Wytyczne na temat tego, jak wprowadzać pokarmy uzupełniające
Karmienie niemowlęcia to akt miłości. Konieczne może być również włączenie niezbędnych składników odżywczych, aby wspomóc rozwój malucha. Chociaż istnieją uniwersalne informacje dotyczące dowodów naukowych i bezpieczeństwa dziecka, każda rodzina powinna cieszyć się tymi wyjątkowymi chwilami. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na zalecenia. Dlatego podajemy wskazówki, jak możesz wprowadzić pokarmy uzupełniające u niemowlęcia.
Jak wprowadzać pokarmy uzupełniające w karmieniu niemowlęcia?
Ten temat zdaje się dobrze znany od lat. Zalecane pokarmy uzupełniające podlegały jednak wielu zmianom w zależności od obowiązujących trendów. Ponadto zmieniały się wytyczne dotyczące najbardziej odpowiednich momentów na ich wprowadzenie.
Specjaliści zrewidowali ostatecznie porady dotyczące przedwczesnego przestawiania niemowlęcia na pokarmy uzupełniające mleko matki. Może to bowiem powodować rozwój alergii i ważne jest, aby dziecko było na to przygotowane.
Komitet ds. Karmienia Piersią Hiszpańskiego Towarzystwa Pediatrycznego (Comité de Lactancia Materna de la Asociación Española de Pediatría) podkreśla, że:
„Karmienie uzupełniające (CF) jest uważane za proces, w którym dziecku podaje się, oprócz mleka matki, pokarmy stałe lub płyny inne niż mleko matki lub mieszanka dla niemowląt. Będzie to dodatek, a nie zamiennik. Wytyczne dotyczące wprowadzania żywności uzupełniającej zmieniały się wielokrotnie. Istnieje wiele zauważalnych różnic w radach z poprzedniego pokolenia.”
Podobnie i według tego samego źródła rodzice powinni kontynuować karmienie dziecka wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Następnie mogą dodać pokarmy uzupełniające, oczywiście pod warunkiem, że postępują zgodnie z wytycznymi i kontynuują karmienie dziecka mlekiem matki, kiedy matka i dziecko tego chcą.
Dodatkowe zalecenia
Należy pamiętać, że nie wszystkie dzieci będą przygotowane do rozpoczęcia karmienia uzupełniającego w tym samym czasie. Bardzo ważne jest również, aby rodzice i pracownicy służby zdrowia byli świadomi możliwości rozwojowych dziecka.
Walenckie Towarzystwo Pediatryczne ( Sociedad Valenciana de Pediatría (SVP)) zaleca, aby rodzice nie zwlekali z wprowadzaniem pokarmów stałych dłużej niż 8 lub 10 miesięcy, aby uniknąć problemów związanych z jedzeniem w przyszłości. Znajduje to odzwierciedlenie w dokumencie z zaleceniami żywieniowymi dotyczącymi dzieci na etapie karmienia piersią lub przedszkolnym, przedstawionym podczas dnia otwartego kursu akademickiego Medical College w Walencji 2018-2019.
Możesz być także zainteresowana: Jak przygotować zdrowe posiłki dla dziecka: dziesięć opcji
Pokarmy uzupełniające w świetle najnowszych informacji
Pojawiły się nowe informacje dotyczące żywienia uzupełniającego w dietach niemowląt:
„Żywność, którą rodzice podają dziecku, powinna być bogata w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy. Powinna być również bogata w energię, żelazo, wapń, białko, kalorie i minerały, które wspierają wzrost dziecka”.
Jeśli chodzi o ilość, to samo źródło zauważa, że „chociaż w okresie karmienia piersią dziecko będzie jadło co trzy do czterech godzin, jeśli uwzględni się pokarmy uzupełniające, czas się wydłuży”.
Jednak chociaż nie ma określonej co do częstotliwości dodatkowego jedzenia, które dziecko powinno spożywać, istnieją pokarmy, które specjaliści odradzają na tym etapie. Ponadto sugerują, że wszelkie nowe pokarmy powinny być wprowadzane w sposób naturalny i stopniowy. Dzięki temu dziecko może odkrywać nowe konsystencje, temperatury i smaki.
Podsumowując
- Ważne jest, aby nie spieszyć się ani nie zwlekać odnośnie tego, kiedy wprowadzić pokarmy uzupełniające.
- Licz na wsparcie autoryzowanych doradców, którzy Cię w tym poprowadzą. Nie lekceważ jednak opinii bliskich członków rodziny – mogą być w stanie pomóc!
- Uważaj na pewne trendy, które mogą być aktualnie zalecane w karmieniu uzupełniającym. Zwracaj baczniejsza uwagę na inne aspekty rozwoju Twojego dziecka. Obecna technika Baby-Led Weaning (BLW) lub karmienie uzupełniające pod kontrolą dziecka to przykłady takich propozycji. Pamiętaj, że jednym z głównych zmartwień, jeśli chodzi o pokarmy uzupełniające jest ryzyko zadławienia.
- Mając to na uwadze, American Academy of Pediatrics zauważyła w publikacji z 2016 roku, że „potrzebne są dalsze badania, aby zagwarantować najlepszą wiedzę, jak podawać dziecku bezpieczną żywność w bezpiecznych warunkach żywieniowych”.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Asociación Española de Pediatría
- Sociedad Valenciana de Pediatria
- Fangupo LJ, Heath AM, Williams SM, et al. A Baby-Led Approach to Eating Solids and Risk of Choking.
Pediatrics. 2016;138(4):e20160772