Pęknięcie krocza: czym jest i jak wygląda regeneracja

Pęknięcie krocza jest zwykle naprawiane po porodzie. Jednak ważne jest, aby później zająć się tym problemem. Jakie są jego konsekwencje? Dlaczego się pojawiają? Tutaj opowiemy Ci o tym wszystko!
Pęknięcie krocza: czym jest i jak wygląda regeneracja

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2021

Pęknięcie krocza zwykle dotyczy kobiet w ciąży. Jest to uraz skóry i mięśni krocza podczas porodu. Krocze to obszar między odbytem a genitaliami. W przypadku kobiet jest to przestrzeń między pochwą a odbytem. Miejsce to jest dość wrażliwe i składa się z wielu mięśni. Znajduje się tam również zwieracz odbytu.

Pęknięcie krocza dotyka prawie 2% kobiet, które rodzą. Może to mieć kilka konsekwencji, od zwykłego bólu po uszkodzenie zwieracza, które powoduje nietrzymanie stolca.

Ze względu na znaczenie tego problemu, w dzisiejszym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o pęknięciu krocza, na czym ono polega i co możesz zrobić, aby wyzdrowieć.

Co to jest pęknięcie krocza?

Jak wspomnieliśmy powyżej, krocze to obszar między otworem pochwy a odbytem. Składa się z szeregu mięśni oraz ich odpowiednich powięzi i skóry. Jest tam również zwieracz odbytu, który kontroluje wypróżnienia.

Podczas porodu obszar ten jest poddawany dużym napięciom. Dzieje się tak, ponieważ aby urodzić dziecko przez pochwę, wszystkie te tkanki muszą się rozciągnąć, aby uniemożliwić dziecku przejście przez otwór pochwy.

Czasami to napięcie jest zbyt duże i tkanki nie są w stanie go wytrzymać. W ten sposób powstaje rana i dochodzi do pęknięcia krocza. Występuje to stosunkowo często podczas porodu, jednak techniki położnicze zmniejszyły częstotliwość występowania tego problemu.

Pęknięcie krocza

Naderwanie krocza pojawia się z powodu obciążenia mięśni w okolicy krocza podczas porodu. Często zdarza się, gdy dziecko jest większe niż normalnie.

Przyczyny pęknięcia krocza

Po pierwsze, do pęknięcia krocza może dojść podczas narodzin dziecka. Dzieje się tak, gdy dziecko jest większe niż zwykle lub gdy poród nie jest odpowiednio kontrolowany. W dzisiejszych czasach nie jest to zbyt powszechne.

Inną przyczyną jest stosowanie pewnych narzędzi wspomagających poród, takich jak kleszcze lub szpatułki. Może to również być efektem nacięcia krocza. Jest to technika polegająca na wykonaniu chirurgicznego cięcia krocza, aby zrobić miejsce dla dziecka, a następnie zszyciu go.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Ciąża urojona: na czym polega to zaburzenie?

Rodzaje pęknięć krocza

Pęknięcia krocza można podzielić na różne typy lub stopnie, w zależności od ich nasilenia. To z kolei zależy od zakresu powstałych szkód. Oto stopnie urazu:

  • Pęknięcie krocza pierwszego stopnia. Dotyczy to tylko skóry krocza; to najbardziej powierzchowne pęknięcie.
  • Drugiego stopnia: obejmuje skórę i mięśnie krocza.
  • Trzeciego stopnia: pęknięcie jest cięższe i atakuje mięsień otaczający odbyt (zwieracz odbytu).
  • Pęknięcie czwartego stopnia jest najbardziej dotkliwe. Dotyczy całego krocza i jego mięśni. Błona śluzowa odbytnicy i wewnętrzny zwieracz odbytu mogą również zostać uszkodzone.

Pierwsze dwa stopnie zwykle nie prowadzą do długotrwałych komplikacji. Jednak pęknięcie trzeciego lub czwartego stopnia zwykle powodują nietrzymanie moczu i niemożność kontrolowania gazów. Wynika to z urazu zwieracza odbytu.

Poród

Pęknięcie krocza jest podzielone na różne stopnie. Pęknięcie trzeciego lub czwartego stopnia są najpoważniejsze, ponieważ mogą powodować nietrzymanie stolca.

Leczenie

Kiedy dojdzie do tego urazu, lekarz przystępuje do naprawy tkanek. Po pierwsze, zszywa pęknięcie, które się pojawiło. Wszystkie uszkodzenia wymagają naprawy.

Niezbędna jest również pielęgnacja. Lekarze zwykle przepisują antybiotyki, aby zapobiec możliwym infekcjom. Zalecają również pacjentkom przestrzeganie diety, aby podczas wypróżniania nie doszło do dalszego uszkodzenia tej okolicy.

W tym celu pacjentki muszą pić wystarczającą ilość wody i przez pewien czas stosować dietę bogatą w błonnik. Dzięki temu ich stolec będzie bardziej miękki i unikną zaparć. Wiele badań wskazuje, że ćwiczenia dna miednicy mogą pomóc w regeneracji mięśni w tym obszarze.

Wniosek

Chociaż pęknięcie krocza jest stosunkowo częste podczas porodu, przy odpowiedniej kontroli położniczej nie musi wystąpić. Jeśli jednak tak się stanie, lekarze zwykle naprawiają to od razu, a także udzielą pacjentkom najlepszych zaleceń w oparciu o ich przypadek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frohlich J, Kettle C. Perineal care. BMJ Clin Evid. 2015;2015:1401. Published 2015 Mar 10.
  • Kettle, C. (2008). Pregnancy and childbirth Perineal care. BMJ (Clinical Research Ed.), (1), 1–19.
  • Smith LA, Price N, Simonite V, Burns EE. Incidence of and risk factors for perineal trauma: a prospective observational study. BMC Pregnancy Childbirth. 2013;13:59. Published 2013 Mar 7. doi:10.1186/1471-2393-13-59
  • Friedman S, Blomquist JL, Nugent JM, McDermott KC, Muñoz A, Handa VL. Pelvic muscle strength after childbirth. Obstet Gynecol. 2012;120(5):1021–1028.
  • Woolner AM, Ayansina D, Black M, Bhattacharya S. The impact of third- or fourth-degree perineal tears on the second pregnancy: A cohort study of 182,445 Scottish women. PLoS One. 2019;14(4):e0215180. Published 2019 Apr 11. doi:10.1371/journal.pone.0215180
  • Williams, A. (2003). Third-degree perineal tears: Risk factors and outcome after primary repair. Journal of Obstetrics and Gynaecology23(6), 611–614. https://doi.org/10.1080/01443610310001604358

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.