Żółta wydzielina z pochwy: 5 przyczyn i sposoby leczenia

Nie wiesz, dlaczego wydzielina z pochwy stała się żółta? Istnieje wiele warunków, które mogą to powodować. Poznaj 5 możliwych wyjaśnień.
Żółta wydzielina z pochwy: 5 przyczyn i sposoby leczenia
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2023

Wydzielina z pochwy jest naturalnie występującą mieszaniną wydzieliny pochwowej i śluzu szyjkowego. W mniejszym lub większym stopniu wytwarza ją każda zdrowa kobieta. Jej kolor i zapach różnią się w zależności od przypadku. Jednak niektóre epizody, takie jak żółta wydzielina z pochwy, mogą wskazywać na chorobę podstawową.

Wszystko zależy od charakterystyki powstawania. Przed miesiączką niektóre kobiety mogą mieć żółtawą wydzielinę, ponieważ zmiany hormonalne wpływają na jej skład. Jeśli jednak masz z tym do czynienia po raz pierwszy, nie powinnaś tego bagatelizować. Dzisiaj powiemy Ci wszystko, co warto wiedzieć o tej sytuacji.

Żółta wydzielina z pochwy – możliwe przyczyny

Jak już wyjaśniliśmy, wydzielina z pochwy zmienia kolor i zapach z powodu zmian hormonalnych. Pomaga ona między innymi zapobiegać infekcjom, nawilżać okolicę podczas stosunku płciowego i utrzymywać pochwę w czystości.

W normalnych warunkach wydzielina ma jasny kolor, nie ma zapachu i może mieć różny poziom lepkości. Podobnie wydzielana ilość zmienia się ze względu na wiele czynników (na przykład stosowanie środków antykoncepcyjnych). Zmiana jest naturalna, więc nie zawsze jest powodem do niepokoju.

Jeśli nie ma historii zmian koloru, prawdopodobnie jest to objaw choroby podstawowej. Jeśli wydzielina jest bladożółta, nie ma zapachu i nie towarzyszą jej inne objawy, nie powinno to być powodem do niepokoju. Z kolei, jeśli jednak nastąpiła zmiana zapachu i pojawiły się inne objawy, może to być spowodowane następującymi przyczynami.

1. Infekcja spowodowana kandydozą

Kandydoza pochwy jest infekcją grzybiczą wywołaną przez grzyb Candida albicans (drożdże). Według naukowców aż 90% wszystkich infekcji pochwy jest wywoływanych przez ten mikroorganizm. Jest tak powszechny, że Harvard Health szacuje, że 75% kobiet będzie miało przynajmniej jeden epizod w swoim życiu.

Przeczytaj również: Orgazm – jaki wpływ ma pochwa?

Objawy obejmują zmiany koloru wydzieliny z pochwy. Chociaż wydzielina często przybiera bladobiały kolor, może również przybrać żółtawy odcień. Zwykle nie ma zapachu lub ma zapach o bardzo małej intensywności.

Zmianie tej towarzyszy również swędzenie i pieczenie w pochwie, dyskomfort podczas oddawania moczu, ból lub dyskomfort podczas stosunku płciowego, zapalenie sromu i zaczerwienienie. Większość przypadków jest łagodna i trwa od kilku dni do dwóch tygodni.

2. Choroba zapalna miednicy mniejszej

Kobieta z bólem w podbrzuszu
Oprócz upławów, kobiety dotknięte zapaleniem narządów miednicy mniejszej często cierpią z powodu silnego bólu.

Choroba zapalna miednicy mniejszej (PID) to stan charakteryzujący się stanem zapalnym endometrium, jajowodów lub otrzewnej. Na ogół dzieje się tak, gdy mikroorganizmy z pochwy wznoszą się i podążają swoją drogą przez macicę. Przyczyny bakteryjne wyjaśniają zatem większość przypadków.

Office on Women’s Health donosi, że do 5% Amerykanek ma PID. W tym stanie zmienionemu kolorowi upławów towarzyszy nieprzyjemny zapach, który może stać się bardzo intensywny. Inne objawy obejmują:

  • Ból podczas oddawania moczu
  • Ból w dolnej części brzucha
  • Gorączka
  • Nieregularne miesiączki
  • Dyskomfort podczas stosunku płciowego
  • Nieprawidłowe krwawienie z macicy

Stan ten jest łatwy do wyleczenia i należy go leczyć tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć powikłań. Na przykład może powodować przewlekły ból, bezpłodność lub problemy podczas ciąży.

