Zaburzenia odżywiania u dzieci z autyzmem

Zaburzenia odżywiania są stosunkowo częste u dzieci z autyzmem. Ważne jest, aby zadbać o to w odpowiednim czasie, aby uniknąć ewentualnych niedoborów żywieniowych i powikłań.
Zaburzenia odżywiania u dzieci z autyzmem
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaburzenia odżywiania u dzieci z autyzmem są na porządku dziennym. Mogą mieć różne przyczyny, chociaż na ogół są wtórne w stosunku do charakterystycznych zmian tego zaburzenia. W rzeczywistości występują zarówno jedne jak i drugie, z różnym stopniem intensywności.

Należy pamiętać, że zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) to grupa zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, które wpływają na pracę mózgu. Początek zaburzenia następuje zwykle w dzieciństwie, a problemy w funkcjonowaniu neuronów przekładają się na trudności w obszarach interakcji społecznych i umiejętności komunikacyjnych.

Czynniki związane z zaburzeniami odżywiania się u dzieci z autyzmem

Kwestia odżywiania żywności należy do najbardziej dotkniętych zaburzeniami u pacjentów z autyzmem. Pochodzenie tych problemów jest związane z następującymi czynnikami:

  • Zmiany w percepcji sensorycznej, które powodują niedowrażliwość lub nadwrażliwość na niektóre konsystencje, smaki, zapachy lub kolory żywności.
  • Ograniczone i restrykcyjne zainteresowanie jedzeniem.
  • Powtarzające się zachowania
  • Trudność w pełnym zintegrowaniu percepcji zmysłowej.

Dlatego wpływ autyzmu na odżywianie dietę może przebiegać na kilka sposobów. Jakie jednak są główne zaburzenia odżywiania u dzieci z autyzmem? Opisujemy je szczegółowo poniżej.

Odkryj również ten ciekawy temat: Jedzenie ryb z rtęcią podczas ciąży a autyzm

Główne zaburzenia odżywiania u dzieci z autyzmem

Dziecko przed sałatką
Dziedzina odżywiania jest jedną z najbardziej problematycznych u dzieci z autyzmem. Ogólnie u nieletnich mogą rozwinąć się różnego rodzaju zaburzenia odżywiania.

1. Mało urozmaicona dieta

Ze względu na ograniczony wybór pokarmów i silne awersje, jakie niektóre z nich mogą budzić, dieta dzieci z autyzmem może być bardzo mało urozmaicona. Odrzucenie może dotyczyć określonych pokarmów, ale także całej grupy, pokarmów o określonym kolorze lub konsystencji i tak dalej.

Dzieci z autyzmem mają też skłonność do jednego rodzaju przygotowania lub podania potraw Ogólnie rzecz biorąc, i choć nie jest to normą dla wszystkich dzieci, najbardziej lubią one jedzenie w kolorze czerwonym, żółtym lub pomarańczowym. Natomiast najbardziej odrzucane tekstury są ziarniste, lepkie i cierpkie potrawy.

2. Zbyt małe ilości jedzenia

Dzieci z autyzmem mają problemy ze skupieniem się na jednym zadaniu przez długi czas. W konsekwencji, utrudnia im to siedzenie przy stole od pierwszego dania do deseru.

Jeśli dodamy do tego skłonności, które widzieliśmy w poprzedniej sekcji (restrykcyjne wybory żywieniowe), może to oznaczać, że ich dieta będzie niewystarczająca pod względem energii i składników odżywczych.

W niektórych przypadkach może również ogrywać rolę trudność rodziców w ustaleniu roli władzy i akceptacji narzuconych ograniczeń. Wtedy to same dzieci przejmują pełną kontrolę nad swoim jedzeniem, więc wybierają, co jeść, czego nie i w jakich ilościach. W rezultacie nie odżywiają się dobrze.

3. Awersje żywieniowe spowodowane negatywnym warunkowaniem klasycznym

Warunkowanie klasyczne to zaistnienie odpowiedzi na bodziec, która pojawia się jako produkt doświadczenia. W rezultacie często generuje się niechęć lub odrzucenie niektórych pokarmów. Jeśli  doświadczenia, których doświadczyło dziecko, po spróbowaniu danej potrawy po raz pierwszy, były negatywne, dziecko nie będzie chciało ich jeść.

Negatywne doświadczenia mogą być następujące:

Ponadto negatywną pamięć dziecko może rozszerzyć na inne podobne produkty, co ogranicza różnorodność akceptowanych produktów.

