Zabawy na świeżym powietrzu - dlaczego są istotne?
Zabawy na świeżym powietrzu są wręcz niezbędne w życiu naszych dzieci i konieczne do ich prawidłowego rozwoju. Jednak coraz więcej dzieciaków w miastach rezygnuje z zalet oferowanych przez przebywanie na dworze. W ten sposób pozbawiają się licznych korzyści płynących z zabawy na świeżym powietrzu dla ich zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.
Dzieci spędzają obecnie większość wolnego czasu oglądając telewizję, grając w gry wideo lub „siedząc” w Internecie. Ponadto takie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze dla rodziców. Łatwo zgadnąć dlaczego – dzieci przebywające nieustannie w tym samym domu lub nawet w pokoju są o wiele łatwiejsze do upilnowania.
W ten sposób mogą też bawić się bez konieczności zapewniania im stałego nadzoru. Niestety nasze poczucie własnego komfortu pozbawia jednocześnie nasze pociechy radości wynikające z zabawy na świeżym powietrzu.
Takie postępowanie zwiększa także uzależnienie naszych dzieci od gier wideo i innych urządzeń elektronicznych. Ten negatywny wpływ jest szczególnie mocno widoczny w przypadku dzieci mieszkających w dużych miastach.
Zabawy na świeżym powietrzu jako antidotum na wszelkiego rodzaju zaburzenia o podłożu psychicznym
Powszechnie zauważany w XXI wieku brak kontaktu dzieci z naturą skłonił psychologów do szerszego mówienia o istnieniu zaburzenia określanego potocznie, jako „deficyt kontaktów z przyrodą”. Ten dyskomfort jest związany z powstawaniem u dzieci problemów, takich jak brak koncentracji, nadpobudliwość, otyłość, depresja i stany lękowe.
Sposób rozwiązania tego problemu jest w rzeczywistości bardzo prosty. Po prostu pozwól swoim dzieciom spędzać częściej czas na łonie natury. Tak prosta czynność, jak samo tylko oddychanie świeżym powietrzem, czołganie się po trawniku, próby wspinania się na drzewa, wąchanie kwiatów lub obserwowanie ptaków jest naprawdę ważnym elementem wpływającym na prawidłowy rozwój naszych dzieci.
Dodatkowo zabawy na świeżym powietrzu pozwalają im się zrelaksować i cieszyć się chwilą spokoju. To miła odmiana w porównaniu z intensywnością doznań i bodźców oferowaną im przez wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne i gry komputerowe.
Dlatego właśnie poprawia to ich uwagę i późniejsze umiejętności koncentracji, które mają zasadnicze znaczenie dla dobrego samopoczucia zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu.
Zobacz także: Dziecko uzależnione od tabletu – co robić?
Zabawy na świeżym powietrzu to świetna forma relaksu dla dzieci w każdym wieku (a także osób dorosłych!)
Nie musisz czekać, aż dzieci będą na tyle dorosłe, by mogły samodzielnie bawić się poza domem. Nawet jako jeszcze bardzo małe dzieci, mogą one przebywać na świeżym powietrzu. Oczywiście wyłącznie pod Twoją opieką. Nawet jeśli tylko śpią w wózkach, to i tak mogą wciąż czerpać korzyści z bycia na spacerze w parku, ogrodzie lub ogólnie wśród naturalnej zieleni.
Dzieci będą pamiętać te przyjemne uczucia na zawsze. Kiedy dorastają, uwielbiają zazwyczaj gry i zabawy na świeżym powietrzu. Mogą zobaczyć w ten sposób Słońce, poczuć na swojej skórze orzeźwiający powiew wiatru, poczuć mnóstwo zapachów przyrody i usłyszeć dźwięki natury.
Natura daje im kontakt z wieloma nowymi sytuacjami i daje im wiele cennych lekcji. Nie mogą być one w żaden sposób porównywalne z przeciążeniem informacyjnym uzyskiwanym w trakcie korzystania z Internetu lub gier wideo.
Z kolei rodzice także mogą odnieść mnóstwo korzyści dzięki spędzaniu swojego czasu na łonie natury. Uwalniamy w ten sposób stres, dajemy naszemu mózgowi tak mu potrzebną przerwę i spędzamy na dodatek szczęśliwe chwile na zabawie z naszą rodziną.
Dlatego też wszyscy możemy dzięki temu wzmocnić łączącą nas więź miłości, którą dzielimy z naszymi dziećmi podczas zabawy na świeżym powietrzu.
Przeczytaj również: Jak lepiej wykorzystać czas – naucz swoje dziecko
Dlaczego zabawy na świeżym powietrzu są aż tak ważne dla dzieci?
Dzieci żyjące w XXI wieku już od najmłodszych lat mają niezwykle częsty kontakt z nowoczesnymi technologiami. W efekcie nie bawią się poza domem tak często, jak powinny. Dla rodziców taka sytuacja jest zdecydowanie na rękę, bo dziecko łatwiej jest upilnować w domu. Istnieje jednak wiele korzyści z zabawy na świeżym powietrzu, o których powinien zawsze pamiętać każdy z rodziców.
