Wymioty u dzieci i nudności – czy wiesz, jak im zapobiegać?

Jeśli małe dziecko cierpi na nudności i częste wymioty, priorytetem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z instrukcjami pediatry, ponieważ musi on przepisać leczenie odpowiednie dla wieku dziecka.
Wymioty u dzieci i nudności – czy wiesz, jak im zapobiegać?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nudności i wymioty u dzieci mogą zdarzać się dość często. Tak naprawdę jest to całkiem normalne, że w pewnym momencie nasze pociechy doświadczają zapalenia żołądka i jelit, czego efektem są wymioty u dzieci.

Ten rodzaj dyskomfortu wciąż jednak niepokoi większość rodziców. Dzisiaj powiemy Ci, jak zapobiegać częstym wymiotom u dzieci. Wyjaśnimy również, co to jest, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić.

Nudności i wymioty u dzieci

Po pierwsze, ważne jest, aby znać różnicę między wymiotami a regurgitacją. Wymioty to powrót spożytego pokarmu przez usta. Jest to mimowolne i nie wymaga wysiłku. Natomiast regurgitacja występuje, gdy dziecko je zbyt szybko i połyka powietrze. Następnie jedzenie, również bez wysiłku, wraca przez usta.

Z tego powodu dość trudno jest odróżnić wymioty u naszych pociech od regurgitacji. Wymioty mogą wystąpić w każdym wieku, a niedomykalność zdarza się głównie u niemowląt.

Ogólnie można powiedzieć, że wymioty to pozytywna rzecz. Jest to sposób na wyeliminowanie jedzenia, które w danym momencie nie było dla nas dobre lub które jest szkodliwe. Może to jednak prowadzić do poważnych problemów, takich jak odwodnienie, jeśli nie podejmie się odpowiednich kroków.

Nudności i wymioty u dzieci – przyczyny

Zapalenie żołądka i jelit może prowadzić do częstych wymiotów u dzieci.

Wymioty u dzieci

Jeśli chodzi o przyczyny nudności i wymiotów, będą one zależeć od wieku dziecka. Istnieją jednak dwa typowe powody wymiotów u dzieci:

  • Zapalenie żołądka i jelit; jest to wirus jelitowy, który powoduje biegunkę i wymioty.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy; pojawia się, gdy zwieracz dziecka, wciąż będący w fazie dojrzewania, nie poluźnia się i komplikuje transport pokarmu. Powoduje to refluks, a tym samym wymioty. Zwykle trwa do 12 miesiąca.

Inne rzadsze przyczyny to:

  • Nietolerancja pokarmowa lub alergie, na przykład na laktozę.
  • Zaburzenia metaboliczne
  • Wgłobienie jelita.

W przypadku wszystkich powyższych sytuacji należy skontaktować się z pediatrą, aby zidentyfikować główną przyczynę i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Na co zwrócić uwagę

Chociaż wymioty mogą się pojawiać i znikać, istnieją pewne objawy, które należy wziąć pod uwagę. Zabierz swoje dziecko do lekarza, jeśli zaobserwujesz którekolwiek z poniższych:

  • Wymioty po uderzeniu w głowę.
  • Krew w wymiocinach (może być w kolorze brązowym).
  • Długotrwałe wymioty.
  • Letarg lub apatia. Niektóre dzieci mogą wykazywać rozdrażnienie lub smutek.
  • Ból brzucha i obrzęk.
  • Krew w stolcu.
  • Wymioty w kolorze zielonym lub żółtawym.
  • Gorączka.

Leczenie

Nawodnienie za pomocą elektrolitów jest najlepszym sposobem uniknięcia powikłań w przypadku częstych wymiotów. Utrzymanie nawodnienia dziecka jest pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić, jeśli Twój maluch wymiotuje.

Aby to zrobić, postępuj zgodnie z instrukcjami pediatry. W zależności od wieku niemowlęcia, lekarz może przepisać elektrolityczny roztwór doustny lub płynną dietę do czasu wyzdrowienia. Powinieneś wprowadzać je powoli, aby nie zostały odrzucone przez dziecko.

W tym momencie należy pamiętać, że nie powinniśmy zmuszać chorego dziecka do jedzenia. Zamiast tego poczekaj, aż będzie głodne. Po 8 godzinach bez wymiotów możesz zacząć wprowadzać delikatną dietę, na przykład buliony, zupy i chleb, jeśli Twoje dziecko ma więcej niż rok. Jeśli nadal karmisz piersią – zacznij karmić malucha.

Zapobieganie częstym wymiotom u dzieci

Aby zapobiec wymiotom, musiałbyś być w stanie zapobiec wszelkim możliwym przyczynom. Jak wiadomo, jest to niemożliwe.

Jednak w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego można podjąć pewne działa przeciwko wymiotom:

  • Odbijaj dziecko po każdym posiłku. Jest to sposób na wyeliminowanie gazów, które mogą powodować niedomykalność lub wymioty.
  • Zmień dietę. Jeśli karmisz piersią, to powinnaś wiedzieć, że eliminacja pewnych produktów z diety sprawi, że dziecko nie będzie regurgitować i będzie mniej wymiotować.
  • Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, to skonsultuj się z pediatrą, aby mógł Ci przepisać inny rodzaj mleka.
  • Karm swoje dziecko w pozycji, która ułatwia ruch pokarmu w dół (pozycja pionowa). Nie kołysz ani nie ruszaj malucha zbyt mocno po jedzeniu.
  • Spróbuj wolnego karmienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli karmisz dziecko butelką. Upewnij się, że Twoje sutki są odpowiednio przebite, ponieważ maluch może jeść zbyt szybko lub mleko z butelki może płynąć zbyt wolno podczas ssania.
  • Jeśli karmisz dziecko piersią, rób to częściej, ale krócej. W ten sposób maluch nie będzie musiał zmagać się ze zbyt dużą ilością jedzenia, a pokarm nie osiądzie w jego żołądku.

Podsumowanie

Wymioty u niemowląt nie są rzadkim zjawiskiem. Należy jednak zachować czujność i spróbować wykryć, czy jakiekolwiek sygnały alarmowe mogą wskazywać na komplikacje lub poważne problemy.

Na koniec nie zapominaj, że utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia dziecka jest priorytetem podczas wymiotów. Skonsultuj się z pediatrą i zawsze postępuj zgodnie z jego wskazówkami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.