Wydzielina z pochwy - dlaczego czasem ulega zmianom
Wydzielina z pochwy w niektórych przypadkach jest zupełnie naturalna, podczas gdy w innych przypadkach może być oznaką możliwych problemów zdrowotnych. Z tego samego powodu należy uważać na wszelkie zmiany i skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli występują inne objawy towarzyszące.
Modyfikacje w cyklu miesiączkowym nie są tak naprawdę zmianami w wydzielinie z pochwy. Wydzielina ta ulega pewnym zmianom w swoim wyglądzie, w zależności od dni większej i mniejszej płodności. Normalne jest też, że występują różnice w okresie poporodowym lub w menopauzie.
Niektóre środki antykoncepcyjne powodują również zmiany w wydzielinie z pochwy i tak samo działa stres. Tak więc same zmiany nie zawsze są oznaką patologii, ale ważne jest, aby nauczyć się identyfikować przypadki, które wymagają większej uwagi.
Czym jest wydzielina z pochwy?
Upławy to wodnista wydzielina pochodząca z szyjki macicy i ścian pochwy. To całkowicie zdrowe mieć większe nawilżenie, szczególnie w płodne dni miesiąca. Zwykle wygląda ona jak białko jajka.
Główną funkcją wydzieliny z pochwy jest utrzymywanie pochwy w czystości i wilgoci. Działa jak rodzaj naturalnego antybiotyku, który chroni przed infekcjami i innymi rodzajami chorób. Działa również jako lubrykant ułatwiający stosunek płciowy.
Ilość wydzieliny jest większa, gdy występuje owulacja. Ilość wydzieliny zmniejsza się natomiast po menstruacji oraz po etapie menopauzy.
Zmiany w wydzielinie z pochwy
Główne zmiany w wydzielinie z pochwy występują w trzech jej cechach:
- Konsystencja
- Kolor
- Zapach
Konsystencja może być wodnista, płynna lub pastowata. Kolor wydzieliny może być brązowy, przezroczysty, biały, żółtawy, mętny lub zielonkawy. Zapach może być normalny lub cuchnący.
Uważa się, że nieprawidłowa wydzielina występuje, gdy wydzielina z pochwy jest gęstsza niż zwykle. Również wtedy, gdy następuje zmiana koloru, zwłaszcza jeśli jest on biały, szarawy, zielonkawy, żółtawy lub krwawy. Również nieprzyjemny zapach jest oznaką nieprawidłowości.
Wszystkie te zmiany są bardziej istotne, jeśli występują również bóle miednicy , pieczenie podczas oddawania moczu, wysypka lub swędzenie. Kiedy pojawiają się te objawy, bardziej prawdopodobne jest, że istnieje jakiś problem zdrowotny, który należy rozwiązać z lekarzem.
Przeczytaj również: Kremowo-biała wydzielina z pochwy: przyczyny i leczenie
Wydzielina z pochwy – przyczyny zmian
Główną przyczyną zmian upławów w wieku dorosłym są infekcje. Główne z nich to:
- Kandydoza pochwy: jest spowodowana przez grzyb Candida albicans, który zwykle zamieszkuje organizm i nie powoduje problemów. Zwiększa swoją obecność i powoduje infekcję przez stosowanie antybiotyków lub z powodu stresu, cukrzycy lub otyłości. Powoduje zwiększenie objętości i gęstości wydzieliny, która wydaje się biaława lub żółtawa.
- Bakteryjne zapalenie pochwy: występuje, gdy następuje masowy wzrost ilości szkodliwych bakterii w pochwie. Może to być spowodowane złą higieną, zbyt częstą irygacją pochwy, cukrzycą lub obecnością ciała obcego. Wydzielina jest szarawa i cuchnąca.
- Choroby przenoszone drogą płciową: prawie wszystkie choroby przenoszone drogą płciową prowadzą do zmian w wydzielinie z pochwy. Zmiany są różnorodne. Na przykład Chlamydia wytwarza żółtawe wydzieliny o kwaśnym zapachu; rzęsistkowica, zielonkawo-żółta wydzielina.
Dodatkowe informacje
W dzieciństwie zmiany w wydzielinie z pochwy często mają inne przyczyny. Bardzo często zdarza się na przykład infekcja przewodu pokarmowego, która przenosi się do pochwy przez wycieranie się od tyłu do przodu lub przez niemycie rąk po wypróżnieniu. Jest to bardziej powszechne u dziewcząt w wieku od 2 do 6 lat.
Często zmiana wydzieliny jest spowodowana podrażnieniem spowodowanym użyciem substancji chemicznej, takiej jak żel do kąpieli lub mydło. Częste występują też przypadki, w których małe dziewczynki wprowadzają ciała obce do pochwy, co powoduje infekcję, która zmienia wydzielinę.
W przypadku nieletnich można również podejrzewać wykorzystywanie seksualne, zwłaszcza gdy zmiany w wydzielinie pojawiają się nagle i towarzyszą im zmiany w okolicy. W wieku rozrodczym zmiany te mogą być spowodowane chorobą Leśniowskiego-Crohna, radioterapią, operacjami miednicy mniejszej lub guzami ginekologicznymi.
Nie zaleca się opóźniania wizyty u lekarza, jeśli zauważysz zmiany w wydzielinie z pochwy. Proste badanie kliniczne może wystarczyć lekarzowi do ustalenia przyczyny i rozpoczęcia leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Conde, J. L. D., & Pérez, S. B. (2001). Alteraciones vulvo-vaginales. In Manual de salud reproductiva en la adolescencia (pp. 465-490). Sociedad Española de Contracepción y Wyeth-Lederle Zaragoza.