Wzmocnianie wątroby za pomocą naparu z pietruszki i mięty

Aby wątroba działała prawidłowo, potrzebuje uwagi i troski. Jednym ze sposobów na wzmacnianie wątroby jest herbata z pietruszki i mięty.
Wzmocnianie wątroby za pomocą naparu z pietruszki i mięty
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Herbata z pietruszki i mięty może być napojem bardzo orzeźwiającym, a także oczyszczającym. Stanowi doskonałą opcję na wzmacnianie wątroby. Gdy masz już pod ręką składniki, bardzo łatwo jest je przygotować w domu i możesz regularnie włączać je do swojej diety, nie martwiąc się zbytnio o to, ile szklanek powinieneś mieć dziennie.

Poniżej omówimy bardziej szczegółowo korzyści, jakie może zapewnić każdy z jego składników, a także sposób przygotowania tego napoju propagującego wzmacnianie wątroby.

Wzmacnianie wątroby pietruszką i miętą

Pietruszka na wzmacnianie wątroby

Twoja wątroba to niesamowity organ, który syntetyzuje enzymy, białko i glikogen. Wykonuje również ważne zadanie detoksykacji twojego krwiobiegu.

Decyzje, które podejmujesz każdego dnia, mają ogromny wpływ na Twoje zdrowie, stąd tak ważne jest dbanie o swoje nawyki.

Złe odżywianie się i poświęcanie niewielkiej ilości czasu na dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych podczas zakupów może zaszkodzić zdrowiu przewodu pokarmowego i wątroby oraz wpłynąć na jakość życia. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się przyjmować zdrowe i zrównoważone diety, takie jak dieta śródziemnomorska czy płyta Harvarda.

Może ci się spodobać: Wątroba obciążona toksynami – 7 objawów

Pietruszka, więcej niż dodatek

Według danych Hiszpańskiej Fundacji Żywienia (FEN) pietruszka zawiera białko, błonnik, wapń, żelazo, potas, witaminę A, kwas foliowy, tiaminę, flawonoidy, mirystycynę i apiol. Dlatego mówi się, że gotowanie ze świeżą pietruszką może być korzystne dla zdrowia wątroby.

Jednak eksperci wyjaśniają, że ilości stosowane w gastronomii nie są wystarczające, aby wprowadziły widoczne zmiany w diecie danej osoby. Innymi słowy, aby uzyskać znaczące korzyści, konieczne byłoby spożywanie dużych ilości świeżej pietruszki.

Mięta, poza deserami

Trochę mięty w filiżance.
Mentol może zmniejszać intensywność migreny.

Mięta, podobnie jak pietruszka, to kolejny cierpki składnik. Ma orzeźwiający smak i dodaje tej herbacie przyjemnego dotyku. Z drugiej strony eksperci FEN wskazują, że mięta to zioło, które zawiera białka, wapń, żelazo, mentol, ryboflawinę, foliany, witaminy A, C i E.

Mięta ma właściwości trawienne, dlatego oprócz tego, że jest często wykorzystywana do celów kulinarnych, jest stosowana jako naturalny środek łagodzący różne powszechne dolegliwości.

Przepis na herbatę pietruszkowo-miętową

Aby przygotować tę pyszną i zdrową herbatę z pietruszki i mięty, zalecamy, aby te dwa składniki były bardzo świeże. Poza tym możesz wycisnąć trochę soku z cytryny, aby nadać mu cytrynowy akcent, a tym samym dodać trochę antyoksydantów.

Składniki

  • 1 łyżeczka świeżej pietruszki
  • 1 łyżeczka świeżej mięty
  • 2 łyżki stołowe soku z limonki
  • 1 szklanka wody

Przygotowanie

  • Najpierw weź zioła i dobrze je umyj.
  • Następnie posiekaj pietruszkę i miętę – to uwolni olejki do herbaty.
  • Następnie podgrzej filiżankę wody w garnku lub czajniku. Gdy się zagotuje, dodaj dwa zioła.
  • Pozostawić do zaparzenia przez około 20 minut, a następnie ostudzić przez 10 minut.
  • Na koniec odcedź płyn i odstaw na bok.
  • Wlej go do ulubionego kubka razem z sokiem z cytryny.

Uwaga: możesz pominąć limonkę, tylko po to, aby była bardziej apetyczna i orzeźwiająca.

Osoba pijąca herbatę z pietruszki i mięty.

Herbata z pietruszki i mięty…

Chociaż picie tej herbaty może być korzystne w ramach zdrowego stylu życia, należy pamiętać, że samo w sobie nie zadba o wątrobę ani o zdrowie całego organizmu. Dlatego nie warto polegać wyłącznie na tym. Idealną rzeczą jest włączenie go do zdrowego stylu życia.

Jeśli masz wątpliwości, jak przyjąć i utrzymać dobre nawyki związane ze stylem życia, skonsultuj się z lekarzem. Ten profesjonalista będzie w stanie powiedzieć Ci, co jest najbardziej odpowiednie, zgodnie z Twoimi cechami, potrzebami i celami.

Na koniec pamiętaj, aby unikać stosowania naturalnych środków jako substytutu leków przepisanych przez lekarza. Chociaż mogą zapewnić pewną ulgę w określonych momentach, nigdy nie zastąpią strategii medycznej.

Z drugiej strony należy pamiętać, że każdy jest inny, a to, co działa dobrze u jednego, może nie działać tak dobrze u innego, dlatego fitoterapię i produkty pokrewne należy stosować ostrożnie i zawsze w ramach zdrowego stylu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Liver Foundation. 13 ways to a healthy liver. Junio 2021.
  • Bellassoued K, Hsouna A. B, et al. Protective effects of extract of Mentha piperita L. leaf essential oil against CCl4 induced hepatic oxidative damage and renal failure in rats. Lipids in Health and Disease. enero 2018. 17:9.
  • Fundación Española de la Nutrición. Menta.
  • Fundación Española de la Nutrición. Perejil.
  • Guan Y-S, He Q. Plants consumption and liver health. Evidence Based Complementary and Alternative Medicine. Junio 2015. 824185.
  • Mayo Clinic. Enfermedad hepática. Abril 2022.
  • Medline Plus. Biblioteca Nacional de Salud. Enfermedades del hígado. U. S. Department of Health and Human Services.
  • Rasouli H, Adibi H, et al. Peppermint and its functionality: a review. Archives of Clinical Microbiology. Agosto 2017. 8 (4): 1-16.
  • Soliman H. A, El-Desouky M. A, et al. Hepatoprotective effects of parsley, basil, and chicory aqueous extracts against dexamethasone-induced in experimental rats. Journal of Intercultural Ethnopharmacology. Enero-Febrero 2016. 5 (1): 65-71.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.