Gry i zabawy na świeżym powietrzu niosą ze sobą naprawdę mnóstwo zalet. Nie tylko dla dzieci, ale także i dla niemowląt oraz młodzieży. Oczywiście rodzice muszą mieć nieustannie baczenie na swoje pociechy, aby nie zrobiły sobie one krzywdy.
Jeśli dzieci będą bawić się w bardzo dużym parku, na plaży lub na łące, musisz je nieustannie obserwować, aby się po prostu nie zgubiły.
Skoro już sobie powiedzieliśmy to powyżej, nadeszła pora, by rzucić okiem na niektóre z niesamowitych korzyści, jakie zabawy na świeżym powietrzu mogą zaoferować naszym dzieciom.
Co zabawy na świeżym powietrzu mogą dać naszym dzieciom?
- Dzieci czują się swobodnie podczas spędzania w ten sposób czasu, nawet gdy ich rodzice są w pobliżu. To coś zupełnie innego, niż standardowa zabawa w domu.
- Zabawy na świeżym powietrzu poprawiają rozwój fizyczny naszych pociech. Dzieci mogą ćwiczyć, biegać, skakać i rozwijać nowe umiejętności motoryczne.
- Dodatkowa aktywność fizyczna pozwala im rozładować energię i napięcie. Dlatego właśnie wracają do domu znacznie bardziej zrelaksowane. Co więcej, po takiej formie spędzania czasu będą w stanie o wiele lepiej spać.
- Możliwe jest również zapobieganie rozwoju otyłości u dzieci, ponieważ w trakcie zabawy na świeżym powietrzu spalają one dużo kalorii w naturalny i zdrowy sposób.
- Co więcej, zabawy na świeżym powietrzu stymulują znacząco wyobraźnię i kreatywność dziecka. Dzieci wymyślają co rusz nowe gry i zajęcia. Ponadto mogą nawet stworzyć sobie w wyobraźni swój własny, w pełni funkcjonalny świat mając do dyspozycji raptem kilka patyków lub kamieni.
- Kontakt z naturą wzmacnia ich układ odpornościowy. Dzieci stają się bardziej odporne na wszelkiego rodzaju bakterie, drobnoustroje i zwykły brud.
- Dzieci uczą się dostosowywać do różnych warunków pogodowych, od słońca, poprzez deszcz i wiatr. A przecież kontakt z promieniami słońca jest wręcz niezbędny do wytworzenia przez ich organizmy witaminy D. A to przełoży się na lepsze przyswajanie wapnia, co wzmacnia szybko rosnące kości u dzieci.
- Idealnie byłoby, gdyby nasze pociechy miały możliwość kontaktu z innymi dziećmi podczas zabawy na świeżym powietrzu. Takie relacje będą pomagały rozwijać im się na płaszczyźnie towarzyskiej. Pomaga im to nawiązywać nowe znajomości, zarządzać emocjami i rozwiązywać wszelkiego rodzaju konflikty, a nawet utarczki, które mogą się zdarzyć na placu zabaw.
Ponadto dla nastolatków świetnym sposobem na spędzanie czasu może być biwakowanie na łonie natury. Nie tylko będą one czerpać mnóstwo korzyści dzięki kontaktom z dziką przyrodą, ale również zachęcą je do podejmowania się nowych zajęć i obowiązków.
Kilka słów podsumowania na temat tego, dlaczego dzieci powinny częściej bawić się na dworze
Zabawa na świeżym powietrzu stanowią również doskonałą okazję do spędzenia czasu z pozostałymi członkami rodziny. Korzystają na tym nie tylko rodzice i dzieci, ale również cała dalsza rodzina, jak dziadkowie, wujkowie i kuzyni. Możesz spędzać czas w cieniu drzew, na brzegu płynącej rzeki lub na zboczu góry.
Zorganizuj plany rodzinne, które pomogą wszystkim cieszyć się obcowaniem z przyrodą i spędzać cenne chwile ze swoimi bliskimi. Cały wysiłek z pewnością będzie tego wart.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bento, G., & Dias, G. (2017). The importance of outdoor play for young children’s healthy development. Porto Biomedical Journal. https://journals.lww.com/pbj/Fulltext/2017/09000/The_importance_of_outdoor_play_for_young.9.aspx
- Muñoz, C. C. (2014). Niños y Naturaleza, de la teoría a la práctica. Medicina naturista, 8(2), 73-78. https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/4847929.pdf
- Llopis Gómez, P. (2016). Los beneficios de poner a los niños en contacto con la naturaleza. https://roderic.uv.es/handle/10550/66447
- Díaz, J. J., Castro, M. M., & Castro, K. C. (2016). Beneficios de las actividades recreativas y su relación con el desempeño motor: Revisión de literatura. EmásF: revista digital de educación física, (43), 9-24. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5758179