Wyprawka do szpitala – jak spakować się do porodu?
Wyprawka do szpitala na dzień porodu to bardzo ważna rzecz dla każdej przyszłej mamy. Warto zacząć przygotowywać torbę wcześniej, nawet już w 32 miesiącu ciąży. Generalnie jednak kobiety zaczynają szykować się do tego wielkiego dnia na około 3-4 tygodnie przed planowanym terminem rozwiązania.
Jeśli nie wiesz z czego powinna się składać taka wyprawka do szpitala, świetnie trafiłaś! Poniżej znajdziesz dokładny spis przedmiotów, które powinny znaleźć się w twoim bagażu na dzień porodu.
Pamiętaj, że w szpitalu nie będziesz sama, więc zadbaj także o bieliznę na zmianę i ubrania dla swojego partnera – oczywiście jeśli ma on w planie być w tych dniach przy Tobie. No i co najważniejsze – trzeba zabrać ciuszki i kilka drobiazgów dla Twojego nowo narodzonego maleństwa.
Jeśli jesteś już blisko terminu rozwiązania, złap za długopis i zanotuj, czego będziesz potrzebować podczas pobytu w szpitalu. W pierwszej kolejności wybierz torbę albo walizkę, którą ze sobą zabierzesz. W trakcie pakowania postaraj się dobrze pogrupować poszczególne przedmioty, by w razie potrzeby szybko i sprawnie je odszukać.
Wyprawka do szpitala, czyli co należy ze sobą zabrać na dzień porodu?
Moment, o którym marzysz od kilku miesięcy, jest już bardzo blisko. Przygotuj się więc do niego dobrze! Zwykle kobiety biorą ze sobą do szpitala dwie torby – jedną dla siebie, a drugą dla dziecka.
Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, matka i noworodek przebywają w szpitalu nie dłużej niż trzy dni. Zapakuj więc odpowiednią ilość ubrań, tak by starczyło ich na każdy dzień przebywania w szpitalu. Zawsze możesz też dorzucić jeden dodatkowy komplet, aby być przygotowaną na nieprzewidziane wydłużenie pobytu.
Niezbędnik dla przyszłej mamy
1. Dokumenty
Wszystkie ważne dokumenty włóż do jednej teczki – tak, żebyś miała je pod ręką w każdej chwili. Wśród nich powinny się znaleźć między innymi: dowód osobisty, karta ciąży, legitymacja ubezpieczeniowa, zdjęcia ostatniego badania usg, wyniki ostatnich badań, dokumentacja medyczna z okresu ciąży, informacja o grupie krwi itp.
2. Ubrania
Tu nasuwa się podstawowe pytanie: jakie właściwie ubrania ze sobą zabrać? Aby ułatwić Ci pakowanie walizki, dokładnie wyszczególnimy, jakie ubrania powinna zawierać Twoja wyprawka do szpitala. Bez wątpienia przyda Ci się:
- Szlafrok. Najlepiej taki, który będzie łatwy do wkładania i ściągania. Jednocześnie powinien być on lekki i przyjemny do noszenia.
- Trzy koszule nocne. Jedną do porodu – najlepiej bawełnianą, krótką i w dodatku starą, ponieważ może się trwale ubrudzić krwią. Dwie pozostałe powinny być rozpinane z przodu, aby ułatwić sobie karmienie dziecka.
- Dwa biustonosze do karmienia, czyli takie z odpinanymi miseczkami. Jeśli nie masz w planie karmić piersią, zaopatrz się w biustonosz o rozmiar większy niż zwykle – twoje piersi i tak mogą się powiększyć.
- Kilka par majtek. Najlepiej wygodne, luźne, bawełniane. W przypadku cesarskiego cięcia majtki powinny mieć wysoki krój, aby nie uciskać gumką rany. Możesz zaopatrzyć się również w bieliznę jednorazową.
- Kapcie i gumowe klapki pod prysznic.
- Ciepłe skarpety. Wielu rodzącym kobietom jest bowiem zimno w stopy.
- Ubranie, w którym wrócisz po porodzie do domu. Niekoniecznie musi to być ta sama odzież, w której przyjdziesz rodzić. Pamiętaj, że Twój brzuch już nie będzie tak wielki, więc ciążowe ubranie może wyglądać na Tobie nieco komicznie.
- Pas poporodowy. Tylko, jeśli masz w planie go używać.
Przeczytaj też artykuł: Ciąża i stany emocjonalne przyszłej mamy
3. Ręcznik i podpaski
Bez względu na to, czy będziesz rodzić naturalnie czy masz zaplanowany zabieg cesarskiego cięcia, twoje ciało będzie po porodzie krwawić. Warto więc spakować kilka opakowań chłonnych podpasek.
Weź ze sobą także dwa bawełniane ręczniki. Jeden duży, kąpielowy, a drugi mały, do osuszenia rąk czy twarzy. Rolka papierowego ręcznika też może Ci się przydać.
4. Produkty do higieny osobistej
Mimo że w niektórych szpitalach produkty do higieny osobistej są oferowane bezpłatnie, będziesz się czuła bardziej komfortowo, stosując swoje własne.
