Wybór najlepszej szkoły dla dziecka - co Ci może pomóc w podjęciu tej decyzji?

Każda szkoła to inny świat i to Ty musisz wybrać, w jakim świecie ma się uczyć Twoje dziecko. Dlatego musisz wziąć pod uwagę wiele czynników i przeanalizować je poświęcając na to odpowiednią ilość czasu.
Wybór najlepszej szkoły dla dziecka - co Ci może pomóc w podjęciu tej decyzji?
Marcela Caffulli

Przejrzane i zatwierdzone przez: pediatra Marcela Caffulli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Nasze małe dzieci rosną, co wiąże się z koniecznością podejmowania ważnych decyzji. Jedną z pierwszych, którą musimy podjąć jest wybór najlepszej szkoły dla naszego dziecka. Tam będzie spędzać ono większość czasu, jego nauczyciele będą wpływać na jego wykształcenie, a koledzy z klasy stanowić środowisko społeczne.

Ta decyzja nie należy do najprostszych. W dużej mierze to, jak będzie wyglądać edukacja szkolna Twojego dziecka, określi, kim stanie się w przyszłości. Wybór opcji wykształcenia jest szeroki i należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak warunki finansowe, wartości rodzinne i to, czego oczekujesz od dziecka. Dlatego wybór najlepszej szkoły powinien być przemyślany z odpowiednim wyprzedzeniem.

Oto kilka zaleceń, o których należy pamięta, zanim podejmiesz tę ważną decyzję.

Edukacja publiczna czy prywatna – jaki będzie wybór najlepszej szkoły

Ten wybór jest bardzo ważny i nie zależy jedynie od Twoich możliwości ekonomicznych. Oczywiście bardzo ważne jest, aby oszacować, czy możesz ponieść koszty szkoły prywatnej czy też Twoje możliwości ograniczają Twój wybór do szkoły publicznej.

Wybór najlepszej szkoły dla dziecka
Oprócz kwestii finansowych kluczowe znaczenie przy decyzji mają wartości i środowisko danej szkoły.

Istnieją jednak inne czynniki które powinny wpłynąć na Twoją decyzję.

Weź pod uwagę ograniczoną ilość miejsc

Wiele szkół prywatnych ma ograniczoną liczbę miejsc, więc zapisanie się może być trudniejsze. Jeśli decyzja już zapadła, że Twoje dziecko pójdzie do prywatnej szkoły, lepiej zabierz się odpowiednio wcześnie do papierkowej roboty. Im wcześniej złożysz wniosek, tym większe szanse na przyjęcie.

Szkoły publiczne na ogół mają obowiązek przyjmowania wszystkich dzieci. Chociaż w niektórych krajach i miastach obowiązują ograniczenia strefowe i przyjmowane są tylko dzieci mieszkające w pobliżu.

Jeśli tak jest, zawczasu musisz się dowiedzieć, czy szkoły w Twojej okolicy spełniają twoje oczekiwania. Jeśli nie, możesz rozważyć przeprowadzkę, oczywiście uwzględniając wszystko, co to oznacza.

Wybór najlepszej szkoły powinien uwzględniać program nauczania

Wykładane przedmioty, używane książki i harmonogram roku szkolnego są zwykle ujednolicone w szkołach publicznych zgodnie z państwowymi normami ustalonymi przez ministerstwo edukacji. Jednak nie zawsze jest tak samo w szkołach prywatnych. Chociaż powinny one być zgodne z ogólnymi wytycznymi, mają większą swobodę wprowadzania zmian w programie nauczania.

Mała dziewczynka w szkole
W szkole prywatnej najczęściej istnieje większa swoboda w programach nauczania niż w systemie edukacji publicznej.

Sprawdź ofertę edukacyjną szkoły na długo, zanim podejmiesz decyzję. Dzięki temu zarówno Ty jak i Twoje dziecko zawczasu będziecie wiedzieć, czego się spodziewać.

Kwalifikacje kadry nauczycielskiej

Zasadniczo nauczyciele szkół publicznych przechodzą szkolenia edukacyjne i muszą zdawać egzaminy sprawdzające ich kwalifikacje.

Niektóre szkoły prywatne używają tego samego rodzaju filtrów, kiedy zatrudniają swoich nauczycieli.  Inne jednak szukają specjalistów lub ekspertów w danej materii, co nie znaczy, że są lepsi lub gorsi. W każdym razie najlepiej o to zapytać, a najlepiej, jeśli można poznać niektórych nauczycieli ze szkoły.

Wybór najlepszej szkoły to również wybór środowiska społecznego dla dziecka

Szkoły publiczne mają najczęściej bardziej zróżnicowany profil uczniów, ponieważ przyjmują dzieci bez przeprowadzania jakiejkolwiek selekcji społecznej. Szkoły prywatne mogą być bardziej selektywne i mniej integracyjne, ponieważ oprócz filtra ekonomicznego niektóre mają ograniczenia dotyczące płci lub religii.

Zastanów się, w jakim środowisku szkolnym chcesz, by przebywało Twoje dziecko. To ważne, gdyż od rozpoczęcia nauki w szkole, Twoje dziecko będzie spędzać więcej czasu z kolegami z klasy, niż z Tobą. To otoczenie miało duży wpływ na jego życie.

