Jak powinno przebiegać odstawienie dziecka od piersi?

Umożliwienie dziecku kierowania wprowadzaniem pokarmów stałych pomaga mu rozwinąć dobre nawyki żywieniowe i większą autonomię.
Jak powinno przebiegać odstawienie dziecka od piersi?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przejście od wyłącznego karmienia piersią do pokarmów stałych to duży krok dla dziecka. Często to przejście odbywa się za pomocą przecierów lub kaszek, które rodzice lub opiekunowie oferują dziecku łyżeczką. Istnieją jednak alternatywne metody, które oferują atrakcyjne korzyści. Tak to wygląda, kiedy następuje odstawienie dziecka od piersi, o którym porozmawiamy dzisiaj.

Ta opcja pozwala dziecku samodzielnie kontrolować co, ile i jak je. Rolą rodziców jest nadzorowanie lub ułatwianie tego zadania, ale prawdziwym protagonistą jest tu dziecko.

Oczywiście jest to zalecenie, które może wzbudzać pytania i obawy, zwłaszcza ze względu na przekonanie, że dziecko jest jeszcze za małe, aby poradzić sobie z tym zadaniem. Przybywamy jednak na ratunek i wyjaśniamy, jak bezpiecznie wdrożyć tę metodę.

Co to jest odstawienie dziecka od piersi?

Termin „odstawienie dziecka od piersi” odnosi się do metody, w której karmienie uzupełniające podlega kierowaniu lub samoregulacji przez dziecko.

W ten sposób, zamiast być biernym odbiorcą przecierów oferowanych przez dorosłych, dziecko ma do dyspozycji pokarm. Dlatego może go podnosić, dotykać, wkładać do ust i manipulować nim, jak chce.

W ten sposób dziecko otrzymuje to samo menu, które spożywa reszta rodziny, ale z pewnymi zmianami kształtu i wielkości jedzenia. Chodzi o to, aby niemowlę nauczyło się jeść samodzielnie i we własnym tempie, co z kolei przynosi inne korzyści.

Dziecko odstawiane od piersi przez dziecko.
Jednym z celów odstawiania dziecka od piersi jest to, aby dzieci nawiązały lepszą relację z jedzeniem.

Od jakiego wieku można rozpocząć proces odstawiania dziecka od piersi?

Eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia. Od tego momentu pokarmy stałe można wprowadzać stopniowo i uzupełniać o karmienie piersią, które należy utrzymywać do co najmniej drugiego roku życia.

Dlatego też, gdy Twoje dziecko ma pół roku, możesz zacząć wdrażać proces odstawiania dziecka od piersi. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że spełniasz określone wymagania przed rozpoczęciem:

  • Dziecko powinno umieć siedzieć prosto i trzymać głowę w pozycji pionowej. Ułatwi to połykanie.
  • Odruch wyciskania (ruch, który wykonuje dziecko, aby wypchnąć dowolny przedmiot lub jedzenie z ust) powinien zniknąć.
  • Powinno mieć pewne zdolności motoryczne, aby chwytać jedzenie w dłonie i wkładać je do ust.
  • Ważne jest, aby dziecko wykazywało zainteresowanie lub ciekawość w odkrywaniu otoczenia i znajdujących się w nim obiektów, w tym oferowanego jedzenia.

Jak rozpocząć tę metodę

Gdy Twoje dziecko spełni te cechy, możesz rozpocząć proces samodzielnego karmienia. Oto kilka ważnych kroków do rozważenia.

Kiedy i jak wprowadzić odstawienie dziecka od piersi?

Znajdź odpowiedni czas i miejsce. Rozumiemy przez to, że należy upewnić się, że w momencie wdrażania metody oboje jesteście wypoczęci i zrelaksowani, bez pośpiechu. Podobnie, spróbuj zrobić to w innym miejscu niż karmienie piersią, przy wsparciu partnera lub członków rodziny.

To ważne, ponieważ jeśli dziecko będzie cię nadal widzieć, może nalegać na poproszenie o twoją pierś, co sprawi, że zignoruje jedzenie na talerzu. Oczywiście istnieje kilka sposobów na zastosowanie tego podejścia.

Można używać wyłącznie tej metody od samego początku, ale można również uruchomić podając puree łyżeczką, a następnie dokonać przejścia, kiedy czuje się pewniej. Można nawet uzupełnić oba rodzaje żywienia. Wybierz opcję, która najlepiej odpowiada potrzebom Twojej rodziny.

