Wypadanie włosów – poznaj 7 przyczyn i rozwiązań

Nasze kosmyki mogą ulec osłabieniu w wyniku działania rozmaitych czynników. Aby zapobiec wypadaniu włosów, w pierwszej kolejności należy poznać przyczynę problemu i następnie zastosować odpowiednią kurację leczniczą.
Wypadanie włosów – poznaj 7 przyczyn i rozwiązań
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wypadanie włosów to Twój problem? Nie wiesz, jak mu zaradzić ani nie potrafisz odkryć przyczyny osłabienia cebulek? Chcielibyśmy dziś przybliżyć Ci siedem możliwych przyczyn wypadania włosów oraz rozwiązań, które pomogą ci zażegnać konkretny problem zdrowotny.

Pamiętajmy, że wypadanie włosów jest sygnałem ze strony naszego organizmu, że dzieje się w nim coś nieprawidłowego. Zwykle problem bywa łatwy do zażegnania, wystarczy tylko odkryć jego źródło.

1. Wypadanie włosów a zaburzenia pracy tarczycy

Jedną z najpopularniejszych przyczyn wypadania włosów są zaburzenia pracy gruczołu tarczycy. W konsekwencji tej nieprawidłowości następuje rozregulowanie gospodarki hormonalnej naszego organizmu.

Problemy z tarczycą a wypadanie wlosow

Grupą osób najbardziej narażonych na nadczynność lub niedoczynność tarczycy są kobiety w wieku okołomenopauzalnym, chorzy na cukrzycę oraz ludzie zmagający się z chorobami układu dokrewnego.

Jak zaradzić problemowi?

Jeśli podejrzewasz, że wypadanie włosów może mieć w twoim przypadku związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycy, koniecznie powinnaś się wybrać do lekarza endokrynologa. Zleci ci on wykonanie niezbędnych badań, postawi diagnozę oraz zleci odpowiednie leczenie.

2. Stosowanie diety ubogiej w podstawowe składniki odżywcze

Bardzo często, zwłaszcza kobiety, poddajemy się restrykcyjnym dietom odchudzającym, które jednak zamiast przynieść nam oczekiwane rezultaty, sieją ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Warto uświadomić sobie, że nagły spadek masy ciała w krótkim okresie czasu nigdy nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Stosowanie drastycznych diet odchudzających osłabia układ odpornościowy, pozbawia nasz organizm zapasów cennych substancji odżywczych oraz sprawia, że górne drogi oddechowe stają się podatne na ataki wirusów i bakterii.

Co więcej, często padamy ofiarą infekcji i rozmaitych chorób, a nasz organizm potrzebuje znacznie więcej czasu do regeneracji niż zwykle.

Problem niedoboru wartości odżywczych uwidacznia się między innymi w wyglądzie naszych włosów. Stają się one matowe, osłabione i wypadają.

Jak zaradzić problemowi?

W celu obniżenia wagi ciała i wyeliminowania zbędnych wałeczków tłuszczu zamiast stosować drastyczne diety, zacznij więcej się ruszać. Przy regularnej aktywności fizycznej i zdrowej oraz zbalansowanej diecie schudniesz w miarę szybko oraz unikniesz przygnębiającego efektu jojo.

3. Przewlekły stres

Innym czynnikiem, który w znaczącym stopniu osłabia włosy jest chroniczny stres. Przeciągające się w czasie stresowe sytuacje osłabiają krążenie krwi w skórze głowy.

Silny stres

Dobrą wiadomością w przypadku wypadania włosów z powodu stresu jest to, że można temu problemowi szybko i skutecznie zaradzić.

Jak zaradzić problemowi?

Naucz się w naturalny sposób zwalczać stres: dobrze się wysypiaj i stosuj rozmaite techniki relaksacyjne. W przypadku, gdy zmagasz się z problemami na tle emocjonalnym i nie potrafisz sobie samodzielnie z nimi poradzić, umów się na wizytę u psychologa.

Pomoże ci on odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię.

4. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy

Wypadanie włosów może mieć również źródło w nieprawidłowej pielęgnacji kosmyków na co dzień. Istnieje wiele produktów, których nie należy nadużywać. Mowa tu o przedmiotach codziennego użytku: suszarce do włosów, lokówce czy prostownicy.

Staraj się stosować naturalne alternatywy, których rezultaty są równie dobre, ale nie niszczą włosów ani skóry głowy.

Jak zaradzić problemowi?

