Wypadanie włosów - Jak zaradzić?

Wypadanie włosów - Jak zaradzić?
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadużywanie farb do włosów i substancji chemicznych może doprowadzić do uszkodzenia struktury włosów i przyczyniać się do ich wypadania. Staraj się unikać gorącego powietrza suszarki oraz prostownicy. Ponadto, oczywiście należy stosować zdrową dietę.

Wypadanie włosów to jeden z problemów powszechne dotyczących zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jego przyczyną mogą być rozmaite czynniki, takie jak geny, niedobór witamin i minerałów, anemia, stres, zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków etc. Ogólnie rzecz biorąc, każdy z nas traci około 100 włosów dziennie i nie ma się czym przejmować – to norma, jeśli chodzi o wypadanie włosów. Jednakże kiedy zauważymy, że wypadają one w większej ilości, może to być sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem. Im szybciej zaczniemy działać, tym większe szanse na uniknięcie poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Wypadanie włosów – przyczyny

Włosy są przedłużeniem systemu nerwowego i kiedy włoski nerwowe ulegają osłabieniu, bardzo łatwo o wypadanie włosów. Osłabienie to może być wywołane wieloma czynnikami, takimi jak nagłe zmiany klimatyczne, stres, poważne choroby, zmęczenie, problemy trawienne etc.

Inne czynniki również wpływają na wypadanie włosów: ekspozycja na działanie wysokich temperatur, stosowanie wielu produktów chemicznych do pielęgnacji kosmyków, nieodpowiednia dieta, odwodnienie… Na szczęście jednak jest to problem, któremu można zaradzić – wystarczy zmienić pewne codzienne nawyki i cieszyć się bujną czupryną.

Wypadanie włosów – zapobieganie

Kiedy wypadanie włosów jest problemem dziedzicznym lub wynikiem poważnej choroby, znacznie trudniej znaleźć odpowiednie leczenie, które okaże się skuteczne na utratę włosów. Bez względu na wszystko zalecamy jednak stosowanie kilku prostych metod, które wzmocnią włosy i poprawią ich stan. Zobaczysz, że wkrótce zauważysz różnicę!

Stosuj zdrową dietę

2#:wypadanie-włosów.jpg

Zdrowa dieta jest kluczem do silnych i gęstych włosów. Koniecznie uwzględniaj w diecie produkty bogate w żelazo – jest on istotnym elementem do utrzymania zdrowych i silnych mieszków włosowych. Należy również zwiększyć spożycie witaminy A, B, C i E oraz surowych warzyw i owoców. A czego należy unikać? – Bez wątpienia tłustych potraw.

Unikaj wysokich temperatur

Korzystanie z prostownicy, lokówki czy suszarki oraz bezpośrednia ekspozycja na słońce w znacznym stopniu przyczyniają się do osłabienia włosów, a w rezultacie do ich wypadania. Staraj się unikać poddawania kosmyków zabiegom przy wysokiej temperaturze oraz zatroszcz się o włosy, gdy wystawiasz się na ostre słońce.

Używaj odpowiednich produktów pielęgnacyjnych

Na rynku jest dostępna ogromna ilość produktów do pielęgnacji włosów, jednak większość z nich zawiera chemiczne składniki, które mogą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia kosmyków. Bardzo ważne, abyśmy nauczyli się wybierać odpowiedni szampon i odżywkę, dostosowane do typu włosów i skóry głowy. Nietrafnie dobrane kosmetyki mogą bowiem uszkodzić strukturę włosów.

Unikaj farb do włosów

3#:wypadanie-włosów.jpg

Farby do włosów zawierają wiele substancji chemicznych, które powodują wypadanie włosów. Jeśli Twoje kosmyki są słabe i pozostają masowo na grzebieniu, w żadnym wypadku ich nie farbuj, ponieważ problem może jeszcze bardziej się pogłębić.

Pij dużo wody

Picie wody to jedno z najzdrowszych przyzwyczajeń, jakie możemy mieć. Może wyda się to dziwne, ale stan naszych włosów w dużej mierze zależy od stopnia nawodnienia organizmu. Picie wody pomaga wzmocnić kosmyki, nawilżyć je i dodać im pięknego blasku.

Naturalne sposoby na wypadanie włosów

Jeśli chcesz zwalczyć problem utraty włosów, dobrym rozwiązaniem okaże się zastosowanie naturalnych metod – w większości przypadków dostarczają one zadowalających rezultatów.

Aloe Vera

4#:wypadanie-włosów.jpg

Aloes to roślina lecznicza, która doskonale zatrzymuje proces dalszego wypadania włosów – co więcej, stymuluje ich porost! Nanieś na włosy i na skórę głowy żel aloesowy i pozostaw do wyschnięcia. Po kilku godzinach usuń go, spłukując obficie zimną wodą.

Marchewka i olejek kokosowy

Cudowne właściwości tych dwóch składników, sprawia że poniższy przepis jest silnym środkiem zaradczym na wypadanie włosów. Zmieszaj identyczne części startej marchewki i olejku kokosowego, a następnie nanieś na włosy i skórę głowy. Pozostaw na 15 minut, a następnie dokładnie spłucz zimną wodą.

Żółtko jajka

5#:wypadanie-włosów.jpg

Jajko jest bogatym źródłem witaminy E, która jest niezbędna do utrzymania zdrowej skóry i pięknych włosów. Poza tym, że powinniśmy wprowadzić do diety znacznie więcej jajek, zalecamy stosowanie żółtka bezpośrednio na skórę głowy. Pozostaw je na włosach przez 30 minut, a następnie dokładnie spłucz.

Czosnek

Zabieg na bazie czosnku zalecamy stosować na noc. Dzięki niemu wzmocnimy włosy, zapobiegniemy ich wypadaniu i dostarczymy im pięknego blasku. Przekrój na pół ząbek czosnku, a następnie wetrzyj go w skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż. Później nanieś odrobinę oliwy z oliwek oraz nałóż na głowę plastikowy czepek. Następnego ranka dokładnie spłucz głowę wodą i umyj szamponem o intensywnym zapachu, który zneutralizuje zapach czosnku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.