Zaburzenia miesiączkowania - 4 najczęstsze objawy
Czy miewasz zaburzenia miesiączkowania? Każda z nas powinna obserwować swój cykl menstruacyjny już od pojawienia się pierwszej miesiączki. W pierwszych latach od pojawienia się pierwszej miesiączki nieregularne cykle są zjawiskiem dość powszechnym.
Miesiączka to krwawienia występujące cyklicznie, zwykle co 28-30 dni, jest jednak wiele kobiet u których cykl trwa nawet 32 dni.
Normalna miesiączka trwa od trzech do siedmiu dni. Jeżeli przedłuża się powyżej 10 dni oznacza to, że cykl jest nieregularny- występują zaburzenia miesiączkowania. Podobnie w przypadku pojawiania się menstruacji 5 dni za wcześnie lub 5 dni za późno.
Zaburzenia miesiączkowania mogą pojawiać się z wielu powodów, mogą być skutkiem choroby lub zaburzeń hormonalnych. W przypadku nastolatków jest to związane z wahaniami hormonalnymi w procesie dojrzewania i jest zupełnie naturalne. Dotyczy to także okresu przekwitania.
Zaburzenia miesiączkowania – najbardziej popularne objawy
Dla rozpoznania zaburzeń miesiączkowania najważniejsza jest dobra znajomość własnego cyklu. Dobrze jest wiedzieć jak długo trwa miesiączka oraz znać obfitość krwawienia.
Powinnyśmy też być świadome własnych wahań nastroju. Nadmierne wypadanie włosów i łamliwe paznokcie również mogą oznaczać problemy z gospodarką hormonalną.
Można wymienić cztery główne objawy, które mogą być zwiastunem choroby lub zmian patologicznych. W każdym z tych przypadków zaleca się wizytę u lekarza.
Zobacz także: Nieregularny okres – 6 powodów
1. Rybi zapach
Ten nieprzyjemny zapach sugeruje zachwianie naturalnej równowagi flory bakteryjnej i zazwyczaj spowodowany jest infekcją pochwy. W tym przypadku nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.
Infekcje mogą spowodować zaburzenia cyklu miesiączkowego. Mogą one także być efektem różnego rodzaju urazów.
2. Zbyt częste lub zbyt rzadkie miesiączki
Za normalny uważa się cykl pomiędzy 28 a 32 dni.
- Cykl zbyt krótki występuje wtedy, gdy miesiączka pojawia się częściej niż co 24 dni. W przypadku dziewcząt w okresie dojrzewania jest to 21 dni.
- Z drugiej strony, jeżeli krwawienie pojawia się co 35 lub więcej dni oznacza to, że cykl jest zbyt długi. W przypadku dziewcząt w okresie dojrzewania jest to 45 lub więcej dni.
3. Miesiączki trwające zbyt długo
Długość krwawienia jest kolejnym ważnym czynnikiem. Na ogół powinno to być trzy do pięciu, a w niektórych przypadkach do siedmiu dni. Jeżeli jednak krwawienie trwa dłużej niż tydzień, powinnaś zgłosić się do lekarza. Może być to spowodowane różnego rodzaju problemami ze zdrowiem.
4. Bardzo obfite miesiączki
Trudno jest ustalić czym jest zbyt obfite krwawienie. Każda kobieta jednak wie, co jest w jej przypadku normalne, a co nie. Ważne jest, by obserwować obfitość krwawienia w każdym cyklu.
- Jeżeli wciąż musisz zmieniać tampon lub podpaskę może to sugerować zbyt obfite krwawienie
- Normalne krwawienie wymaga zazwyczaj zmiany tamponu trzy do czterech razy dziennie
Objawy miesiączki
U wielu kobiet bóle podbrzusza i bóle głowy występują dość często. Jeżeli jednak bóle głowy zmieniają się w chroniczne migreny, może to świadczyć o problemach zdrowotnych. Dotyczy to także intensywnego bólu mięśni i pleców. Drastyczne wahania nastroju powinny również być dla nas sygnałem ostrzegawczym.
Jeżeli podczas miesiączki mamy gorączkę lub wymioty, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Krwawienie pomiędzy miesiączkami
Krwawienia menstruacyjne powinny pojawiać się w dokładnie określonych odstępach czasu. O cyklach nieregularnych może świadczyć także krwawienie międzymiesiączkowe. Jeżeli jest ono obfite, może to świadczyć o infekcji.
W tym przypadku należy także wykluczyć ewentualne poronienie lub poważne choroby takie jak nowotwory.
Przeczytaj także: Upławy z pochwy – 7 domowych sposobów leczenia
Przyczyny nieregularnego miesiączkowania
- Problemy hormonalne są najczęstszą przyczyną nieregularnego cyklu miesiączkowania. Dwie kolejne możliwe przyczyny zaburzeń to zespół policystycznych jajników (angielski skrót: PCOS- Poycystic Ovary Syndrome) lub problemy z owulacją.
- Nieregularne miesiączkowanie może być również spowodowane zaburzeniami odżywiania. Zbyt skąpe miesiączki lub ich brak może być spowodowany anoreksją lub bulimią.
- Problem dotyczy również kobiet wyczynowo uprawiające sport. Ma to związek nie tylko z wysiłkiem fizycznym ale również ze stresem.
- Długotrwały stres lub depresja mogą także doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania.
- Środki antykoncepcyjne oraz ciąża to częste przyczyny zmian i zaburzeń cyklu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rodríguez, M. y Hernández, I. ”Trastornos menstruales de la adolescencia”. Adolescere: Revista de Formación Continuada de la Sociedad Española de Medicina de la Adolescencia. 2014; II (3): 7-17. [En línea] Disponible en: https://www.adolescenciasema.org/usuario/documentos/07-17%20Trastornos%20menstruales%20de%20la%20adolescencia.pdf
- ”What are menstrual irregularities?” National Institute of Child Health & Human Development. http://www.nichd.nih.gov/health/topics/menstruation/conditioninfo/Pages/irregularities.aspx.
-
A.I. Modroño Blanco, S. Ruiz Nepote, J. Pérez Dettoma, M. Ezcurdia Gurpegui. ”Alteraciones del ciclo menstrual”. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado,
2002. 8 (81): 4340-4348. ISSN 0304-5412, https://doi.org/10.1016/S0304-5412(02)70809-3.
(http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304541202708093)