Zakrzepica żył głębokich: jak ją wykryć i jak jej zapobiegać?

Zakrzepica żył głębokich może wynikać z każdego zjawiska, które uniemożliwia prawidłowe krzepnięcie lub krążenie krwi.
Zakrzepica żył głębokich: jak ją wykryć i jak jej zapobiegać?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Zakrzepica żył głębokich (DVT) lub zakrzepica żylna występuje, gdy zakrzep krwi tworzy się w jednej lub więcej żył głębokich. Zwykle dotyka to nóg, chociaż może pojawić się w innych obszarach ciała.

Zakrzepica żył głębokich może wystąpić, jeśli cierpisz na schorzenia związane z krwią, które wpływają na jej krzepnięcie.

Może się także rozwinąć, jeśli przez dłuższy czas się nie poruszasz. Dzieje się tak na przykład po operacji lub wypadku.

Zakrzepica żył głębokich to poważne zaburzenie. Zakrzepy, które tworzą się w żyłach, mogą przemieszczać się w krwiobiegu i dostać się do płuc. Tam mogą przerwać przepływ krwi, po wyzwoleniu zatorowości płucnej. Skrzepy mogą także migrować do Twojego serca. W takich przypadkach może nawet wystąpić atak serca.

Zakrzepica żył głębokich – co ja powoduje?

Kiedy ktoś cierpi na zakrzepicę żył głębokich, to oznacza, że żyły znajdujące się najdalej od serca (na przykład w nogach) mają trudności z przemieszczaniem krwi. Krew gromadzi się, powodując obrzęki i opuchnięcia.

Zakrzepica żył głębokich

Krew, która płynie z serca do stóp, porusza się w tętnicach. Następnie wraca ona do serca przez naczynia włosowate. To stamtąd przenosi się do płuc, w celu dotlenienia organizmu.

Kiedy krew koaguluje w żyle, nie może wrócić do serca. Wtedy właśnie gromadzi się w żyłach nóg. Pęcznieją one i powodują ból. Następnie krew krzepnie i uniemożliwia normalne krążenie.

Zakrzepy w żyłach głębokich mogą wystąpić w wyniku każdego zjawiska, które uniemożliwia prawidłowe krążenie krwi lub sprzyja krzepnięciu. Mogą na przykład pojawić się po operacji lub jako efekt uboczny przyjmowania niektórych leków i ograniczonego ruchu.

W każdym razie, jest kilka czynników, które sprawiają, że dana osoba jest bardziej podatna na ten stan. Wśród nich znajdują się:

  • Genetyka: niektóre osoby dziedziczą zaburzenia, które prowadzą do problemów z krążeniem.
  • Długotrwały brak ruchu: może to być na przykład pobyt w szpitalu.
  • Urazy lub operacje.
  • Ciąża, nadwaga lub otyłość.
  • Palenie papierosów.

Jak wykryć zakrzepicę żył głębokich?

Jest wiele badań, które mogą wykryć zakrzepicę żył głębokich. Obejmują one techniki obrazowania, a także diagnozę na podstawie badań krwi.

Zakrzepica głęboka

Po pierwsze, należy zauważyć, że istnieją pewne stany z objawami podobnymi do zakrzepicy żył głębokich. Jest to na przykład zatorowość płucna, urazy mięśni, cellulitis (zapalenie tkanki łącznej) i stany zapalne żył tuż pod skórą. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić specjalne testy, by móc zlokalizować skrzepy w żyłach i odróżnić tę chorobę od innych.

Oto niektóre z testów.

Ultrasonografia dopplerowska

Jest to test wykorzystujący fale dźwiękowe do generowania obrazów w celu obserwowania przepływu krwi przez żyły. Może wykrywać blokady lub skrzepy krwi w żyłach głębokich. Jest to standardowy test obrazowania, wykorzystywany do diagnozy zakrzepicy żył głębokich.

Test T-Dimer

Test ten składa się z badania krwi, które mierzy substancję uwalnianą do krwi po rozpadzie zakrzepu. Wynik ujemny oznacza, że dana osoba prawdopodobnie nie cierpi na zakrzepicę i odwrotnie.

Flebografia

Jest to najdokładniejszy test do diagnozowania zakrzepicy głębokiej. Jest to jednak dość inwazyjna procedura, co oznacza, ze wymaga od lekarzy stosowania narzędzi do operowania w ciele. Flebografia to specjalny rodzaj prześwietlenia, podczas którego lekarz wstrzykuje do dużej żyły w stopie lub kostce kontrastujący barwnik. W ten sposób może on obserwować żyły głębokie w nodze.

Skan MRI i CT

Te dwa testy obrazujące pomagają lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń. Obrazy pokazują żyły i ewentualne zakrzepy. Testy te nie są jednak często stosowane do diagnozowania zakrzepicy. Są one jednak dostępnym zasobem, jeśli zajdzie potrzeba ich wykorzystania.

Zapobieganie zakrzepicy żył głębokich

Eliminacja czynników ryzyka jest najlepszą formą zapobiegania tej chorobie. Obejmuje to zaprzestanie palenia papierosów, picia alkoholu i innych rzeczy, które powodują wysokie ciśnienie krwi.

Co powoduje zakrzepicę?

Zapobieganie DVT polega na poprawie przepływu krwi, która wraca do serca. Dlatego też ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on zalecić pewne ćwiczenia.

Wskazane jest także regularne unoszenie nóg, aby ułatwić krążenie. Osobie cierpiącej na zakrzepicę może być wygodniej, jeśli podniesie część materaca, na której trzyma nogi. Dzięki temu może ona spać z nogami lekko podniesionymi do góry.

Jeśli jesteś palaczem, spróbuj rzucić papierosy. Tytoń jest czynnikiem ryzyka dla wielu chorób serca. Lekarze zalecają również ćwiczenia fizyczne przez co najmniej 30 minut, przynajmniej 3 razy w tygodniu. Pomocne może być również spożywanie większej ilości pokarmów zapobiegających zakrzepom krwi.

W razie potrzeby lekarz może przepisać stosowanie leków przeciwzakrzepowych, aby zapobiec temu problemowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Piccinato, C. E., Cherri, J., & Moriya, T. (1995). Trombose venosa profunda. In Medicina.
  • Weinmann, E. E., & Salzman, E. W. (1996). Trombosis venosa profunda. Revista Cubana de Medicina. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(17)87867-3
  • Rodriguez Moral, N. E. (1972). TROMBOSIS VENOSA. Revista Cubana de Cirugia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.