Wyprysk kontaktowy alergiczny - 6 sposobów
Wyprysk kontaktowy alergiczny znany także pod nazwą „kontaktowe zapalenie skóry” jest czerwonawą wysypką na skórze spowodowaną działaniem jakiejś substancji chemicznej. Wysypka taka zwykle pojawia się w ciągu kilku minut lub godzin po kontakcie skóry z tą substancją i może trwać od dwóch do czterech tygodni.
Wyprysk kontaktowy alergiczny nie stanowi w żaden sposób zagrożenia dla Twojego zdrowia, ani tym bardziej życia. Nie jest on ani trochę niebezpieczny, nie jest też ani trochę zaraźliwy. Jednak może po prostu stanowić dość spory niekiedy dyskomfort w życiu codziennym.
Jeśli dostrzeżesz u siebie charakterystyczne, wymienione poniżej objawy, możesz mieć pewność, że wystąpił u Ciebie wyprysk kontaktowy alergiczny. Zwróć baczną uwagę na:
- Czerwonawą wysypkę skórną
- Swędzenie (które może być zarówno lekkie, jak i bardzo intensywne)
- Suchą, popękaną, łuszczącą się skórę
- Pęcherze, czasami także z ropą i strupami
- Obrzęk, pieczenie lub lekki ból
Jak powiedzieliśmy już na początku naszego artykułu, wyprysk kontaktowy alergiczny jest stanem chorobowym, który występuje w wyniku kontaktu pewnej substancji chemicznej ze skórą.
Dzięki poświęceniu kilku minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu będziesz w stanie dowiedzieć się, jak możesz go wyleczyć go za pomocą domowych środków. Mają one doskonałe właściwości przeciwzapalne i nawilżające, warto więc zawsze o nich pamiętać.
Zapraszamy do lektury!
Poznaj domowe sposoby pozwalające Ci wyleczyć wyprysk kontaktowy alergiczny
Nie ma jednego, skutecznego lekarstwa na wyprysk kontaktowy alergiczny. Możesz jednak całkiem swobodnie i sprawnie leczyć objawy tego problemu ze skórą. Poniżej zaprezentujemy Ci kilka domowej roboty rozwiązań opartych wyłącznie o naturalne składniki. Będą one w stanie skutecznie kontrolować stan Twojej skóry i zwalczać efekty wywołane przez alergiczne jej zapalenie.
1. Okłady z płatków owsianych
Owsianka jest bardzo popularnym składnikiem produktów, takich jak mydła, szampony i kremy do ciała, ponieważ pomaga skutecznie nawilżać, złuszczać i rozjaśniać skórę.
W przypadku kontaktowego zapalenia skóry o charakterze alergicznym zabiegi oparte o płatki owsiane są bardzo korzystnym rozwiązaniem. Ponadto zapewniają naprawdę skuteczne wyniki. Przygotuj sobie na przykład okłady z płatków owsianych w sposób opisany poniżej. Pozwoli Ci to szybko i skutecznie złagodzić wyprysk kontaktowy alergiczny.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 5 łyżek stołowych płatków owsianych (75 g)
- 2 szklanki wody (500 ml)
Jak możesz przygotować opisywany tutaj środek na kontaktowe alergiczne zapalenie skóry?
- Najpierw podgrzej wodę w garnku.
- Po zagotowaniu wody zdejmij naczynie z ognia.
- Następnie dodaj do niego płatki owsiane i wymieszaj dokładnie całość.
- Pozostaw naczynie do ostygnięcia, do temperatury pokojowej.
- Na koniec przygotuj sobie okład za pomocą tak uzyskanego specyfiku.
Inną godną uwagi opcją jest umieszczenie tej mieszaniny w lodówce. Gdy będzie ona już dobrze wychłodzona, zastosuj ją na obszarach dotkniętych kontaktowym zapaleniem skóry. Możesz użyć do tego celu wacika z bawełny lub gotowego kompresu.
Zobacz także: Płatki owsiane – dlaczego warto je jeść?
2. Zastosuj żel z aloesu, aby wyleczyć wyprysk kontaktowy alergiczny
Wyniki licznie przeprowadzonych nad tym tematem badań medycznych pokazują, że żel z aloesu jest niezwykle przydatnym środkiem w leczeniu szerokiej gamy chorób skóry. Jednym z przypadków, w których żel ten sprawdza się doskonale, jest właśnie wyprysk kontaktowy alergiczny.
Jak możesz przygotować opisywany tutaj środek na wyprysk kontaktowy alergiczny?
