Wypełniacze skórne: korzyści, ryzyko i komplikacje

Iniekcje skórne pomagają odzyskać elastyczność i świeżość rysów twarzy. Chociaż jest to procedura nieinwazyjna, ważne jest, aby znać wszystkie jej konsekwencje.
Wypełniacze skórne: korzyści, ryzyko i komplikacje
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2023

Medycyna estetyczna to rozwijający się biznes i pojawia się coraz więcej możliwości opóźnienia oznak starzenia bez konieczności operacji. Wypełniacze skórne są tego świetnym przykładem. Stosowanie tych preparatów do wstrzykiwań pozwala uzyskać jędrność, zwalczać zmarszczki, zamaskować blizny i ukryć przebarwienia.

Jeśli chodzi o twarz, zawsze szukamy możliwości, które oferują naturalne rezultaty i wiążą się z mniejszym ryzykiem. Zabiegi tego typu wyróżniają się niemal natychmiastowymi efektami oraz niską inwazyjnością.

Co to są wypełniacze skórne?

Zastrzyki lub wypełniacze skórne to rodzaj zabiegu estetycznego, którego celem jest odmłodzenie twarzy, infiltracja specjalnych związków w celu zlikwidowania zmarszczek mimicznych, zmiany wyglądu ust i ujednolicenie kolorytu skóry.

Według Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej, poprzez stosowanie określonych produktów koryguje się defekty tkanek miękkich. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła je do stosowania u osób w wieku powyżej 22 lat.

FDA opisuje je jako implanty, które pomagają wygładzić rysy twarzy. W tym celu wprowadzają wchłanialne lub tymczasowe materiały w iniekcjach skórnych.

Wypełniacze skórne stosuje się również w górnej części dłoni.

Rodzaje wypełniaczy do twarzy

Oprócz nazw marek, wypełniacze skórne klasyfikuje się według tego, jak długo utrzymują się na skórze :

  • Tymczasoww
  • Półtrwałe
  • Stałe

Kolejna klasyfikacja odpowiada recepturom. W większości wykorzystują składniki przedstawione poniżej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o nich więcej.

Kolagen

Dzięki wypełniaczom do twarzy z tym związkiem można stymulować naturalne włókna produkujące kolagen, dzięki czemu potrzeba mniej poprawek do zachowania elastyczności skóry.

Magazyn Dermatología Argentina zwraca uwagę, że kolagen jest białkiem strukturalnym tkanki łącznej i że jego funkcją polega na zapewniania mechanicznego wsparcia. Efekt potęguje się infiltracją żelu.

Suplementos de colágeno.
Wypełniacze skórne to nie to samo, co suplementy kolagenowe w proszku lub kapsułkach. Te ostatnie przyjmuje się doustnie, natomiast wypełniacze są wstrzykiwane.

Kwas hialuronowy (HA)

Ten glikozoaminoglikan ma wysoką masę cząsteczkową i znajduje się we wszystkich płynach ustrojowych i tkankach, a skóra stanowi jego największy rezerwuar, jak wyjaśnia Actas Dermo-Sifiliográficas.

Kwas hialuronowy działa nawilżająco i uelastyczniająco. Wybierz ten rodzaj wypełniacza, jeśli chcesz ukryć początkowe zmarszczki lub dodać objętości. Jego wielką zaletą jest to, że organizm z czasem go wchłania.

Kwas polimlekowy (PLA)

Aby uzyskać objętość, PLA wstrzykuje się tuż pod obszar, na którym widać niedoskonałości. Kwas ten jest tymczasowym i biodegradowalnym wypełniaczem.

Sculptra ®, jedna z marek oferujących produkt na rynku, zwraca uwagę, że powszechnie przepisuje się go w celu korekcji powierzchownych do głębokich ubytków w fałdzie nosowo-wargowym oraz w celu spłycenia innych zmarszczek.

Hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia jest biokompatybilnym materiałem o różnorodnym zastosowaniu w medycynie. W dziedzinie estetyki składnik działa jako generator kolagenu.

Ten wodny żel zwykle wstrzykuje się w celu wypełnienia zmarszczek i bruzd na twarzy. Uchodzi za środek do iniekcji o długotrwałym działaniu, ponieważ aktywuje komórki kostne i tkankę łączną.

