Zakrzepica tętnic mózgowych - przyczyny, objawy i leczenie

Zakrzepica tętnic mózgowych jest poważnym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do śmierci lub kalectwa na całe życie.
Zakrzepica tętnic mózgowych - przyczyny, objawy i leczenie

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2022

Zakrzepica tętnic mózgowych jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym, który może pozostawić następstwa na całe życie, a nawet doprowadzić do śmierci. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać jego objawy, ponieważ szybka uwaga jest niezbędna, aby ograniczyć uszkodzenia.

Zakrzepica tętnic mózgowych występuje, gdy w jednej z tętnic mózgu powstaje skrzep krwi. To utrudnia przepływ krwi i powoduje, że niektóre neurony przestają działać. Może mu również towarzyszyć krwawienie w mózgu. Stan ten jest również znany jako udar niedokrwienny. Im większa zajęta tętnica, tym poważniejsze są konsekwencje tych zdarzeń.

Zakrzepica tętnic mózgowych – na czym polega?

Zakrzepica tętnic mózgowych jest formą udaru naczyniowo-mózgowego (CVA), który występuje, gdy tworzy się skrzep krwi. Blokuje jedną z tętnic w mózgu i zapobiega przedostawaniu się tlenu i składników odżywczych do regionu mózgu.

Zablokowanie przepływu krwi prowadzi do zatrzymania aktywności elektrycznej w obszarze mózgu. Jeśli blokada utrzymuje się, dochodzi do poważnych zakłóceń w błonie komórkowej, co może prowadzić do śmierci mózgu. Szacuje się, że zakrzepica mózgu odpowiada za 50% udarów. Chociaż występuje częściej u osób starszych lub osób z chorobami podstawowymi, takimi jak miażdżyca lub nadciśnienie tętnicze, może również wystąpić u młodych ludzi.

Przyczyny zakrzepicy tętnic mózgowych

Zakrzepica tętnic mózgowych jest uważana za chorobę wieloczynnikowego pochodzenia. Wszystkie stany, które sprzyjają zwyrodnieniu ścian tętnic, niedrożności tętnic, krzepnięciu krwi lub zmniejszają rozszerzenie naczyń, mogą powodować tę patologię. Niektóre osoby z pewnymi schorzeniami są bardziej podatne na rozwój tego typu udaru. Grupy ryzyka można podzielić na trzy grupy:

  1. Z miażdżycą. Istnieje większe prawdopodobieństwo zakrzepicy tętnic mózgowych, jeśli występuje również nadciśnienie, cukrzyca, dyslipidemia lub palenie.
  2. Z zapaleniem tętnic. Do tej grupy należą osoby z guzkowym zapaleniem tętnic, skroniowym zapaleniem tętnic, reumatoidalnym zapaleniem tętnic, rozsianym toczniem rumieniowatym i zakaźnym zapaleniem tętnic.
  3. Inne przyczyny. Należą do nich dysplazja włóknisto-mięśniowa, rozwarstwienie tętnicy szyjnej, choroba moyamoya i nowotwory.
Płytki krwi.
Blaszki miażdżycowe są pożywką dla tworzenia się skrzepliny lub zatoru, a następnie przemieszczania się do mózgu.

Objawy i diagnoza

Stan chorobowy zakrzepicy tętnic mózgowych zwykle pojawia się stopniowo, ale z nagłymi postępami. Najczęściej staje się zauważalny w ciągu kilku godzin, a tylko czasami w ciągu kilku dni.

Główne objawy tej choroby to:

  • Skręcone usta
  • Napady padaczkowe
  • Trudności z połykaniem
  • Zaburzenia widzenia
  • Silne bóle głowy
  • Utrata przytomności
  • Zaburzenia pamięci
  • Zawroty głowy i utrata równowagi
  • Utrata kontroli nad ruchami
  • Trudności w mówieniu i rozumieniu
  • Paraliż lub mrowienie po jednej stronie ciała
  • Zmiany w kontroli jelit lub pęcherza

Diagnoza jest zwykle dokonywana za pomocą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Ten pierwszy jest bardziej szczegółowym testem. Dodatkowe testy, takie jak prześwietlenie klatki piersiowej, morfologia, jonogram, gazometria i poziom glukozy we krwi są powszechne.

