Infiltracja leków: technika, która pomaga złagodzić ból i urazy

Infiltracja jest prostą metodą terapeutyczną, ale nie jest pozbawiona skutków ubocznych. Dowiedz się wszystkiego o technice i jej zastosowaniach.
Infiltracja leków: technika, która pomaga złagodzić ból i urazy
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2022

Infiltracja to dobrze znana w świecie sportu wyczynowego technika. Stosowanie jej staje się coraz bardziej popularne na arenie amatorskiej. W wiadomościach często można przeczytać, że sportowiec został zinfiltrowany, aby kontynuować mecz lub że jego leczenie opierało się na infiltracji, aby szybko przywrócić go do gry.

Są zarówno obrońcy, jak i przeciwnicy infiltracji. Prawda jest taka, że technika wykracza poza zastosowanie sportowe. Wielu pacjentów z patologiami reumatycznymi jest poddawanych infiltracji w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu, jakiego doświadczają w stawach.

Prawdą jest również, że technika może być niewłaściwie używana i może generować niekorzystne skutki, które są odczuwalne tylko w dłuższej perspektywie. Oznacza to, że sportowiec może odczuć wielką ulgę po infiltracji, co może doprowadzić go do przeciążenia bez odczuwania dyskomfortu. Staw, który przekroczył swoje granice, może dać znać o uszkodzeniu dopiero miesiące, a nawet lata później.

Infiltracja – na czym polega

Nacieki to zastrzyki. Specjalista, który go stosuje, wstrzykuje substancję farmakologiczną do stawu lub tkanek okołostawowych w celu złagodzenia, zmniejszenia stanu zapalnego lub złagodzenia objawów zgłaszanych przez pacjenta.

Bardzo trudno jest, aby infiltracje rozwiązywały problem długoterminowo. Dlatego prawie nigdy nie uważa się ich za lecznicze. W rzeczywistości są to mechanizmy przynoszenia ulgi, które mogą działać przez dość długi czas, ale nie zawsze są ostateczne.

Infiltracji nie uważa się za jedyną opcję w przypadku urazów sportowych w stawach, a tym bardziej u pacjentów reumatycznych. Zawsze należy ją uzupełniać innymi metodami, w zależności od przypadku, czy to fizjoterapeutycznymi terapiami rehabilitacyjnymi, czy stosowaniem innych środków leczniczych.

Nie ma jednego rodzaju infiltracji. Technikę klasyfikuje się według miejsca nakłucia i stosowanej substancji. Jednak warianty są stosunkowo niedrogie w porównaniu z operacją. Ponadto do ich zastosowania nie są wymagane duże wdrożenia technologiczne.

Uraz kolana.
Urazy kolana są zwykle kandydatami do infiltracji, gdy spełnione są kryteria medyczne.

Infiltracja – wskazania

W celu podjęcia decyzji o infiltracji stosuje się odpowiednie protokoły. Nie wszystkie urazy sportowe powinny być infiltrowane, tak jak nie we wszystkich patologiach reumatycznych pacjenci odnoszą korzyści z zastrzyków blisko bolesnego miejsca.

Istnieją 3 ogólne warunki, które pomagają ocenić możliwość zastosowania techniki:

  1. Gdy występuje proces zapalny, który może zareagować na miejscowy środek przeciwzapalny lub gdy silny i powodujący niepełnosprawność ból można zmniejszyć za pomocą środków przeciwbólowych lub znieczulających.
  2. Kiedy pacjent wyczerpał inne zasoby. Oznacza to, że przyjmowanie leków doustnych lub rehabilitacja fizyczna nie przynoszą żadnej poprawy.
  3. Kiedy istnieją skutki uboczne oferowania leków w inny sposób.

Po spełnieniu tych warunków przystępujemy do podjęcia decyzji o możliwości leczenia nasiękowego. W tym miejscu dobrze jest dokonać rozróżnienia między ogólnoustrojowymi patologiami reumatycznymi a urazami układu kostno-mięśniowo-stawowego, do których zaliczamy urazy sportowe.

Infiltracje wykonuje się u pacjentów z następującymi schorzeniami:

  • Reumatyzm
  • Dna
  • Toczeń rumieniowaty układowy
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  • Ogólne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów barku, kolana, kostki i innych stawów.

Do najczęściej leczonych w ten sposób urazów stawów i okołostawowych zaliczamy:

  • Adhezyjne zapalenie torebki barku.
  • Zapalenie nadkłykcia łokciowego
  • Zapalenie kaletki maziowej
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Zapalenie kaletki biodrowo-siatkówkowej
  • Zapalenie kaletki przedrzepkowej kolana
  • Palce spustowe
  • Zapalenie powięzi podeszwowej
  • Zapalenie ścięgna Achillesa

Infiltracja – kiedy nie jest zalecana?

Tak jak istnieją zalecenia medyczne dotyczące infiltracji, tak istnieją okoliczności, czynniki i procesy towarzyszące, które niosą ze sobą przeciwwskazania do tej techniki. Aby uniknąć komplikacji, powinien je rozpoznać lekarz.