Edukacja religijna czy świecka

Jeśli zdecydujesz, że Twoje dziecko pójdzie do szkoły prywatnej, wybór najlepszej szkoły musi także uwzględniać wartości, jakie oferuje dana szkoła. Pamiętaj, że to Twoja odpowiedzialność, dlatego sprawdź to a także jaki rodzaj zajęć szkoła oddaje do dyspozycji uczniów.

Wybór najlepszej szkoły dla dziecka
W edukacji religijnej przekazywane są określone wartości wynikające z danego wyznania.

Jeśli religia jest dla ciebie ważna, rozważ wybór szkoły religijnej. Takie szkoły uczą zasad świętych ksiąg, obrzędów a także innych szczególnych wartości zgodnych z danym wyznaniem.

Natomiast szkoły świeckie, publiczne i prywatne, opierają się wyłącznie na ściśle akademickim podejściu. Chociaż mogą również mieć szeroki zakres zajęć pozalekcyjnych, które czasem obejmują również religię.

Szkoły specjalistyczne

Bardzo często oferta danej szkoły obejmuje określone specjalizacje. Nie musi to oznaczać, że program nauczania jest zawężony do jednej dziedziny, ale że kładzie większy nacisk na pewien obszar wiedzy.

Istnieją szkoły, które prowadzą nauczanie w innym języku, takim jak angielski, francuski lub niemiecki. Można również wybrać szkoły specjalizujące się w sztuce lub jakieś dziedzinie naukowej. Inne mają z kolei zaawansowane programy sportowe i wiele innych odmian nauczania.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma potencjał w którejkolwiek z tych specjalizacji, być może dobrze byłoby rozważyć wybranie takiej szkoły, która wcześnie zacznie rozwijać jego umiejętności.

Co zrobić, zanim zdecydujesz się na wybór najlepszej szkoły?

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zawsze zaleca się jak najdokładniejsze sprawdzenie wszystkich informacji o szkole. Oto niektóre z rzeczy, które możesz zrobić, aby zdobyć wiedzę i dzięki temu podjąć najlepszą decyzję.

Dziecko z mamą
Przeanalizuj wszystkie czynniki z odpowiednim wyprzedzeniem, aby wybrać najlepszą opcję końcową.
  • Sprawdź klasyfikacje szkół. We wszystkich krajach prowadzi się ranking szkół bądź to na zlecenie organizacji publicznych, takich jak Ministerstwo Edukacji lub poprzez media prywatne. Wyszukaj w sieci klasyfikację szkół, aby dowiedzieć się, jak jest skatalogowana twoja instytucja.
  • Szukaj informacji na forach internetowych i blogach. Komentarze od innych rodziców, których dzieci już się uczą w interesujących Cię szkołach, mogą posłużyć za cenne wskazówki. Jeśli znasz ich osobiście, jeszcze lepiej. Zadawaj im pytania, ale nie traktuj ich opinii jako ostatniego słowa, ponieważ osobiste doświadczenie każdego ucznia jest inne.
  • Odwiedź szkoły, które bierzesz pod uwagę. Poproś o spotkanie z dyrektorem i z nauczycielami odpowiedzialnymi za program i zadawaj pytania, aby rozwiać twoje obawy i wątpliwości. Poproś o zwiedzenie szkoły z przewodnikiem. Niektóre szkoły pozwalają rodzicom obserwacja zajęcia w niektórych klasach, aby sami zobaczyli, jak to funkcjonuje. Zapytaj, czy to możliwe i skorzystaj z okazji.
  • Wybierz się na spotkania prezentacyjne. Większość szkół organizuje specjalne dni otwarte lub spotkania w celu wyjaśnienia potencjalnym nowym uczniom ich metod działania, charakterystyki i warunków. Weź udział w takich wydarzeniach, rób notatki i zadawaj pytania.
  • Odwiedź szkołę ze swoim dzieckiem. Jego opinia też się liczy. Odwiedź z nim szkołę i zobacz, jak się w niej czuje. Najprawdopodobniej jest trochę wystraszony, jest to nowe doświadczenie, ale jego wrażenia i reakcje mogą ci pomóc w wyborze. Wybór najlepszej szkoły to przecież przede wszystkim jego sprawa.

Podsumowując…

Najważniejsze jest, aby rozpocząć proces selekcji na kilka miesięcy przed rozpoczęciem okresu zapisów. Wybór najlepszej szkoły to zadanie wymagające czasu i analizy. Jeśli pozostawisz to na ostatnią chwilę, opcje wyboru będą dużo mniejsze i być może trzeba będzie zadowolić się tym, co pozostanie do dyspozycji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen Y, Hinton C, VanderWeele TJ. School types in adolescence and subsequent health and well-being in young adulthood: An outcome-wide analysis. PLoS One. 2021 Nov 10;16(11):e0258723.
  • El Nokali NE, Bachman HJ, Votruba-Drzal E. Parent involvement and children’s academic and social development in elementary school. Child Dev. 2010 May-Jun;81(3):988-1005.
  • Oh BC, Yeon JY, Lee HS, Lee DW, Park EC. Correlation between private education costs and parental depression in South Korea. BMC Public Health. 2020 Jun 20;20(1):972.
  • Pfeffermann D, Landsman V. Are Private Schools Better Than Public Schools? Appraisal for Ireland by Methods for Observational Studies. Ann Appl Stat. 2011 Sep;5(3):1726-1751.
  • Sellström E, Bremberg S. Is there a “school effect” on pupil outcomes? A review of multilevel studies. J Epidemiol Community Health. 2006 Feb;60(2):149-55.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.