3. Chlamydia

Chlamydia to choroba przenoszona drogą płciową (STD), która zwykle nie powoduje objawów. Dlatego według naukowców odsetek niezdiagnozowanych kobiet bez objawów waha się od 1,7% do 17%. Niektóre z objawów, które możesz rozwinąć, są następujące:

  • Bolesne oddawanie moczu
  • Nieprawidłowa wydzielina z pochwy (w kolorze i zapachu)
  • Ból podczas stosunku płciowego
  • Krwawienie między miesiączkami
  • Gorączka i nudności (tylko jeśli infekcja się rozprzestrzeniła)

Jeśli infekcja nie zostanie wyleczona na czas, może dotrzeć do macicy lub jajowodów. W konsekwencji możesz rozwinąć PID i problemy z płodnością lub podczas ciąży. Na szczęście przypadłość ta jest uleczalna, a jeśli zostanie wyleczona na czas, konsekwencje będą praktycznie zerowe.

4. Rzęsistkowica

Naga para w łóżku.
Choroby przenoszone drogą płciową mogą również powodować charakterystyczne i irytujące upławy.

Chociaż rzęsistkowica jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, większość ludzi nie zna jej objawów. Według badań ta choroba jest najczęstszą niewirusową chorobą przenoszoną drogą płciową na świecie. Zgadza się: jest to choroba wywołana przez pasożyta, a nie wirusa.

Na ogół infekcja nie powoduje objawów, chociaż u niektórych kobiet mogą wystąpić:

  • Żółta, brązowa, szara lub zielona wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu
  • Ból podczas stosunku płciowego
  • Bolesne oddawanie moczu
  • Zaczerwienienie i pieczenie narządów płciowych

Infekcję łatwo wyleczyć, choć zależy to od jej zaawansowania. Jeśli nie będzie wyleczona na czas, może zwiększyć ryzyko zarażenia się wirusem HIV i prowadzić do problemów z płodnością lub powikłań podczas ciąży.

5. Rzeżączka

Inną częstą współczesną infekcją przenoszoną drogą płciową jest rzeżączka. Według publikacji Mayo Clinic jest to choroba spowodowana bakterią Neisseria gonorrhoeae i może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W tym drugim przypadku charakteryzuje się wpływem na szyjkę macicy, więc objawy pochwowe są powszechne. Należą do nich między innymi:

  • Zwiększona ilość wydzieliny, która może stać się żółtawa (z zapachem lub bez)
  • Niewielkie ilości krwawień niezwiązanych z miesiączką
  • Sporadyczny ból miednicy
  • Pieczenie podczas oddawania moczu, zwłaszcza gdy zajęta jest cewka moczowa

Kilka czynników ryzyka zwiększa szanse na rozwój tego stanu. Dwa z nich to uprawianie seksu bez zabezpieczenia i posiadanie wielu partnerów seksualnych.

Żółta wydzielina z pochwy – jak zapobiegać?

Ponieważ istnieje tak wiele różnych warunków, które mogą powodować żółte upławy, ważne jest, aby pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego środka, aby temu zapobiec. Jednak połączenie wszystkich praktyk wymienionych poniżej może bardzo pomóc:

  • Dbanie o higienę intymną poprzez unikanie stosowania irygatorów i sprayów, ponieważ zaburzają one prawidłową florę bakteryjną i pH
  • Używanie prezerwatyw, zwłaszcza z nowymi partnerami
  • Unikanie innych ryzykownych działań, które zwiększają ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rozwiązłość
  • Nie nosić obcisłych spodni ani bielizny. Ponadto bielizna powinna być bawełniana.

Leczenie żółtej wydzieliny z pochwy

Warunki, o których opowiedzieliśmy, to tylko wybór niektórych przyczyn, dla których może się pojawić żółta wydzielina z pochwy. Większość przypadków jest spowodowana procesem zakaźnym, który można łatwo leczyć antybiotykami lub lekami przeciwgrzybiczymi. Miejscowe kremy mogą być również stosowane w celu złagodzenia objawów.

Najlepiej jednak udać się do specjalisty w celu postawienia trafnej diagnozy. Na przykład stosowanie antybiotyków jest bezużyteczne w przypadku infekcji grzybiczej, podczas gdy środki przeciwgrzybicze nie pomogą zatrzymać procesu zakaźnego wywołanego przez pasożyty lub wirusy.

Specjalista określi również stopień uszkodzenia, aby wykluczyć lub potwierdzić ewentualne problemy z układem rozrodczym. Korzystanie z pomocy specjalisty zapewni Ci również spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli uważasz, że żółta wydzielina z pochwy jest objawem czegoś poważniejszego, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.