Żabotikaba - korzyści wynikające z jej spożywania

Pokażemy Ci, czym jest żabotikaba, egzotyczny owoc, który wyróżnia się wieloma właściwościami odżywczymi i wysoką zawartością fitochemiczną.
Żabotikaba - korzyści wynikające z jej spożywania
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Żabotikaba to egzotyczny owoc o wysokiej zawartości witaminy C, który może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Zawiera również wiele wysokiej jakości przeciwutleniaczy, więc jego włączenie w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety jest więcej niż zalecane. Żabotikaba to mały owoc o fioletowej skórce, który jest łatwo dostępny w krajach takich jak Brazylia.

Zanim zaczniemy, musimy podkreślić konieczność regularnego dbania o obecność warzyw w diecie. Te pokarmy mają wysoką wartość odżywczą, dzięki czemu są w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedoborów, które na przestrzeni lat kończą się genezą przewlekłych i złożonych patologii. Generalnie jednak lepiej jest przedkładać warzywa nad owoce.

Czym jest żabotikaba?

Żabotikaba owoce
Żabotikaba jest niezwykła, ponieważ rośnie na korze drzewa.

Jak już wspomnieliśmy, żabotikaba to egzotyczny owoc z Ameryki Południowej, który zawiera spore dawki witamin, przeciwutleniaczy i błonnika. Kiełkuje w łodydze rośliny, a nie w kwiatach. Można go znaleźć nawet w supermarketach w postaci mąki. Zwykle jest spożywany na surowo lub używany do przygotowania różnych ciast i ciastek.

Porozmawiajmy teraz o jego głównych zaletach. Ten owoc może pomóc wzmocnić funkcję układu odpornościowego. Okazało się, że witamina C ma decydujące znaczenie we wspomaganiu wrodzonych i adaptacyjnych procesów obronnych organizmu. Co więcej, utrzymywanie poziomów w odpowiednich zakresach pomoże Twojemu organizmowi radzić sobie z objawami w przypadku zarażenia się infekcją lub patologią wywołaną przez wirusy.

Może nawet mieć pozytywny wpływ na zapobieganie rozwojowi niektórych przewlekłych i złożonych chorób, takich jak niektóre rodzaje raka. Wynika to z działania przeciwutleniaczy. Pierwiastki te neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach organizmu. Ten efekt jest kluczem do uniknięcia problemów z replikacją komórek i DNA. Zostało to stwierdzone w badaniu opublikowanym w Current Pharmaceutical Design.

Na koniec warto wspomnieć o zdolności tego owocu do zapobiegania zaparciom. Dzieje się tak dzięki błonnikowi, który zwiększa objętość bolusa kałowego i powoduje większą aktywację mechanoreceptorów przewodu pokarmowego. Istnieją dowody na to, że substancja ta może pomóc w leczeniu różnych problemów jelitowych, osiągając tym samym lepszy stan zdrowia w perspektywie średnioterminowej.

Informacje o wartości odżywczej żabotikaba

Z żywieniowego punktu widzenia żabotikaba dostarcza około 58 kalorii na 100 gramów produktu. Z tego powodu można go bez problemu włączyć do diety niskokalorycznej w celu utraty wagi.

Jednak większość makroskładników, które koncentruje, to cukry proste. W szczególności dostarcza 15,3 g węglowodanów na 100 g pokarmu. Elementy te nie będą zbyt problematyczne, o ile zostaną uwzględnione w kontekście zróżnicowanej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych.

Jeśli chodzi o mikroelementy, to stężenie potasu, wapnia, fosforu, magnezu i witaminy C jest znakomite. Posiada również wysoką dawkę cynku. Dzięki tym wszystkim substancjom utrzymuje się stan homeostazy w środowisku wewnętrznym, zapewniając prawidłowy i sprawny przebieg procesów fizjologicznych.

Jak jeść?

Lody
Z żabotikaba możesz przygotować wszelkiego rodzaju przepisy, od koktajli po ciasta, a nawet lody.

Jeśli chodzi o spożywanie żabotikaby, można wdrożyć różne opcje. Używanie go na surowo jest alternatywą do rozważenia. Jednak jest bardzo smaczny, gdy jest używany do przygotowywania galaretek, soków, musów czy ciast. Możesz nawet otrzymać produkt w postaci proszku, aby dodać go do koktajli, jogurtów lub chleba.

Należy pamiętać, że nie należy pozbywać się skórki owocu. To tam koncentruje się większość błonnika. Jeśli użyje się tylko miazgi, nastąpi bardziej znacząca zmiana poziomu glukozy we krwi, co w średnim okresie przekłada się na problemy związane z funkcjonowaniem trzustki.

Żabotikaba, owoc o pozytywnych właściwościach zdrowotnych

Jak widziałeś, żabotikaba to egzotyczny owoc, który wyróżnia się gęstością odżywczą. To owoc, który można włączyć do zróżnicowanej diety, aby utrzymać dobry stan zdrowia w średnim i długim okresie. Przecież obecność egzotycznych owoców w rutynowych zabiegach jest zwykle zalecana, ponieważ są one źródłem wysokiej jakości antyoksydantów.

Na koniec należy zauważyć, że zawsze lepiej jest jeść owoce na surowo niż w postaci koktajli lub po prostu korzystając z soku. W przeciwnym razie włókno zostałoby zaniedbane. Substancja ta ma kluczowe znaczenie w poprawie pracy jelit. Ale może również zmniejszyć prędkość, z jaką glukoza dostaje się do krwioobiegu, co w perspektywie średnioterminowej zapobiegnie powstawaniu patologii metabolicznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.