Jakie jedzenie powinnaś podawać dziecku?

W tym miejscu należy zachować ostrożność, aby uniknąć ryzyka zadławienia. Dlatego pamiętaj, aby oferować miękkie i dobrze ukształtowane pokarmy. Na przykład surowe marchewki lub jabłka mogą być niebezpieczne; lepiej je upiec lub ugotować.

Ponadto pokrój jedzenie na długie, cienkie kawałki w kształcie palców. W ten sposób, nawet jeśli Twoje dziecko nie umie jeszcze zacisnąć dłoni po podniesieniu jedzenia, będzie mogło jeść to, co wystaje z wierzchu. W przypadku małych, okrągłych produktów spożywczych, takich jak winogrona, należy je przeciąć na pół dla bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo i cierpliwość

Gdy już przygotujesz jedzenie, połóż je na talerzu lub na stoliku do karmienia dziecka i pozwól dziecku chwytać, ściskać, wąchać i smakować.

Bądź cierpliwa i pozwól mu się bawić i bałaganić; niech po prostu degustuje i odkrywa we własnym tempie. Jednak nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas jedzenia. Jeśli dzięki temu poczujesz się pewniej, możesz wziąć udział w kursie pierwszej pomocy dla niemowląt.

Karmienie dziecka.
Ideą odstawiania od piersi przez dziecko jest umożliwienie dzieciom samodzielnego jedzenia. Jednak na początku metodę można łączyć z tradycyjnym dokarmianiem

Zalety odstawiania dziecka od piersi

Teraz, gdy wiesz, na czym polega ta metoda karmienia, możesz się zastanawiać, dlaczego powinnaś ją wdrożyć. Po co to stosować, jeśli przy każdym karmieniu zajmie to więcej czasu, niż w przypadku bezpośredniego podawania dziecku puree łyżeczką. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z jego zalet:

  • Pomaga dziecku wypracować dobrą relację z jedzeniem, a jednocześnie przyczynia się do zapobiegania otyłości i innym zaburzeniom odżywiania. Dzieje się tak dlatego, że dziecko samo kieruje własnym procesem, bez presji i zobowiązań, a moment jedzenia staje się czymś przyjemnym.
  • Pomaga dziecku nauczyć się jeść wszystko i nie być wybrednym lub kaprysić. Ponieważ od samego początku może bawić się jedzeniem, badać jego kształty, smaki, zapachy i tekstury, łatwiej jest mu otworzyć się na wszelkiego rodzaju opcje i łatwiej je zaakceptować.
  • Stymuluje zdolności motoryczne i koordynację dziecka.
  • Promuje autonomię i pomaga mu być i czuć się niezależnym i zdolnym.
  • Dziecko samodzielnie reguluje ilość spożywanego pokarmu, zależnie od swojego głodu i uczucia sytości. Pomaga mu to nie przejadać się i uczy podążać za doznaniami swojego ciała, aby w przyszłości zdrowo siuę odżywiać.
  • Promuje bardziej urozmaiconą i zdrową dietę, ponieważ dziecko smakuje i przyjmuje rodzinne menu, które jest bardziej kompletne i różnorodne niż przeciery ze słoiczków.

Podsumowując, odstawienie dziecka od piersi jest alternatywą dla wprowadzenia żywienia uzupełniającego, które zwraca uwagę na swoje korzyści. Wymaga jednak większego poświęcenia i cierpliwości. Wskazane jest zasięgnięcie porady i wskazówek profesjonalistów, aby wdrożyć ją bezpiecznie i skutecznie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moreno Villares, J. M., Galiano Segovia, M. J., & Dalmau Serra, J. (2013). Alimentación complementaria dirigida por el bebé («baby-led weaning»).¿ Es una aproximación válida a la introducción de nuevos alimentos en el lactante?. Acta Pediátrica Española71(4).
  • Aragüés-Bro, A. (2020). Ventajas y riesgos asociados del Baby-Led Weaning frente a la alimentación complementaria tradicional.
  • Gutiérrez, G. (2019). Baby-led weaning: alimentación complementaria a demanda. Una revisión bibliográfica. NURE investigación: Revista Científica de enfermería, (102), 4.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.