Dziecko nie chce jeść
Traumatyczne przeżycie dla dziecka podczas próbowania pewnych potraw po raz pierwszy może spowodować ich trwałe odrzucenie.

4. Problemy związane z lekami

Niektóre leki stosowane w leczeniu zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) również mają wpływ na dietę dzieci. Powodują spadek lub wzrost apetytu a także mogą zapobiegać wchłanianiu niektórych witamin lub minerałów.

Dlatego ważne jest, aby znać skutki uboczne leczenia i omówić je ze specjalistami zajmującymi się leczeniem dzieci.

5. Częste zaburzenia trawienne

Dzieci z autyzmem często mogą mieć ponadto pewne objawy związane z układem pokarmowym i pożywieniem. Należą do nich:

  • Ból brzucha.
  • Zgaga
  • Przewlekła biegunka lub zaparcie.
  • Regurgitacje
  • Gazy jelitowe
  • Wymioty

W każdym razie należy zauważyć, że pojawienie się tych objawów nie jest spowodowane samym zaburzeniem, ale problemami żywieniowymi, które z niego wynikają i które komentujemy.

Na przykład ograniczenie niektórych owoców i warzyw może prowadzić do diety o bardzo niskiej zawartości błonnika, co ostatecznie powoduje problemy z zaparciami. Natomiast trudności z przeżuwaniem i niewydolność żucia mogą powodować słabe trawienie i wzdęcia.

Musimy jednak zwrócić uwagę na częstotliwość i intensywność objawów oraz ocenić możliwość wystąpienia nietolerancji pokarmowej lub alergii, jak to ma miejsce u wielu dzieci we wczesnym okresie.

Ból brzucha u dziecka
Zaburzenia trawienia są również powszechne u dzieci z autyzmem. W konsekwencji może to zmienić ich zachowania żywieniowe.

Przeczytaj więcej w tym powiązanym z tematem artykule: Dzieci z autyzmem: poznaj 4 ważne dla nich ćwiczenia

Czy trzeba interweniować w przypadku problemów żywieniowych?

W obliczu wszelkich zaburzeń odżywiania u dzieci z autyzmem należy działać jak najszybciej. Chociaż być może nie jest to uważane za priorytet, niedobory w dzieciństwie mogą prowadzić do sytuacji niedożywienia lub złego odżywienia organizmu.

Stanowiłoby to dodatkowy problem dla prawidłowego rozwoju i wzrostu dzieci. Metaanaliza badań naukowych wykazała, że ​​w diecie dzieci z autyzmem jest mniejsze spożycie białka i wapnia w porównaniu ze zdrowymi dziećmi.

Dlatego ważne jest, aby przy każdym problemie mówić lekarzowi o aspektach dotyczących żywności. To pozwoli znaleźć odpowiednie rozwiązanie w każdym przypadku. Dodatkowo specjaliści podkreślają potrzebę diety dostosowanej do każdego dziecka (jego preferencji i objawów) oraz kontroli jego stanu odżywienia.

W ten sposób będzie można poprawić ich problemy trawienne i zapobiec ewentualnym przyszłym problemom związanym z niewłaściwą dietą.

Zaburzenia odżywiania u dzieci z autyzmem wymagają uwagi

Jeśli chodzi o zaburzeniami odżywiania, które pojawiają się u dzieci z autyzmem, najważniejsze i niezbędne jest zajęcie się nimi odpowiednio wcześnie. Dzięki temu uniknie się komplikacji w trakcie ich rozwoju i procesu wzrostu. Dlatego wszelkie nieprawidłowości w zachowaniach żywieniowych są powodem do konsultacji z pediatrą, dietetykiem i innymi specjalistami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ansel K. Autism Spectrum Disorders and Diet. Abril 2019. American Academy of Nutrition and Dietetics.
  • Baratas M. et al. Guía de Intervención ante los trastornos de alimentación en niños y niñas con trastorno del espectro del autismo (TEA). Federación Autismo Madrid.
  • Kawicka A, Regulska-Illow B. How Nutritional Status, Diet and Dietary Supplements Can Affect Autism. A Review. Rocz Panstw Zakl Hig. 2013;64(1):1‐12
  • Sharma S.R, et al. Autism Spectrum Disorder: Classification, diagnosis and therapy. Pharmacology and Therapeutics. Octubre 2018. 190;91-104.
  • Sharp W, et al. Feeding Problems and Nutrient Intake in Children with Autism Spectrum Disorders: A Meta-analysis and Comprehensive Review of the Literature. Journal of Autism and Development Disorders. 2012. 43;2159-2173.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.