Wzmocnienie dna miednicy — jakie korzyści przynosi organizmowi?
Wzmocnienie dna miednicy przynosi wiele korzyści, choć dla wielu są one nieznane. Osłabienie dna miednicy może mieć znaczny wpływ na jakość życia. W tym artykule pomówimy na ten temat. Można powiedzieć, że osłabienie dna miednicy może skutkować wypadaniem lub opadaniem narządów miednicy, co z kolei może wiązać się z nietrzymaniem moczu i stolca. Czasem niezbędne jest wykonanie operacji, aby zrekompensować tę słabość.
Wzmocnienie dna miednicy może być konieczne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zaczniemy od wyjaśnienia, czym jest dno miednicy i jakie funkcje pełni w organizmie, co może powodować osłabienie dna miednicy, a na koniec omówimy korzyści płynące ze wzmocnienia dna miednicy.
Wzmocnienie dna miednicy
Dno miednicy to struktura składająca się z mięśni i tkanki łącznej, która znajduje się pod narządami miednicy. Ta w większości muskularna struktura służy jako wsparcie dla narządów miednicy i narządów jamy brzusznej. To znaczy, że jej główną funkcją jest utrzymywanie organów w ich normalnej pozycji.
Narządy miednicy u kobiet:
- Pęcherz i cewka moczowa.
- Macica i pochwa.
- Odbytnica i odbyt.
Narządy miednicy u mężczyzn:
- Pęcherz i cewka moczowa.
- Prostata i pęcherzyki nasienne.
- Odbytnica i odbyt.
Jak wspomniano powyżej, dno miednicy podtrzymuje narządy miednicy i utrzymuje je we właściwej pozycji. Mięśnie tej okolicy uczestniczą w funkcjonowaniu i wydajności tego regionu, między innymi w zatrzymywaniu moczu i stolca.
Zobacz też: Dno miednicy u mężczyzn – dowiedz się więcej!
Wzmocnienie dna miednicy — kiedy potrzebne?
Istnieje wiele przyczyn osłabienia dna miednicy. Zasadniczo najczęstsze to:
- Zwiększone ciśnienie na poziomie brzucha: otyłość, przewlekła choroba płuc, palenie tytoniu, zaparcia.
- Cukrzyca.
- Guzy miednicy.
- Operacja prostaty.
- Ciąża z porodem pochwowym.
- Menopauza: utrata elastyczności tkanek.
Osłabione dno miednicy — konsekwencje
Główne konsekwencje osłabienia dna miednicy to:
- Wypadanie lub zejście narządów miednicy.
- Ciężkość lub dyskomfort w podbrzuszu.
- Nietrzymanie moczu i stolca.
- Ból w okolicy lędźwiowej.
- Trudności podczas stosunku płciowego.
Wspomnieliśmy już, że częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Tak więc z tego, co widzieliśmy, może to znacznie pogorszyć jakość życia. Na szczęście w wielu przypadkach pomimo osłabienie dna miednicy nie powoduje żadnych objawów ani dyskomfortu. Jeśli jednak występują wcześniej omówione dolegliwości, należy umówić się na specjalistyczną konsultację.
Wzmocnienie dna miednicy — jak?
Sposobem na wzmocnienie mięśni dna miednicy jest wykonywanie ćwiczeń na mięśnie Kegla. Ćwiczenia Kegla to seria technik opracowanych przez ginekologa Arnolda Kegla, w celu poprawy nietrzymania moczu u kobiet po porodzie. W niektórych przypadkach mogą być wykonywane profilaktycznie lub w celu poprawy dyskomfortu, o którym mowa powyżej.
Ćwiczenia te są łatwe do wykonania. Potrzeba tylko kilku minut, od jednego do trzech razy dziennie. Aby je wykonać, trzeba rozpoznać mięśnie, które uniemożliwiają oddawanie moczu lub wydalanie gazów z dna miednicy. Aby to zrobić, podczas oddawania moczu zatrzymaj jego przepływ. Po zidentyfikowaniu mięśni dna miednicy ćwiczenia można wykonywać w dowolnej pozycji.
Dowiedz się więcej: Ćwiczenia mięśni Kegla dla mężczyzn
Jakie są korzyści?
Korzyści z wykonywania ćwiczeń Kegla w celu wzmocnienia dna miednicy są znane. Poprawia się jakość życia seksualnego, zapobiega się nietrzymaniu moczu i zapobiega wypadaniu miednicy. Podsumowując, wzmocnienie dna miednicy jest korzystne na wiele sposobów.
To także techniki, które pomagają w okresie rekonwalescencji po operacji aparatu płciowego. Po porodzie pomagają przywrócić elastyczność tkanek. Wreszcie, u kobiet w ciąży zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu pochwowego. Chociaż osłabienie dna miednicy może być nieuniknione, warto wiedzieć, że można je dość łatwo wzmocnić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- G. Katya Carrillo y col., Anatomía del piso pélvico, Revista médica Clínica Las Condes, páginas 185-189 (Marzo 2013).
- https://www.uptodate.com/contents/effect-of-pregnancy-and-childbirth-on-urinary-incontinence-and-pelvic-organ-prolapse?search=strenghthen%20pelvic%20floor&source=search_result&selectedTitle=5~150&usage_type=default&display_rank=5
- https://www.uptodate.com/contents/pelvic-muscle-kegel-exercises-the-basics?search=kegel&source=search_result&selectedTitle=1~78&usage_type=default&display_rank=1