Chociaż większość z tych przeciwwskazań odnosi się do sytuacji przewlekłych patologii i zmian u pacjentów, którzy już mają problemy, istnieje wiele kwestii, które mogą być istotne dla sportowca. Jak wspomniano na wstępie, niepotrzebna aplikacja spowoduje w przyszłości problemy, które zostaną zauważone dopiero po latach.

Przede wszystkim bez dokładnej diagnozy nie należy wykonywać infiltracji. Traumatolog musi być pewien stanu zdrowia, aby wiedzieć, jaką substancję wstrzyknąć, jeśli w ogóle.

Po drugie, czynne infekcje i zaburzenia krzepnięcia również powodują, że zabiegu nie należy wykonywać. Jeśli tkanki, w które będą wstrzyknięte, mogą przenosić bakterie do stawu, jest to niebezpieczne. Z drugiej strony zaburzenia krzepnięcia mogą prowadzić do gromadzenia się krwi w tkankach stawowych.

Dla sportowców największym przeciwwskazaniem byłaby wcześniejsza historia stosowania techniki. Jeśli kilka aplikacji zostało wykonanych z miernymi lub niewystarczającymi wynikami, nie ma sensu ich powtarzać, ponieważ nie osiągnie się celu.

Jakie lekarstwa można infiltrować?

Istnieją dwa rodzaje leków, które można infiltrować do stawów lub tkanek okołostawowych. Mówimy o kortykosteroidach i środkach znieczulających. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Infiltracje kortykosteroidowe

Kortykosteroidy do wstrzykiwań, które są infiltrowane w przypadku urazów sportowych lub pacjentów reumatologicznych, to kortykosteroidy o przedłużonym uwalnianiu lub o przedłużonym uwalnianiu. Oznacza to, że zostały opracowane w specjalny sposób, aby ich działanie trwało dłużej niż kilka dni. Niektóre działają 1 miesiąc, inne do 6 miesięcy.

Jednym z takich leków jest triamcynolon. W formatach komercyjnych wyróżniają się nazwy Retard i Depot. Oba oznaczają, że substancja została zmodyfikowana tak, aby po wstrzyknięciu była powoli uwalniana w organizmie.

Inną opcją jest połączenie dwóch różnych form tego samego kortykosteroidu w tej samej ampułce. Jeden to wariant o przedłużonym uwalnianiu, a drugi to szybko działający, dzięki czemu pacjent ma natychmiastowy efekt i istnieje szansa, że reszta leku zadziała przez kolejne tygodnie.

Infiltracje z miejscowymi środkami znieczulającymi

Umieszczenie środka znieczulającego miejscowo w infiltracji nie dotyczy wyłącznie kortykosteroidów. Dość często lek ten stosuje się jako rozcieńczalnik do innych leków przeciwzapalnych. Dodaje również analgezji.

Najczęściej stosowane to lidokaina i mepiwakaina. Istnieją nawet komercyjne prezentacje w rozcieńczonej formie.

Zastrzyk.
Infiltrację można wykonać pojedynczym lekiem lub kombinacją kortykosteroidów i środków znieczulających.

Infiltracja – zawsze zgodnie z kryteriami medycznymi

Konieczne jest przestrzeganie kryteriów medycznych dotyczących stosowania infiltracji leków. Jest to inwazyjna procedura, która, choć minimalna, wiąże się z ryzykiem i nie zawsze jest zalecana w przypadku wszystkich urazów lub problemów reumatologicznych.

Nic nie zastąpi konsultacji ze specjalistą. Traumatolodzy i reumatolodzy mają wystarczającą wiedzę, aby to określić. A w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, w pierwszej kolejności należy zastosować niezbędne metody uzupełniające.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González, AA Varela, M. Sánchez Díaz, and R. Miranda Cortina. “Infiltración local en patologías articulares y de partes blandas en un centro de salud.” Atencion Primaria 32.6 (2003): 388.
  • Baron, D., and P. Le Goff. “Papel de los corticoides por vía intraarticular en el adulto.” EMC-Tratado de Medicina 10.3 (2006): 1-11.
  • de Entrambasaguas, M., et al. “Infiltración de esteroides, férula de muñeca y fonoforesis en el síndrome del túnel carpiano.” Rehabilitación 40.4 (2006): 193-200.
  • Ruíz-Jiménez, Juan-Jesús. “Efectividad de la infiltración con corticoesteroides en la epicondilitis lateral. Una revisión sistemática.” (2016).
  • Suarez, Cecilia Andrea Baquerizo, et al. “Fascitis plantar. Criterios y experiencias sobre la infiltración con anestésicos locales y corticoesteroides.” Revista Cubana de Reumatología 21.3 (2019).
  • Hernández González, Erick Héctor, Guillermo Pérez Sosa, and Gretel Mosquera Betancourt. “Evaluación del tratamiento con acetónido de triamcinolona más lidocaína para el dolor musculoesquelético en ortopedia.” Revista Archivo Médico de Camagüey 17.5 (2013): 558-571.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.