Staraj się ograniczyć użycie suszarki, lokówki, prostownicy i wszelkiego rodzaju chemicznych produktów do pielęgnacji włosów. Zapytaj swego fryzjera o naturalne metody pielęgnacji włosów. Są one równie skuteczne, lecz przyjazne włosom i skórze głowy.

Uwagi: Chociaż panuje powszechna opinia o tym, że siarczany są niezdrowe i szkodliwe dla zdrowia, nie istnieją dowody na to, żeby powodowały one wypadanie włosów.

5. Przyjmowanie niektórych leków

Leki

Składniki niektórych leków również powodują osłabienie włosów oraz ich nadmierne wypadanie. Istnieje grupa medykamentów, które osłabiają cebulki włosowe. Należą do nich między innymi leki podawane pacjentom z nadciśnieniem tętniczym krwi.

Również wiele środków przeciwdepresyjnych ma niekorzystny wpływ na zdrowie i wygląd włosów. Osłabiają one cebulki i powodują wypadanie włosów.

Jak zaradzić problemowi?

Kondycja włosów poprawia się niemalże natychmiast po odstawieniu leków. Pamiętaj, jednak że nie należy rezygnować z zażywania leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

6. Anemia

Niedokrwistość to choroba, która również objawia się między innymi wypadaniem włosów. Zjawisko to ma swoje źródło w niedostatecznym dopływie krwi do skóry głowy.

Z kolei przyczyną słabego krążenia krwi jest niedobór wartościowych składników odżywczych w organizmie, zwłaszcza żelaza.

Dodatkowo anemii towarzyszą inne symptomy, takie jak bezsenność, chroniczne zmęczenie i apatia. Jeśli i ty czujesz się osłabiony, bez chęci do życia i często pojawiają się na twoim ciele siniaki, koniecznie wykonaj analizę krwi i zgłoś się do lekarza.

Jak zaradzić problemowi?

Jeśli badanie krwi potwierdzi anemię, powinieneś wzbogaci swoją codzienną dietę o produkty o wysokiej zawartości żelaza. Zwiększ spożycie między innymi: granatów, mięsa wołowego, soczewicy i jabłek.

Jeśli w wyniku stosowania odpowiedniej diety zmęczenie nie ustąpi, pójdź do lekarza. Udzieli ci on fachowej porady, jak zażegnać problem.

7. Awitaminoza

Nie tylko anemia i brak żelaza są groźne dla naszego zdrowia oraz kondycji kosmyków,. Wypadanie włosów może być również rezultatem niedoboru witamin i innych składników odżywczych w organizmie, czyli awitaminozy.

Włosy tracą swój blask i zaczynają wypadać, gdy w naszym ciele brakuje między innymi witaminy C – substancja ta jest bowiem niezbędna do przeprowadzania procesów przyswajania żelaza oraz stymuluje produkcję kolagenu. Ten z kolei odpowiada za zdrowie i dobrą kondycję skóry głowy.

Suplementy diety a wypadanie włosów

Inną witaminą niezbędną do prawidłowego wzrostu włosów jest witamina B, a konkretniej cała jej grupa. Bez tego składnika odżywczego cebulki włosów stają się słabe, a kosmyki zaczynają wypadać garściami.

Jak zaradzić problemowi?

Włącz do swojej codziennej diety produkty bogate w witaminę C oraz witaminy z grupy B. Inne składniki odżywcze są równie ważne do prawidłowego wzrostu włosów. Zadbaj więc o to, by twoja dieta była zdrowa i zróżnicowana.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jackson, A. J., & Price, V. H. (2013, January). How to Diagnose Hair Loss. Dermatologic Clinics. https://doi.org/10.1016/j.det.2012.08.007
  • Guo EL, Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017;7(1):1–10. Published 2017 Jan 31. doi:10.5826/dpc.0701a01
  • Peters EMJ, Müller Y, Snaga W, et al. Hair and stress: A pilot study of hair and cytokine balance alteration in healthy young women under major exam stress. PLoS One. 2017;12(4):e0175904. Published 2017 Apr 19. doi:10.1371/journal.pone.0175904
  • Lee Y, Kim YD, Hyun HJ, Pi LQ, Jin X, Lee WS. Hair shaft damage from heat and drying time of hair dryer. Ann Dermatol. 2011;23(4):455–462. doi:10.5021/ad.2011.23.4.455
  • Etminan, M., Sodhi, M., Procyshyn, R. M., Guo, M., & Carleton, B. C. (2018). Risk of hair loss with different antidepressants: A comparative retrospective cohort study. International Clinical Psychopharmacology33(1), 44–48. https://doi.org/10.1097/YIC.0000000000000191
  • Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019;9(1):51–70. doi:10.1007/s13555-018-0278-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.