Wypełniacze wstrzykiwane pod kontrolą ultradźwięków: zastosowania i korzyści

Nowoczesne zabiegi estetyczne dbają o prostotę, precyzję i eliminację bólu. Wśród tych najnowocześniejszych procedur wyróżniają się wypełniacze wstrzykiwane pod kontrolą USG.
Wypełniacze wstrzykiwane pod kontrolą ultradźwięków: zastosowania i korzyści
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2022

W dziedzinie estetyki wykorzystuje się coraz bardziej ulepszane zasoby i techniki, jak na przykład wypełniacze wstrzykiwane pod kontrolą USG. W tym przypadku chodzi o monitorowanie wstrzykiwania substancji w skórę przy pomocy ultradźwięków.

Dzięki tej technice zmniejsza się prawdopodobieństwo błędu podczas zabiegów upiększania skóry. Metoda ta pomaga specjalistom dokładnie monitorować substancje, które wprowadza się w skórę twarzy. To pozwala uniknąć incydentów podczas zabiegu oraz ściśle monitorować jego przyswajalność.

Czym są wypełniacze wstrzykiwane pod kontrolą USG?

Wyjaśnienie z Kliniki Mayo wskazuje, że wypełniacze do twarzy to substancje wstrzykiwane w skórę w celu wygładzenia zmarszczek i uczynienia ich mniej widocznymi. Zabiegi te wykonuje się w trybie ambulatoryjnym oraz w znieczuleniu miejscowym.

Funkcja kontroli USG odnosi się do faktu, że iniekcje monitoruje się za pomocą ultradźwięków. Dzięki powtarzalnej jakości lekarz wizualizuje w czasie rzeczywistym ewolucję wstrzykiwanego materiału.

Powierdza to artykuł (głównie w języku hiszpańskim) w czasopiśmie Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana, w którym podkreślono, że ultradźwięki pomagają również klasyfikować substancje według wzorów. Ten aspekt pomaga zarówno lekarzom, jak i pacjentom, w celu uniknięcia niezgodności, biorąc pod uwagę, że później mogą wymagać nowych zastrzyków.

Ponieważ wypełniacze wstrzykiwane są na twarzy, należy pamiętać, że naczynia krwionośne w tym obszarze wykazują reakcje na bodźce, które trudno byłoby zlokalizować bez technik obrazowania. Za pomocą ultradźwięków można zaobserwować toksynę botulinową, kwas hialuronowy, płyn liftingujący i wszelkiego rodzaju wstrzykiwane wypełniacze.

Zastrzyk botoksu.
Toksynę botulinową można aplikować pod kontrolą USG lub bez niej. Pierwsza opcja ma pewne zalety w momencie umieszczenia.

Jakie zalety mają wypełniacze wstrzykiwane pod kontrolą USG

Oprócz informacji o anatomii twarzy i wymaganiach skóry, dzięki tej nowatorskiej metodzie ekspert wstrzykuje substancje wypełniające z gwarancją, że nie popełni błędów w leczonym obszarze. Wypełniacze wstrzykiwane twarz pod kontrolą USG mają więcej zalet, o których teraz chcielibyśmy opowiedzieć.

Regulowane dawki

Wizualizacja obszaru infiltracji oznacza, że lekarz będzie potrzebował mniej materiału wypełniającego, ponieważ podanie dawki w ściśle określonym obszarze optymalizuje proces .

Identyfikacja obszaru do infiltracji

Ekspertowi łatwiej jest pracować monitorując zabieg poprzez USG. Za pomocą obrazów może zlokalizować obszar do wypełnienia. W efekcie można uzyskać o wiele bardziej harmonijne i przyjemne dla oka efekty.

Minimalizacja ryzyka

Gdy specjalista widzi położenie naczyń krwionośnych w USG, może kontynuować zabieg z gwarancją, że wstrzyknięcie nie spowoduje skutków ubocznych, takich jak krwiaki. Minimalizuje również niebezpieczeństwo infiltracji tętnic. Ta ostatnia miałaby poważne konsekwencje: martwica tkanki skórnej lub tworzenie się skrzepów.

Wizualizacja wstrzykiwanego materiału

Po wstrzyknięciu wypełniacza proces wchłaniania jest widoczny dzięki użyciu ultradźwięków. To samo narzędzie przydaje się również do późniejszego lokalizowania materiału i sprawdzania, czy bez problemu zintegrował się z tkanką.

Ułatwienie diagnozy w przypadku powikłań

Zastosowanie USG pomaga w rozwiązywaniu sytuacji awaryjnych po wstrzyknięciu. Jeśli wystąpi alergia lub stan zapalny, ultradźwięki pomagają ekspertowi zlokalizować materiał, aby rozpuścić go użyciu inne substancji.

Kiedy stosuje się wypełniacze wstrzykiwane pod kontrolą USG

Informacje z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pokazują, że wypełniacze skóry twarzy poprawiają wygląd drobnych zmarszczek i utratę objętości spowodowane starzeniem się lub stanami chorobowymi. Według nich, pacjenci są prawie zawsze zadowoleni z wyników.

FDA podkreśla jednak, że nie u każdego można zastosować wstrzykiwane wypełniacze. W szczególności nie zaleca się ich osobom z zaburzeniami krzepnięcia lub alergiami.

W oparciu o wszystkie dostępne informacje, technika przynosi korzyści w poniższych przypadkach:

  • Poprawa estetyki: okolice ust, obszary nosowo-wargowe, nos, czoło i skronie należą do najczęściej konsultowanych w przypadku wypełniaczy. Ze względu na delikatność tych okolic wskazany jest zabieg pod kontrolą USG.
  • Bruksizm: osoby poddawane leczeniu ze względu na zgrzytanie zębami znajdują ulgę po wstrzyknięciu w mięśnie żuchwy wypełniaczy. Wypełniacze u tych pacjentów muszą być wstrzykiwane bezpośrednio w mięsień, w przeciwnym razie leczenie nie zadziała.
  • Korekta innych zabiegów: gdy poprzednie wypełniacze nie zostały prawidłowo wstrzyknięte, mają tendencję do naciskania lub zatykania naczyń krwionośnych. Nieinwazyjne zabiegi pod kontrolą USG działają wówczas jako korekty, które rozrzedzają wcześniej nasączony materiał.
Wypełniacze pod kontrolą ultradźwięków.
Obrazowanie ultrasonograficzne zwiększa bezpieczeństwo w momencie wstrzykiwania, dzięki możliwości dokładnego obejrzenia obszaru wtrysku.

Czy istnieje jakieś ryzyko podczas wstrzykiwania wypełniaczy pod kontrolą USG?

Zabieg wstrzykiwania wypełniaczy pod kontrolą USG musi wykonywać ekspert, który zna anatomię ludzkiej twarzy, aby jak najlepiej odwzorować tętnice, mięśnie, żyły i inne struktury twarzy. Jeśli powierzysz go osobom niedoświadczonym, ryzykujesz, że wypełniacze będą wyglądać nienaturalnie.

Podobnie należy korzystać wyłącznie z certyfikowanych ośrodków, które spełniają normy zdrowotne, aby zminimalizować niekorzystne skutki. Sprawdź przepisy regulujące centra urody w Twoim kraju, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.