Wydzieliny z pochwy - poznaj ich rodzaje i pochodzenie
Chociaż większość kobiet o tym nie wie lub czuje zbyt duże zażenowanie, aby o tym mówić, to prawda, że istnieją różne rodzaje wydzieliny z pochwy. Bierze się to stąd, wydzielina ta może zmieniać zarówno swój zapach, kolor, jak i swoją obfitość i konsystencję.
Wydzieliny z pochwy to, jak sama nazwa wskazuje, różne wycieki, które występują na skutek działania gruczołów obecnych w pochwie. Ten płyn jest absolutnie normalny i niezbędny, ponieważ spełnia wiele funkcji koniecznych do utrzymania zdrowej pochwy.
Jedną z podstawowych zadań wydzieliny z pochwy jest funkcja oczyszczania pochwy. Oznacza to, wraz z wyciekiem płynu usuwane są martwe komórki i bakterie, co służy zapobieganiu infekcjom. Ponadto wydzielina jest doskonałym wskaźnikiem stanu zdrowia żeńskiego układu rozrodczego.
Wszystkie zmiany, którym podlega ten rodzaj płynu wydzielniczego, mogą pomóc nam rozpoznać stany chorobowe. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jakie rodzaje wydzieliny z pochwy istnieją i co każdy z nich oznacza.
Dlaczego pojawiają się różne rodzaje wydzieliny z pochwy?
Po pierwsze, zanim zaczniemy mówić o różnych rodzajach wydzieliny z pochwy, musimy wiedzieć, że w sposób fizjologiczny wyciek ten w zmienia się na przestrzeni cyklu miesiączkowego. Oznacza to, że w każdym etapie cyklu wyciek z pochwy wygląda zupełnie inaczej ale jest to absolutnie normalne.
Te wydzieliny zmieniają się w zależności od aktywności żeńskich hormonów, które również podlegają zmianom w trakcie cyklu miesięcznego. Na przykład w dniach poprzedzających owulację zazwyczaj pojawia się więcej śluzu i o gęstszej konsystencji.
Dzieje się tak, ponieważ śluz bierze ważny udział w procesie rozmnażania i służy przygotowaniu macicy do zapłodnienia.
Podobnie, gdy kobieta jest podniecona w trakcie stosunku, zwiększa się ilość wydzieliny. Normalnie jej kolor powinien być jasny i mlecznobiały. Jednak może być również bardziej wodnisty, przezroczysty, mniej lub bardziej obfity i tak dalej.
Należy zauważyć, że wszystkie rodzaje wydzieliny z pochwy mają charakterystyczny zapach i nie powinno to zawstydzać kobiety. W rzeczywistości każda kobieta powinna dobrze poznać jej normalny zapach, który zmienia się na przestrzeni miesiąca.
Dzięki temu podczas infekcji lub jakiejś choroby to właśnie zapach jako pierwszy ulega zmianie i może służyć jako ważna wskazówka.
Przeczytaj również: Ból sromu – co powinnaś wiedzieć na temat tej dolegliwości?
Rodzaje wydzieliny z pochwy
Najważniejszą rzeczą w odróżnianiu rodzajów wydzieliny z pochwy jest kolor. Jednak konieczne jest również zwrócenie uwagi na zapach, konsystencję i ilość. W przypadku infekcji lub choroby którakolwiek z tych cech może się zmienić.
Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, śluz może być biały, co jest normalne. Jednak gdy staje się bardziej szary i obfity, może to być oznaka jakiegoś stanu chorobowego. Jeśli natomiast wydzielina jest biała, ale wiąże się ze swędzeniem lub pieczeniem, może być objawem kandydozy.
Kandydoza to zakażenie grzybem Candida, bardzo często spotykane u kobiet. Wiele badań twierdzi, że jest to jedna z najczęstszych infekcji pochwy i że wiąże się ona między innymi ze zmianami pH pochwy.
