Zaparcia u niemowląt i ich przyczyny

Zaparcia są jedną z głównych przyczyn dyskomfortu u niemowląt, a także jedną z głównych obaw rodziców. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego stanu, przeczytaj nasz artykuł, by odkryć przyczyny stojące za tym schorzeniem.
Zaparcia u niemowląt i ich przyczyny

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zaparcia u niemowląt mogą objawiać się zdenerwowaniem i płaczem dziecka. W tym artykule powiemy Ci, jakie są główne przyczyny zaparć u niemowląt i jak możesz złagodzić dyskomfort Twojego malucha.

Czytaj dalej!

Czym są zaparcia u niemowląt?

Niedojrzałość tkanki jelitowej niemowląt jest jedną z głównych przyczyn zaparć. Zaparcia są częstym problemem u dzieci. Tak naprawdę jest to częsty powód wizyt u pediatry, ponieważ na to schorzenie cierpi od 0,3 do 8% dzieci.

Chociaż nie ma jasnej definicji zaparć u niemowląt, ogólną zasadą jest, że występują one, gdy:

zaparcia u niemowląt

1. Codzienne wypróżnianie dziecka jest rzadsze niż zwykle. Niektóre dzieci wypróżniają się cztery do pięciu razy dziennie, podczas gdy inne robią to raz dziennie, a nawet co dwa do trzech dni.

2. Dziecko ma problemy z wypróżnianiem się, ponieważ jego stolce są „twarde”.

3. Dziecko odczuwa ból podczas wypróżniania się.

4. Pojawia się różnica w konsystencji stolca. Może on mieć postać małych kulek.

5. Twoje dziecko ma gazy i kolkę.

Jakie są możliwe przyczyny zaparć u niemowląt? Problem można rozwiązać tylko wtedy, gdy znana jest przyczyna. Spójrzmy na możliwe przyczyny.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Zanim przejdziemy do przyczyn zaparć u niemowląt, należy wspomnieć, że większość dzieci karmionych piersią nie ma tego problemu. Często wypróżniają się one kilka razy dziennie, nawet po każdym karmieniu. Ich stolce są ogólnie płynne (lub bardzo miękkie) i mają żółtawo-pomarańczowy kolor.

Oto, co może powodować zaparcia w innych przypadkach:

1. Mleko modyfikowane

Niektóre dzieci mogą cierpieć na zaparcia w odpowiedzi na białka obecne w mieszance mleka. Według badań opublikowanych przez Jornal de Pediatria:

„Niemowlęta karmione mlekiem z butelki były 4,53 razy bardziej podatne na zaparcia niż niemowlęta karmione piersią.”

Zmiana diety dziecka na mleko modyfikowane może również powodować ten dyskomfort. Na rynku można znaleźć mleko odpowiednie w przypadku łagodnych zaparć. Skonsultuj się z lekarzem, aby wybrać mleko modyfikowane, które najlepiej odpowiada potrzebom Twojego dziecka.

2. Karmienie uzupełniające

Inną przyczyną zaparć u niemowląt jest rozpoczęcie uzupełniającego karmienia dziecka, które jest również karmione piersią. Podawanie nowej żywności może powodować zaparcia, nawet jeśli prawdą jest, że dzieci zwykle nie jedzą dużej ilości pokarmów stałych przez pierwsze miesiące.

Pamiętaj, że pierwszymi pokarmami, które powinnaś włączyć do diety swojego dziecka, są warzywa i owoce. Postępuj zgodnie z zaleceniami pediatry, aby zapobiec zaparciom lub powikłaniom, takim jak alergie pokarmowe.

3. Odpieluchowanie

Odstawianie niemowląt od pieluch jest częstą przyczyną zaparć.

Niektóre dzieci mogą cierpieć na zaparcia, gdy odstawia się je od pieluch. Konieczność korzystania z nocnika prowadzi do stresu, a nawet odrzucenia u niektórych dzieci. To z kolei może prowadzić do zaparć spowodowanych przez reakcje dziecka, przez powstrzymywanie się od chęci wypróżnienia, ponieważ nie chce ono skorzystać z nocnika.

4. Odwodnienie

Kiedy rodzice rozpoczynają karmienie dodatkowe, zaczynają podawać dziecku wodę. Niektóre dzieci na początku raczej nie piją wody, a ponieważ spożycie mleka matki jest mniejsze, może wystąpić odwodnienie. Szczególnie latem należy być ostrożnym.

Jeśli dziecko nie przyjmuje wystarczającej ilości płynów, stolce mogą stwardnieć, co utrudnia wypróżnianie się. Na odbycie malucha mogą nawet pojawić się małe ranki (możesz zauważyć ślady krwi podczas wycierania dziecka).

5. Problemy medyczne

Oto niektóre z najpoważniejszych przyczyn zaparć u niemowląt:

  • Zatrucie jadem kiełbasianym. Choroba ta jest wywoływana przez bakterię Clostridium botulinum i może być śmiertelna. Jednym z jej objawów są zaparcia.
  • Wrodzona nadczynność tarczycy. Dziecko albo nie ma wykształconej tarczycy, albo jego narząd nie działa poprawnie lub nie jest odpowiednio rozwinięty.
  • Zaburzenia metaboliczne. Niektóre choroby dziedziczne obejmujące pewien rodzaj bezruchu mogą być bezpośrednią przyczyną zaparć.
  • Alergie pokarmowe. Alergia to przesadna reakcja organizmu na to, co uważa za atak. Objawy mogą obejmować twarde stolce i trudności w wypróżnianiu się lub biegunkę.
  • Choroba Hirschsprunga. Jest to choroba jelita grubego, która powoduje trudności w oddawaniu stolca.

Cztery wskazówki dotyczące łagodzenia zaparć u niemowląt

Niektóre techniki, takie jak masaże, mogą pomóc dzieciom w wypróżnianiu się. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo nerwowe i cierpi, a Ty się zamartwiasz, nie wahaj się iść do pediatry. Lekarz da Ci kilka wskazówek, jak ulżyć maluchowi.

Oto kilka kroków, które można wdrożyć jako środki zapobiegawcze lub rozwiązania w przypadku zaparć:

1. Masaże

Masowanie brzucha dziecka może pomóc w ruchach jelitowych. Delikatnie, ale zdecydowanie masuj brzuszek malucha dłońmi, delikatnie naciskając.

2. Zachęcanie dziecka do ćwiczeń

Jeśli Twoje dziecko wie, jak się czołgać, pozwól mu to robić. Każdy rodzaj ruchu pomoże poprawić problemy w jelitach. Możesz mu także pomóc, poruszając jego nogami w górę i w dół, tak, jakby maluch jechał na rowerze.

3. Podawaj dziecku warzywa, owoce i błonnik

Jeśli zaczęłaś karmienie uzupełniające, włącz do diety dziecka warzywa, owoce i błonnik oraz zmniejsz ilość produktów, które mogą powodować suche stolce, takie jak banany czy ryż.

4. Upewnij się, że dziecko pije wystarczającą ilość płynów

Pamiętaj, aby podawać maluchowi wystarczającą ilość mleka i wody. Jeśli tego nie zrobisz, jego stolec może stwardnieć, utrudniając wypróżnianie.

Przyczyny zaparć u niemowląt są bardzo zmienne i czasami mogą być trudne do wykrycia. Nie wahaj się pójść do lekarza, aby otrzymać prawidłową diagnozę i leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.