W niektórych przypadkach mogą być wymagane inne specyficzne testy, takie jak:

  • Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego
  • Skan mózgu
  • Angiografia mózgu
  • Doppler przezczaszkowy
  • Oftalmodinamometria

Leczenie

Jeśli leczenie zostanie rozpoczęte w ciągu 4 godzin od zdarzenia zakrzepicy tętnic mózgowych, zwykle lekarze przeprowadzają leczenie trombolityczne. Obejmuje to procedurę zwaną trombolizą, która polega na rozcieńczeniu skrzepliny lekami w celu przywrócenia przepływu krwi.

Leki podaje się dożylnie, aby dotrzeć do całego ciała, lub przez cewnik lub rurkę, która dociera do tętnic mózgowych. W tym drugim przypadku cewnik pozycjonuje się za pomocą prowadnicy obrazowania. Jeżeli leczenie rozpocznie się po 4,5 godzinach od zdarzenia, należy ustalić przyczynę zakrzepicy i zastosować profilaktykę wtórną. Oznacza to podawanie leków, aby zapobiec powstawaniu nowych zakrzepów lub dalszemu krwawieniu.

Pacjent powinien być przyjęty do szpitala na 4 do 7 dni. Jest to uważane za etap najwyższego ryzyka wystąpienia nowego zdarzenia. Od tego momentu leczenie nastawione jest na rehabilitację pacjenta.

Możliwe następstwa zakrzepicy tętnic mózgowych

Nie jest łatwo przewidzieć rokowanie w ciągu 72 godzin po zdarzeniu zakrzepicy mózgu. Problem może się zatrzymać lub trwać, a nawet doprowadzić do śmierci. Możliwe jest również, że wystąpią jakieś uszkodzenia neurologiczne, które mogą być odwracalne lub nie.

Szanse pacjenta na wyzdrowienie zależą od kilku czynników, takich jak ogólny stan zdrowia osoby, ciężkość zakrzepicy, dotknięta struktura neuronalna i szybkość otrzymanej opieki. Mogą wystąpić następstwa, takie jak problemy z mową, zmiany psychomotoryczne, trudności sensoryczne lub zespół napadowy.

Osoba, która uległa wypadkowi mózgowemu.
Rehabilitacja po zakrzepicy mózgu jest powolna. Może wymagać lat specjalistycznej opieki.

Czy można temu zapobiec?

Najlepszym sposobem zapobiegania zakrzepicy tętnic mózgowych jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Obejmuje to zbilansowaną dietę, a także regularną aktywność fizyczną i redukcję stresu. Chociaż dotyczy to bardziej zakrzepicy żylnej, zaleca się unikanie siedzenia przez dłuższy czas. Podczas podróży najlepiej od czasu do czasu poruszać się i pić dużo płynów. Ruch jest również ważny po operacji z jakiegokolwiek powodu.

Jest rzeczą oczywistą, że należy unikać spożywania alkoholu i palenia. Oba są czynnikami ryzyka zakrzepicy tętnic mózgowych. Wskazane jest również ograniczenie spożycia soli.

Zakrzepica tętnic mózgowych to poważny problem

Szybka uwaga ma kluczowe znaczenie w przypadku zakrzepicy mózgu. Leki są znacznie bardziej skuteczne, gdy stosuje się je w ciągu 60 minut od zdarzenia. Osoby, które cierpiały na ten stan, często mają zmiany w zachowaniu po zdarzeniu. Należy się spodziewać depresji i nastrojów. Wsparcie bliskich jest kluczem do powrotu do zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pacheco Mayedo, M., Durán Matos, M. E., Cuba Yordi, O. L., Serrano González, L., Rosales Almeida, Y., & de Mola Nicolau, J. L. (2017). Patrón común y variantes anatómicas de la porción anterior del círculo arterial del cerebro. Revista Archivo Médico de Camagüey, 21(6), 0-0.
  • Sánchez-Silverio, V., Abuín-Porras, V., & Rodríguez-Costa, I. (2020). Principios del aprendizaje motor: una revisión sobre sus aplicaciones en la rehabilitación del accidente cerebrovascular. Revista Ecuatoriana de Neurología29(3), 84-91.
  • Requena-Meana, P. (2009). El diagnóstico de muerte cerebral. Persona y bioética, 13(2), 128-136.
  • Blanco, M., Rodríguez-Yáñez, M., & Castillo, J. (2010). Ataque isquémico transitorio riesgo de trombosis cerebral en pacientes con diabetes: prevención tratamiento. Avances en diabetología, 26(6), 403-407.
  • Bravo, M. D. V., Apuntes, D. I. N., Barbosa, E. A. M., & Cabrera, J. A. B. (2020). Trombólisis intraarterial en ACV isquémico agudo. RECIAMUC4(4 (esp)), 14-21.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.