ArteFill ® to z kolei żel składający się z milionów syntetycznych mikrosfer zawieszonych w kolagenie bydlęcym. Wypełniacz zawiera lidokainę, dzięki czemu wstrzyknięcie jest niezauważalne.

ArteFill ® to niewchłanialny roztwór naskórny, dlatego ma opinię trwałego środka o przedłużonych, długoterminowych efektach. Oprócz niwelowania ogólnych zmarszczek, jego zastosowanie zagęszcza usta i zwalcza blizny potrądzikowe.

Wypełniacze skórne nie stosują toksyny botulinowej, ponieważ nie wypełnia, a raczej blokuje skurcz mięśni twarzy.

Jakie korzyści zapewniają wypełniacze skórne

Ogólnie rzecz biorąc, wypełniacze do twarzy przywracają skórze objętość i elastyczność, które traci wraz z wiekiem. Rosnącą popularność zabiegi te zawdzięczają w dużej mierze swoim korzyściom.

  • Minimalne skutki uboczne: łagodne skutki uboczne w porównaniu z innymi zabiegami estetycznymi.
  • Subtelny wygląd: jednym z celów iniekcji skórnych jest nadanie skórze naturalnego wyglądu.
  • Zwiększają produkcję kolagenu: niektóre wypełniacze skórne promują naturalną produkcję kolagenu, co poprawia stan zdrowia skóry.
  • Nieinwazyjność: igły używane do infiltracji substancji są małe, a procedura jest podobna do wstrzykiwania leku. Są bezbolesne i nie wymagają znieczulenia.
  • Spersonalizowany dobór: technika polega na dostosowaniu wypełniacza do indywidualnych potrzeb każdej skóry. W rzeczywistości nasz organizm naturalnie wytwarza wiele infiltrowanych substancji.
  • Nie wymagają czasu na regenerację: nie musisz przerywać rutyny po zastrzykach na twarz. Wystarczy kilka środków ostrożności. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia i stosowania makijażu w dniach wskazanych przez specjalistę. Wystarczy oczyścić i nawilżyć skórę zgodnie z instrukcją.
Wypełniacze skórne są wstrzykiwane.
Zastosowane substancje są zbliżone do naturalnych, więc szanse na odrzucenie są minimalne.

Zagrożenia i powikłania wypełniaczy skórnych

Zabiegi wypełniania skóry wykonywane zgodnie z wytycznymi bezpieczeństwa medycznego nie stwarzają większego ryzyka. Jednak mogą wystąpić reakcje uboczne, takie jak zaczerwienienie, rumień lub alergie. Chociaż te objawy są krótkotrwałe, jeśli którykolwiek z nich się pogorszy, konieczna jest wizyta u lekarza.

Z drugiej strony pacjentki z chorobami autoimmunologicznymi lub z obniżoną odpornością, kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować wypełniaczy skórnych. Actas Dermo-Sifiliográficas stwierdza, że ciężkie powikłania po zastrzykach odmładzających twarz mają charakter niedokrwienia i mogą prowadzić do ślepoty, udaru lub zespołu Nicolau.

Jak sugeruje czasopismo Cirugía Plástica, chirurg i dermatolog powinni niezwłocznie zidentyfikować wszelkie działania niepożądane, aby przepisać odpowiednie leki lub procedurę, aby im przeciwdziałać.

Aspekty, które należy wziąć pod uwagę zanim zastosujesz wypełniacze skórne

Po konsultacji i analizie przypadku specjalista określi rodzaj wypełniacza do infiltracji. Osoby stosujące leki przeciwzapalne lub mające w przeszłości bliznowce powinny powiadomić o tym lekarza, gdyż w ich przypadku zastrzyki te nie są wskazane.

Inną radą jest udanie się do autoryzowanego usługodawcy przeszkolonego w stosowaniu wypełniaczy skórnych. Pamiętaj, by się upewnić, że są to ampułko-strzykawki, zaplombowane i oznakowane przez krajowe władze ds.leków.

To może Cię zainteresować ...
Ponowne zagęszczanie w celu zapobiegania przedwczesnemu starzeniu
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ponowne zagęszczanie w celu zapobiegania przedwczesnemu starzeniu

Ponowne zagęszczanie to nowy zabieg zapobiegający lub naprawiający oznaki starzenia, wykonywany za pomocą prostej i skutecznej procedury.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.