W innym przypadku śluz może przybrać żółtawy odcień. W takich sytuacjach zwykle towarzyszy mu silny zapach i inne dolegliwości, takie jak swędzenie lub pieczenie. Jest to objaw infekcji, niezależnie od tego, czy powstała ona w wyniku choroby przenoszonej drogą płciową, czy nie. Najczęstsze zakażenia to rzęsistkowica, chlamydia i rzeżączka.
Wydzielina może mieć nawet kolor brązowy, ponieważ zawiera w sobie resztki krwi. Taka sytuacja często pojawia się tuż przed miesiączką lub po niej. Ale może to być również spowodowane niewielką raną spowodowaną stosunkiem seksualnym.
Jednak brązowy kolor, jeśli się utrzymuje dłużej, może wskazywać na poważniejsze patologie, takie jak rak. Podobnie, brązowy odcień może powstać, jeśli w pochwie znajduje się jakieś ciało obce, które powoduje pewne podrażnienie.
Zobacz także: Wagina – 7 rzeczy, których nie powinnaś z nią robić
Podsumowując
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że istnieje wiele rodzajów wydzieliny z pochwy, ponieważ jest to rodzaj wycieku, która zmienia fizjologicznie się w wyniku normalnego cyklu miesięcznego. Ważne jest jednak, aby zwracać uwagę na wszystkie jego aspekty, ponieważ zmiana koloru lub ilości może wskazywać na jakieś zaburzenie.
Równie ważne jest, aby obserwować zapach śluzu. To jeden z tych parametrów, który ulega największym zmianom w momencie infekcji pochwy. Kobieta powinna znać normalny wygląd, zapach i konsystencję swojej wydzieliny.
Natomiast w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub zmian, które się pojawią, zaleca się, aby jak najszybciej udać się do ginekologa. Tylko lekarz może sprawdzić, czy wydzielina nosi cechy chorobowe, czy nie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Amrin, S. S., & Lakshmi, G. J. (2021). Vaginal discharge: The diagnostic enigma. Indian Journal of Sexually Transmitted Diseases and AIDS, 42(1), 38–45. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8579582/
- Hillier, S. L., Austin, M., Macio, I., Meyn, L. A., Badway, D., & Beigi, R. (2021). Diagnosis and Treatment of Vaginal Discharge Syndromes in Community Practice Settings. Clinical Infectious Diseases, 72(9), 1538–1543. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8248297/
- Majigo, M. V., Kashindye, P., Mtulo, Z., & Joachim, A. (2021). Bacterial vaginosis, the leading cause of genital discharge among women presenting with vaginal infection in Dar es Salaam, Tanzania. African Health Sciences, 21(2), 531–537. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8568229/
- Mayo Clinic. (29 de junio de 2023). Flujo Vaginal. https://www.mayoclinic.org/es/symptoms/vaginal-discharge/basics/definition/sym-20050825
- Rao, V., Mahmood, T. (2019). Vaginal discharge. Gynaecology and Reproductive Medicine, 30(1), 11-18. https://www.obstetrics-gynaecology-journal.com/article/S1751-7214(19)30206-4/fulltext
- Sánchez, J. A., González, L., Rojas, K., & Muñoz, G. (2017). Prevalencia de Candida albicans y su relación con cambios en el pH vaginal. Atención Familiar, 24(1), 18–22. http://www.revistas.unam.mx/index.php/atencion_familiar/article/view/58242
- Sim, M., Logan, S., & Goh, L. H. (2020). Vaginal discharge: evaluation and management in primary care. Singapore Medical Journal, 61(6), 297–301. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7905126/
- Sivaranjini, R., Jaisankar, T., Thappa, D. M., Kumari, R., Chandrasekhar, L., Malathi, M., Parija, S., & Habeebullah, S. (2013). Spectrum of vaginal discharge in a tertiary care setting. Tropical Parasitology, 3(2), 135–139. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24470998/
- Venugopal, S., Gopalan, K., Devi, A., & Kavitha, A. (2017). Epidemiology and clinico-investigative study of organisms causing vaginal discharge. Indian Journal of Sexually Transmitted Diseases and AIDS, 38(1), 69–75. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5389219/