Poniżej prezentujemy rozwiązanie najłatwiejsze z możliwych:
- Rozetnij wzdłużnie liść aloesu.
- Następnie wyciągnij żel z wnętrza liścia za pomocą nożem lub łyżeczki do herbaty.
- Na koniec nałóż ten żel bezpośrednio na dotknięty przez wyprysk kontaktowy alergiczny obszar skóry, delikatnie masując. W ten sposób aktywne składniki rośliny zadziałają na Twoją skórę.
3. Maść lub okład z kwiatów rumianku
Rumianek jest powszechnie stosowanym w medycynie naturalnej ziołem, które świetnie nadaje się do leczenia różnego rodzaju chorób skóry. Jego popularność wynika z tego, że zawarte w tej roślinie składniki zmniejszają stan zapalny i uczucie pieczenia.
Jak możesz przygotować opisywany tutaj środek na kontaktowe alergiczne zapalenie skóry?
Aby skorzystać z tego domowej roboty środka zaradczego na alergiczne zapalenie skóry musisz wykonać kilka prostych czynności:
- Najpierw przygotuj napar z liści rumianku – postępuj tak samo, jak zwykle w takim przypadku.
- Następnie po prostu rozprowadź go po miejscu zmienionym chorobowo na skórze za pomocą sterylnego wacika.
- Dodatkowo możesz skorzystać także z korzyści oferowanych przez rumianek, przygotowując sobie gorącą kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku.
Przeczytaj również: Rumianek lekiem na Hemoroidy
4. Zastosowanie naparu z malwy do wyleczenia kontaktowego zapalenia skóry
Fioletowe kwiaty malwy oraz liście tej rośliny mają istotne właściwości, które chronią Twoją skórę przed egzemą i wysypką. Dodatkowo zapewniają Ci całkiem dobre remedium skutecznie leczące hemoroidy i stany zapalne skóry, a także wiele innych problemów zdrowotnych.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 3 łyżki stołowe suszonych liści lub kwiatów malwy (45 g)
- 1 i 1/2 szklanki wody (375 ml)
Jak możesz przygotować opisywany tutaj środek na wyprysk kontaktowy alergiczny?
- Najpierw podgrzej wodę, aż się zagotuje.
- Następnie dodaj liście i kwiaty malwy.
- Pozwól, aby napar się zaparzał tak długo, aż ostygnie samoistnie do temperatury pokojowej.
- Następnie po prostu rozprowadź tak uzyskany napar po miejscu zmienionym chorobowo na skórze za pomocą sterylnego wacika.
5. Maść z ogórka zielonego na złagodzenie objawów dawanych przez wyprysk kontaktowy alergiczny
Ogórki zielone mają doskonałe właściwości nawilżające organizm, cechują się także wysoką zawartością witaminy C. Dlatego właśnie świetnie nadają się do łagodzenia problemów skórnych na obszarach zaatakowanych przez wyprysk kontaktowy alergiczny.
Dodatkowo rozjaśniają też skórę i zapobiegają powstawaniu na niej plam, które mogą także powodować ten stan chorobowy.
Jak możesz przygotować opisywany tutaj środek na wyprysk kontaktowy alergiczny?
- W rzeczywistości przydatne i na dodatek skuteczne jest nakładanie po prostu świeżo odkrojonych plasterków ogórka zielonego bezpośrednio na podrażnioną skórę.
6. Okład z naparu z tymianku
Tymianek to powszechnie stosowane zioło w najróżniejszych przepisach kulinarnych. Ale mało kto wie, że roślina ta ma także silne właściwości antyseptyczne i pomaga przy tym nawilżać Twoją skórę. Dodatkowo ma ona właściwości przeciwzapalne, które pomagają złagodzić dyskomfort spowodowany przez wyprysk kontaktowy alergiczny.
Jak możesz przygotować opisywany tutaj środek na wyprysk kontaktowy alergiczny?
- Przygotuj napar z tymianku w taki sam sposób, w jaki zrobiłeś napar z rumianku opisywany nieco wcześniej.
- Aby go rozprowadzić po swojej skórze, po prostu zanurz w tym naparze sterylny wacik lub zmocz w dowolny sposób miejsce zmienione chorobowo na powierzchni skóry.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dermatitis de contacto. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/contact-dermatitis/symptoms-causes/syc-20352742
- Epidemiología de la dermatitis de contacto: prevalencia de sensibilización a diferentes alérgenos y factores asociados. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001731009000064
- Dermatitis de contacto. https://www.intramed.net/contenidover.asp?contenidoID=89367
- Tratamiento de la dermatitis atópica. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v11s15/4_tratamiento_da.pdf