Annals of Pharmacotherapy. https://doi.org/10.1345/aph.1P071
  • Forouzanfar, F., & Hosseinzadeh, H. (2018). Medicinal herbs in the treatment of neuropathic pain: A review. Iranian Journal of Basic Medical Sciences. https://doi.org/10.22038/ijbms.2018.24026.6021
  • Tamaddonfard, E., Farshid, A. A., Maroufi, S., Kazemi-Shojaei, S., Erfanparast, A., Asri-Rezaei, S., … Escort, M. (2014). Effects of safranal, a constituent of saffron, and vitamin e on nerve functions and histopathology following crush injury of sciatic nerve in rats. Phytomedicine. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2013.10.031

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.