Co wygląd języka mówi o zdrowiu?

W dzieciństwie niejednokrotnie mówiono nam, że pokazywanie języka jest niegrzeczne. Dziś, kiedy już jesteśmy dorośli, oczywiście nadal nie powinniśmy pokazywać go publicznie. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie powinniśmy nigdy mu się przyglądać.
Co wygląd języka mówi o zdrowiu?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Od czasu do czasu stań przed lustrem i zwróć uwagę na wygląd swojego języka. Jego stan może być bowiem sygnałem jakiejś choroby lub niedoborów witamin czy minerałów w organizmie. Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę.

Wygląd języka odzwierciedleniem naszego zdrowia

Porzekadło mówi, że „oczy są zwierciadłem duszy”, natomiast w odniesieniu do języka powinniśmy powiedzieć, że jest on zwierciadłem naszego zdrowia (bądź zwiastunem choroby).

Ajurwedyjscy lekarze od setek lat badają stan języka u swoich pacjentów w celu wykrycia u nich rozmaitych chorób. Zgodnie z tą metodą leczenia język składa się z trzech części: vata (podstawa), pitta (środkowa część) i kapha (koniuszek języka).

Zarówno kolor, jak i faktura języka wiele mówią o stanie naszego zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że ten mięsień umożliwiający rozpoznawanie smaków, stanowi rozszerzenie żołądka, a zatem jest on odzwierciedleniem pracy żołądka.

Ponadto zawiera miliony zakończeń nerwowych, połączonych z różnymi częściami organizmu.

Język a zdrowie organizmu

O zdrowym języku mówimy wtedy, gdy jest on miękki, elastyczny, bez pęknięć oraz lekko nawilżony. Oznacza to, że wydzielana ilość śliny jest odpowiednia.

Na języku może pojawiać się również cienka warstwa białego nalotu, związanego z higieną jamy ustnej. Należy dokładnie czyścić nie tylko zęby, ale też i język.

Kolor i faktura języka: na co należy zwracać uwagę?

Wcale nie trzeba być ajurwedyjskim lekarzem, aby sprawdzić, czy w naszym organizmie rozwija się choroba albo po prostu sprawdzić jego stan. W tym celu należy przeanalizować dwie kwestie: kolor i fakturę języka – pozwolą nam one na ustalenie stanu zdrowia naszego organizmu.

Kolor

Jak już wyżej wspomnieliśmy, język zdrowego organizmu ma różowy kolor. Jeśli przyjmuje on ton ciemnego różu, oznacza to, że w ciele istnieje stan zapalny, a nawet może świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Z kolei odbarwiony lub brązowy język występuje u palaczy, a ostry róż może być oznaką płonicy, czyli szkarlatyny.

Z kolei blady język jest objawem niedoboru składników odżywczych i niskiego poziomu hemoglobiny we krwi. Zgodnie z tym, co już powiedzieliśmy, cienki biały nalot na języku jest zupełnie normalny. Jeśli jednak jest on gęsty i gruby, możemy mówić o rozwoju kandydozy jamy ustnej lub o niesymetrycznym wydzielaniu żółci.

Z kolei jeśli biały nalot pojawia się tylko na bocznych częściach języka, możemy mówić o chorobach płuc. Natomiast żółta barwa języka jest objawem zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Faktura języka

Faktura i powierzchnia

Jak już powiedzieliśmy, język zdrowego organizmu jest gładki i wilgotny. Uważaj jednak, gdyż brak faktury może świadczyć o niedokrwistości lub o niedoborze żelaza. Natomiast u alergików występują plamy w górnej części języka. Wrzody i pęcherze są wynikiem nadmiernego spożywania rafinowanych cukrów, tłuszczów i białek.

Suchy język jest niewątpliwym efektem stresu (chociaż równie dobrze może być sygnałem nadmiaru śluzu w organizmie, niedokrwistości lub cukrzycy).

Jeśli często występuje stan zapalny języka, powodów do niepokoju może być wiele, na przykład zgaga, zaparcia, biegunki lub przewlekły nieżyt żołądka. Z kolei płaskie (niezbyt wypiętrzone) kubki smakowe wskazują na zaburzenia pracy jelit.

Oznaki, których nie należy lekceważyć

Regularnie należy kontrolować wygląd swojego języka, ponieważ możesz cierpieć na jakąś chorobę, wcale o tym nie wiedząc.

Wgłębienie biegnące przez środek języka

Wgłębienie nie dochodzi do czubka języka. Oznacza to osłabienie pracy żołądka lub problemy trawienne, co z kolei może być wynikiem niedoboru składników odżywczych.

Być może często masz gazy albo przez cały dzień brakuje ci energii. Aby rozwiązać ten problem, wprowadź zdrowe zmiany do swojej diety i staraj się nie łączyć ze sobą pewnych grup składników, na przykład owoców z białkami.

Staraj się też przyspieszyć swój metabolizm – pomoże ci w tym jabłko lub gruszka o poranku, na czczo.

Wrzody na języku

Często pojawiające się wrzody w jamie ustnej są objawem niedoboru substancji odżywczych, takich jak witamina B6, żelazo czy niacyna. Zwiększ więc spożycie soczewicy, czerwonego mięsa, jajek i produktów mlecznych.

Dodatkowo pij codziennie napar z pokrzywy, a jeśli nadal czujesz się źle, koniecznie wykonaj badania krwi w celu wykluczenia anemii.

Wrzody na języku

Niewielkie poprzeczne pęknięcia

Tego typu pęknięcia wskazują na zaburzenia procesu wchłaniania witamin. Towarzyszy im również brak energii i witalności. Mamy tu na myśli pęknięcia znacznych rozmiarów. Niewielkie rowki mogą być czymś zupełnie normalnym i nie powinny budzić żadnych obaw.

Aby rozwiązać ten problem, należy zwiększyć spożycie produktów, które odżywiają śledzionę, na przykład jęczmienia, owsa, buraków, pietruszki, marchwi, dyni, selera, kapusty, boćwiny itp.

Zaczerwieniony koniuszek języka

Zaczerwieniony koniuszek języka jest nie tyle objawem problemów fizycznych, co emocjonalnych. Może on świadczyć o tym, że jesteś zestresowana, smutna, przygnębiona, pełna lęków lub nerwowa.

Staraj się myśleć pozytywnie i spróbuj znaleźć rozwiązanie dla twoich problemów. Pomogą ci w tym napary z roślin o właściwościach uspokajających, takich jak melisa, lipa, rumianek, waleriana. Zwiększ również spożycie awokado, ogórków i migdałów.

Opuchlizna i gruby biały nalot

Oznacza to, że w twoim organizmie został nagromadzony śluz lub brakuje w nim tzw. dobrych bakterii. Aby zwalczyć problem, ogranicz czasowo spożywanie produktów mlecznych i włącz do swojej diety więcej produktów o zielonym kolorze (brokuły, kapustę, groszek, sałatę, boćwinę, szpinak).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Michie, S., Abraham, C., Whittington, C., McAteer, J., & Gupta, S. (2009). Effective Techniques in Healthy Eating and Physical Activity Interventions: A Meta-Regression. Health Psychology. https://doi.org/10.1037/a0016136
  • Marean, C. W. (2002). Meat eating and human evolution. American Journal of Human Biology. https://doi.org/10.1002/ajhb.1146
  • Dewhirst, F. E., Chen, T., Izard, J., Paster, B. J., Tanner, A. C. R., Yu, W. H., … Wade, W. G. (2010). The human oral microbiome. Journal of Bacteriology. https://doi.org/10.1128/JB.00542-10

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.