Koniecznie zabierz ze sobą:
- Delikatny płyn do higieny intymnej – przyda ci się on do pielęgnacji krocza po porodzie
- Pastę i szczoteczkę do zębów
- Grzebień lub szczotkę do włosów
- Kilka gumek do włosów
- Szampon i odżywkę do włosów
- Krem do twarzy i krem do rąk
- Żel pod prysznic
- Dezodorant
- Pomadkę ochronną do ust – podczas porodu usta bardzo się wysuszają i stają się spierzchnięte
- Jeśli z makijażem czujesz się lepiej niż bez niego, wrzuć do torby również podkład, cienie i tusz do rzęs
5. Przedmioty użytku osobistego
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, nie zostawiaj ich w domu. Pamiętaj również o zabraniu telefonu komórkowego, ładowarki, aparatu fotograficznego itp. Może się także przydać termofor i własna poduszka.
6. To, co pomoże Ci się odprężyć
Jeśli masz zaplanowany poród naturalny, przygotuj się do tego prawidłowo. Zapakuj do torby odtwarzacz muzyki, olejek do masażu, książkę lub ulubioną gazetę – umilą ci one oczekiwanie na poród. Może się także przydać termofor i własna poduszka.
Jeśli masz już dzieci, koniecznie zabierz ze sobą jakieś rodzinne zdjęcie. Będzie im bardzo miło, gdy przyjdą poznać swojego nowego braciszka albo siostrzyczkę. Poczują się wówczas równie ważni, jak nowy członek rodziny.
Możesz również pomyśleć o drobnym prezencie od nowo narodzonego maleństwa dla jego rodzeństwa.
Wyprawka do szpitala dla dzidziusia
7. Dziecięce ubranka
Pakując ciuszki dla swojego dziecka, weź pod uwagę fakt, że należy przewidzieć ich zmianę dwa razy dziennie. W szpitalu znakomicie sprawdzą się pajacyki, body, kaftaniki i śpioszki. Najbardziej praktyczne są te rozpinane w kroku. Na wyjście ze szpitala przygotuj coś wygodnego, ponieważ trzeba będzie usadzić maluszka w foteliku.
Wyprawka do szpitala dla dziecka powinna również uwzględniać dwie bawełniane czapeczki oraz cienkie rękawiczki (do założenia dziecku na rączki, żeby się nie podrapało).
Spakuj też cienki kocyk lub rożek, ręcznik kąpielowy z kapturkiem i kilka tetrowych pieluch, które mogą się przydać na przykład do podłożenia podczas przewijania maleństwa.
Zanim spakujesz ubranka, upierz je w delikatnym proszku i wyprasuj! Dostosuj ciuszki do pory roku!
8. Pieluszki
Zaplanuj mniej więcej od 6 do 8 pieluszek na dzień. Wybierz specjalne jednorazowe pieluchy dla noworodków.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Budzenie dziecka na zmianę pieluszki – czy to dobry pomysł?
9. Artykuły higieniczne
Noworodek, choć mały, ma wielkie wymagania. Do jego kosmetyczki koniecznie zapakuj:
- Delikatne mydło
- Nawilżane chusteczki do pupy
- Dziecięcy krem lub oliwkę
- Jałowe gaziki i spirytus do pielęgnacji pępka
- Szczotkę do włosów dla niemowląt
- Obcinacz do paznokci
10. Fotelik samochodowy dla niemowląt
Jeśli masz zaprogramowane cesarskie cięcie, prawdopodobnie nie będziesz w stanie samodzielnie wyjść z dzieckiem w ramionach. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się fotelik dla niemowlaka. Jednocześnie można go zamontować w samochodzie i wozić w nim dziecko już od pierwszego dnia życia.
Wyprawka do szpitala dla ojca
Oprócz swoich ubrań, kosmetyków i przedmiotów osobistego użytku, przygotuj również torbę dla ojca dziecka. W niej na pewno nie powinno zabraknąć aparatu fotograficznego! Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie rodzinne i z całą pewnością warto je uwiecznić.
Co jeszcze powinna zawierać wyprawka do szpitala dla ojca?
- Jeśli będziesz rodzić w basenie, koniecznie wrzuć do torby swojego towarzysza kąpielówki.
- Portmonetkę z niewielką ilością gotówki, w razie gdyby pojawiła się potrzeba zakupu czegoś w automacie lub innym miejscu, gdzie nie przyjmuje się kart płatniczych.
- Przekąski – oczywiście najlepiej, jeśli będą one zdrowe. Umilą mu one czas oczekiwania na nowego potomka. Pamiętaj, że szpitalne jedzenie generalnie nie jest zbyt apetyczne.
Kiedy wasza wyprawka do szpitala będzie gotowa, połóż ją w widocznym miejscu. Jeśli zajdzie sytuacja awaryjna, będziesz ją miała pod ręką i nie będziesz musiała zaprzątać sobie głowy pakowaniem walizki w stresie i pośpiechu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Acosta-Varela, M. E. (2012). El embarazo. Aportaciones Originales.
- Frittayón González, Martina. (2018). Propuesta de colección de lencería estética para madres en periodo de lactancia. Universidad de Palermo. https://fido.palermo.edu/servicios_dyc/proyectograduacion/detalle_proyecto.php?id_proyecto=4778
- John D. Jacobson, MD. (2020). “Trabajo de parto”. A.D.A.M. Suite of Healthcare Products. Consultado en línea en: https://www.adam.com/schedule_appt
- Bailón Muñoz, E., & Ortega del Moral, A. (2009). Embarazo. FMC – Formación Médica Continuada En Atención Primaria. https://doi.org/10.1016/s1134-2072(07)71605-5
- Purizaca, M. (2010). Modificaciones fisiológicas en el embarazo. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia. https://doi.org/10.5944/educxx1.17.1.10708