Zapalenie krtani u dzieci: objawy i leczenie
Zapalenie krtani u dzieci jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłoszeń na pediatryczną izbę przyjęć. Symptomatologia układu oddechowego, która towarzyszy tej patologii, może powodować niepokój rodziców, a nawet panikę, prowadząc do niewłaściwych reakcji.
Istnieją środki zapobiegające zaostrzeniu zapalenia krtani u dzieci, a tym samym zmniejszające powikłania, które mogą się pojawić. Zapobieganie jest jednym z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o stawianie czoła konsekwencjom tego schorzenia.
W dzisiejszym artykule powiemy Ci, jak radzić sobie z zapaleniem krtani u dzieci.
Co to jest zapalenie krtani u dzieci?
Zapalenie krtani to choroba układu oddechowego, która zwykle pojawia się szybko – to znaczy objawia się nagłym początkiem i szybkim rozwojem. Obejmuje zapalenie krtani i jest zwykle wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej.
Kiedy chorobę wywołuje wirus, dostępne leki koncentrują się na łagodzeniu objawów. Dzieje się tak dlatego, że organizm sam wyeliminuje infekcję. Z tego powodu ważne jest, aby nie leczyć dzieci samodzielnie. Innymi słowy, nigdy nie należy podawać dziecku żadnych leków bez recepty.
W większości przypadków zapalenie krtani u dzieci jest zwykle łagodne, a najlepszym sposobem jest zapobieganie. Mimo to ważne jest, aby wiedzieć, które objawy są powodem do niepokoju i wymagają pomocy lekarza.
Możesz być także zainteresowany: Choroby układu oddechowego u noworodków
Zapobieganie zapaleniu krtani u dzieci
Uczenie dzieci ciągłego mycia rąk jest jedną z metod zapobiegania i leczenia zapalenia krtani. Ręce są często sposobem, w jaki wirusy i bakterie mogą dostać się do organizmu.
Głównym sposobem na zmniejszenie ryzyka tej choroby jest praktykowanie nawyków profilaktycznych. Aby to zrobić, zwróć uwagę na następujące kwestie:
- Myj dłonie. Głównym środkiem rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii są ręce. Dlatego ważne jest, aby stale edukować dzieci w zakresie higieny.
- Unikaj dymu. Nie twórz zadymionych środowisk w domu i w pobliżu dzieci. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, jak istotne jest eliminowanie szkodliwych zachowań.
- Zachęcaj do odpowiedniego nawilżenia. Ważne jest również, aby często podawać dzieciom wodę, by zachować ich nawilżenie skóry. Zwróć jeszcze większą uwagę na ten punkt po zakończeniu ćwiczeń fizycznych.
- Zwiększ spożycie owoców i warzyw. Spożywanie tych pokarmów sprzyja działaniu układu odpornościowego.
- Unikaj kontaktu z chorymi ludźmi. Nie jest dobrym pomysłem, aby dzieci odwiedzały krewnych lub przyjaciół cierpiących na jakąś chorobę, zwłaszcza choroby układu oddechowego. Unikaj zabierania dzieci na wizyty w szpitalu.
Zapalenie krtani u dzieci – podstawowe objawy
Zapalenie krtani może wystąpić na wiele sposobów, ale najczęściej są to:
- Kaszel. To jeden z objawów, który najbardziej martwi rodziców, gdy pojawia się kompulsywnie i nie pozwala dzieciom odpocząć. Istnieją domowe środki, które mogą złagodzić kaszel, takie jak nawilżanie powietrza.
- Chrypka lub afonia. Zmiana tonu głosu dzieci następuje w wyniku zapalenia strun głosowych.
- Ból podczas połykania. Dzieci mogą skarżyć się na ból podczas przełykania. Ten ból nasila się podczas spożywania produktów stałych.
- Trudności w oddychaniu. Kiedy dziecko wdycha powietrze może pojawić się cichy gwizd lub świst. Jeśli stan jest poważny, możesz usłyszeć ten dźwięk całkiem wyraźnie. Jest to główny powód udania się na pogotowie.
Sprawdź także: Jak wyleczyć zwykłe przeziębienie w domu?
Znaki ostrzegawcze – kiedy udać się do szpitala?
Istnieją określone sytuacje, które wymagają od rodziców posiadania pewnego poziomu wiedzy, aby działać w najbardziej odpowiedni sposób.
Trudności w oddychaniu
Trudności w oddychaniu i gorączka są oznakami powikłań w krtani. W takich przypadkach ważne jest, aby zabrać dziecko na izbę przyjęć.
Trudności w oddychaniu dotyczą sytuacji, gdy dziecku trudno jest oddychać. Zauważysz bardziej intensywny ruch klatki piersiowej lub brzucha; możesz także zauważyć retrakcje międzyżebrowe. Charakteryzują się one ruchem mięśni między żebrami do wewnątrz.
W niektórych przypadkach usłyszysz również dźwięk oddychania. Jest to znak, że powinieneś natychmiast zabrać dziecko do szpitala na badanie.
Gorączka
Gorączka jest powodem do niepokoju, gdy spełnia określone cechy. Na przykład, jeśli w dowolnym momencie przekracza 38,8 °C lub jest wyższa niż 37,5 °C przez dłużej niż 3 kolejne dni, zabierz dziecko do lekarza.
Ponadto udaj się do specjalisty jeśli Twoje dziecko nie reaguje na leki przeciwgorączkowe lub przeciwzapalne przepisane przez pediatrę. Pamiętaj, aby nigdy samodzielnie nie leczyć swojego dziecka. Oznacza to, że nigdy nie powinieneś podawać dziecku żadnych leków bez recepty od lekarza.
Jeśli jednak stosowałeś wcześniej przepisane przez lekarza leki przeciwgorączkowo-przeciwzapalne, to postępując zgodnie z określonymi wytycznymi, można je stosować z zachowaniem tych samych zaleceń.
W skrócie…
Zapalenie krtani u dzieci może powodować różne dolegliwości, od kaszlu po trudności w oddychaniu. Jednak przy odpowiedniej opiece i szybkiej reakcji, można zapobiec powikłaniom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- En familia AEP staff. (n.d.). Laringitis aguda. Asociación Española de Pediatría. https://enfamilia.aeped.es/temas-salud/laringitis-aguda
- Basanta, M. A. (2003). Laringitis aguda (crup). An pediatría [Internet], 1(S1), 55-61. https://www.analesdepediatria.org/es-laringitis-aguda-crup–articulo-13054787
- Hospital Ruber Internacional staff. (n.d.). Laringitis aguda. Pediátrica. Hospital Ruber Internacional. https://www.ruberinternacional.es/es/paciente/patologias/laringitis-aguda-pediatrica