Wypryski w okolicy bikini - skąd się biorą?
Okolice bikini to delikatna i wrażliwa partia ciała. Dlatego też jest pokryta owłosieniem, którego zadaniem jest utrzymywanie prawidłowej temperatury i wilgoci oraz ochrona przed patogenami. Wskutek depilacji mogą wystąpić wypryski w okolicy bikini.
Depilacja bikini woskiem, laserem czy maszynką powoduje podrażnienia i zmiany w obrębie mieszków włosowych. Nawet przy zachowaniu dużej ostrożności istnieje więc ryzyko stanu zapalnego.
Czym jest mieszek włosowy?
Mieszek włosowy to wgłębienie w skórze, gdzie powstaje włos, który przez kanalik wydostaję się na powierzchnię skóry.
Zaraz przed ujściem, kanalik ten zwęża się tworząc kształt przypominający lejek. Znajdują się tam gruczoły wydzielające pewne substancje. Przy mieszkach włosowych zlokalizowane są gruczoły łojowe odpowiedzialne za produkcję sebum. Proces ten regulowany jest hormonalnie.
Niektóre gruczoły znajdują się tylko w określonych obszarach ciała – w pachwinach, pachach, piersiach czy między pośladkami. Nazywa się je apokrynami i wydzielają one gęsty płyn o ostrym zapachu.
Wypryski w okolicy bikini
Jeśli ujście kanaliku mieszka włosowego zostanie w jakiś sposób zatkane, na przykład przez nadmiar sebum lub proces zapalny, powstają krostki z uwięzionym w środku włosem. Stąd biorą się też wypryski w okolicy bikini.
Mogą one się tworzyć jedynie na zewnętrznej części łona, gdzie skóra jest owłosiona. Wszelkie urazy w obrębie nieowłosionej skóry genitaliów należy zgłaszać lekarzowi.
Wejście do waginy osłonięte jest kilkoma fałdami skórnymi, w tym wargami sromowymi. Wypryski w okolicy bikini powstają wskutek zmian w obrębie owłosienia łonowego między wargami większymi, wzgórkiem łonowym a pachwinami stanowiącymi granice tego obszaru.
Czytaj teraz: Depilacja w domu – 4 naturalne techniki
Jak powstają wypryski w okolicy bikini?
Wypryski na bikini powstają z kilku przyczyn. Należy do nich wilgoć, upał, hormony, a nawet stres. Przede wszystkim winna jest jednak depilacja.
Depilacja strefy bikini zmienia proces wzrostu owłosienia łonowego. Dochodzi do zapaleń ujść kanalików mieszków włosowych, co utrudnia przebicie się włosków przez skórę. Co więcej, depilacja powoduje mikrourazy skóry, co prowadzi do rozwoju bakterii wywołujących infekcje.
Wypryski mają też związek z zapaleniem skóry, który objawia się swędzeniem i alergiczną reakcją na substancję podrażniającą taką jak mydło, balsam, dezodorant, materiał opatrunkowy, tampon, lek czy nawet tkanina. Każdy organizm reaguje na swój sposób.
Jakie problemy mogą spowodować?
Zasadniczo, wypryski są nieszkodliwe. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest rezygnacja z depilacji maszynką lub woskiem, konsultacja ze specjalistą w celu znalezienia lepszej metody usuwania owłosienia i dbanie o skórę okolic bikini.
Wypryski potrafią być dokuczliwe, a ich wyciskanie zwiększa ryzyko infekcji, szczególnie, że mamy do czynienia z wrażliwą partią ciała.
Naruszony wyprysk może urosnąć i wypełnić się ropą. Warto umieć odróżnić ten rodzaj krostek od innych zmian na skórze okolic bikini, które mogą być objawem poważniejszych problemów takich jak:
- Mięczak zakaźny: to wirus przenoszony między ludźmi. Najczęściej dotyka on dzieci, ale dorośli mogą zarazić się nim poprzez kontakt seksualny. Pojawiają się wówczas niewielkie krostki z wklęśnięciem na powierzchni. Zwykle znikają bez leczenia.
- Wirus brodawczaka ludzkiego: objawia się brodawkami w okolicach genitaliów. Pewne odmiany tego wirusa powodują raka szyjki macicy.
- Opryszczka: to bolesna i dokuczliwa choroba. Polega na wystąpieniu bolących i swędzących pęcherzyków w okolicy genitaliów. To nawracająca choroba przenoszona drogą płciową i odporna na leczenie.
Czytaj dalej: Jak szybko zwalczyć opryszczkę?
Nie pomyl ich z innymi dolegliwościami
Wypryski są objawami różnych chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli zmiana skóra w okolicy bikini zaczyna swędzieć, boleć lub przyjmuje dziwny kształt, lepiej udać się do ginekologa.
Warto też wiedzieć, że owłosienie łonowe nie jest niehigieniczne. Wręcz przeciwnie – chroni wrażliwą skórę przez mikroorganizmami i patogenami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Restrepo R. Anatomía microscópica del folículo piloso. rev. asoc. colomb. dermatol. cir. dematol. [Internet]. 26 de febrero de 2019 [citado 5 de julio de 2020];18(3):123-38. Disponible en: https://revista.asocolderma.org.co/index.php/asocolderma/article/view/324
- Granados, Pedro Mauricio Moreno. “Histofisiología del folículo piloso y su importancia para la medicina regenerativa.” Morfolia 9.1 (2017).
- Ferrándiz. Dermatología clínica – 9788491132646 | Elsevier España. (n.d.). Retrieved July 5, 2020, from https://tienda.elsevier.es/ferrandiz-dermatologia-clinica-9788491132646.html
- Adauy, Arlette, et al. “Quistes vaginales.” Revista chilena de obstetricia y ginecología 71.4 (2006): 252-258.
- Machet, L., L. Martin, and L. Vaillant. “Infecciones bacterianas cutáneas superficiales foliculares y no foliculares.” EMC-Dermatología 52.4 (2018): 1-9.
- Velázquez Mendoza, J. Dolores, et al. “Prevalencia de infección del sitio quirúrgico en pacientes con cirugía abdominal.” Cirujano general 33.1 (2011): 32-37.
- del Tanago, Gómez González, et al. “Infecciones bacterianas de la piel.” Panorama actual del medicamento 41.406 (2017): 723-728.