Wybielanie zębów LED: zalety, wady i pielęgnacja
Jeśli pragniesz pięknego, promiennego uśmiechu, takiego jakim szczycą się gwiazdy, zabiegi wybielania zębów LED mogą być dla Ciebie ciekawą opcją. Dzięki temu zabiegowi przebarwienia na zębach nie będą już problemem, zamiast tego uzyskasz piękne zęby bez skazy.
Upływ czasu, palenie tytoniu, złe nawyki higieniczne oraz spożywanie kolorowych pokarmów i napojów przyciemniają zęby. Przebarwione zęby mogą powodować uczucie zakłopotania, brak poczucia własnej wartości i trudności w nawiązywaniu relacji z innymi.
Na szczęście istnieje kilka alternatyw, które pozwalają uporać się z przebarwieniami zębów i uzyskać atrakcyjniejszy uśmiech. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o wybielaniu zębów LED, jednej z opcji, która może poprawić wygląd zębów.
Wybielanie zębów LED?
Wybielanie zębów to zabieg stomatologiczny, który ma na celu zmianę odcienia zębów, aby wyglądały na jaśniejsze. W tym celu na zęby nakładane są środki wybielające.
Najczęściej stosowanymi produktami są nadtlenek wodoru i nadtlenek mocznika w różnych stężeniach. Substancje te, w kontakcie z powierzchnią zębów, powodują utlenianie chemiczne, które powoduje, że pierwiastki stają się bielsze, ale bez uszkadzania lub modyfikowania ich struktury.
Najlepiej, aby zabieg ten był wykonywany lub nadzorowany przez wykwalifikowanego stomatologa w gabinecie stomatologicznym. Proces wykonywany przez doświadczone ręce zmniejsza ryzyko powikłań.
Istnieją jednak alternatywy dla osób, które mogą wybielać zęby w domu. Te domowe metody są jednak bardziej ryzykowne dla zdrowia jamy ustnej, a wyniki nie są tak skuteczne, jak te uzyskiwane przy użyciu profesjonalnych zabiegów.
Przeczytaj również: Marzą Ci się białe zęby? Unikaj tych produktów!
Procedura
Wybielanie zębów LED jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych zabiegów kosmetycznych w stomatologii. Nazywa się to również fotoaktywacją lub wybielaniem zimnym światłem.
Zazwyczaj jest wykonywany w gabinecie stomatologicznym i łączy stosowanie środków wybielających ze specjalnym światłem, które aktywuje produkt. Zimne promieniowanie lampy LED przyspiesza uwalnianie molekuł wybielających zawartych w nadtlenkach.
Wybielanie zębów LED to zabieg bezbolesny, szybki i bardzo skuteczny. Wykonywany jest zwykle na jednej sesji, choć niektóre przypadki wymagają podzielenia zabiegu na kilka wizyt.
Ten rodzaj zabiegu zastępuje laserowe wybielanie zębów. Chociaż metoda jest podobna, a nawet może być mylona, jest między nimi duża różnica: światło LED jest zimne, nie wydziela ciepła i ma mniejszą intensywność, co sprzyja zdrowiu zębów.
Ponieważ jest słabsze i mniej skondensowane, światło LED może działać na duże obszary uzębienia. Pomaga to jednocześnie wykonać wybielanie, nie uszkadzając szkliwa.
Kolor zębów różni się w zależności od osoby i czynników zewnętrznych, które wpływają na uzębienie.Wybielanie zębów LED – etapy
Przed wykonaniem wybielania domowego lub profesjonalnego, bardzo ważne jest, aby dentysta przeprowadził badanie jamy ustnej i wyleczył wszelkie patologie. W przypadku tych zabiegów jama usta powinna być w doskonałym stanie. W przeciwnym razie substancje stosowane do rozjaśniania zębów mogą powodować problemy.
Gdy dentysta oceni stan zdrowia jamy ustnej i wyleczy chore zęby, można rozpocząć. Przed nałożeniem jakichkolwiek produktów do jamy ustnej wykonywane jest profesjonalne czyszczenie. Usuwa kamień nazębny, osady nazębne i niektóre przebarwienia powierzchniowe.
Wybielanie światłem LED odbywa się zwykle podczas jednej wizyty. Jednak u pacjentów, u których występuje nadwrażliwość zębów, lepiej jest podzielić je na kilka etapów.
W dniu wybielania stomatolog umieszcza w ustach pacjenta separatory oraz izoluje usta i dziąsła specjalnym żelem. Chroni to błony śluzowe i zapobiega ich kontaktowi z preparatem wybielającym, który mógłby je podrażnić lub poparzyć.
Następnie dentysta nakłada środek na powierzchnie za pomocą strzykawki dozującej. Stosuje się nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu.
Następnie umieszcza się lampę zimnego światła, która oświetla usta pacjenta. Zwykle stosuje się ją od 30 do 45 minut. Naświetlanie należy podzielić na 3 cykle, każdy od 10 do 15 minut. Po każdym z nich robi się przerwę na usunięcie i oczyszczenie żelu wybielającego oraz wykonanie nowej aplikacji.
Po upływie tego czasu resztki produktu wybielającego są usuwane i zmywane z zębów i izolacji śluzówki. Wyniki będą widoczne natychmiast.
Wielokrotnie tego typu zabieg uzupełniany jest innymi technikami, w których pacjent stosuje w domu preparat wybielający ze specjalnymi szynami. W ten sposób rezultaty są zwykle bardziej widoczne i trwalsze.
Produkty do wybielania zębów LED do użytku domowego
Istnieją zestawy LED do wybielania zębów w domu. Te domowe metody zwykle zawierają środki wybielające o niższym stężeniu niż te do użytku profesjonalnego, więc efekty nie są tak zauważalne.
Prezentacja zazwyczaj zawiera paski wybielające nasączone środkiem lub plastikowe tacki wypełnione produktem w postaci żelu. Ponadto są wyposażone w lampkę LED zasilaną bateryjnie.
Zestawy LED do wybielania zębów do użytku domowego działają w następujący sposób:
- Produkt wybielający nosi się na zębach. Paski wybielające nakleja się na zęby lub żel wybielający wprowadza się do nakładek i umieszcza w jamie ustnej.
- Zastosowanie światła LED do aktywacji produktu. W niektórych zestawach lampka jest przymocowana do ustnika tacki, utrzymując ją w bezpiecznym miejscu. Wyłącza się automatycznie po określonym czasie użytkowania.
Ważne jest przestrzeganie dokładnych instrukcji producenta, aby uniknąć niedogodności. Jednak, jak wspomniano powyżej, zawsze wskazane jest wykonanie tego typu leczenia pod nadzorem stomatologa.
Wybielanie zębów LED – zalety
Zabieg wybielania zębów LED ma wiele zalet. Oto niektóre z nich:
- Jest szybki: dzięki szerokiemu obszarowi objętemu światłem LED wystarczy jedna sesja, aby rozjaśnić odcień całego uzębienia.
- Jest skuteczny: efekty kuracji są widoczne i zauważalne po zakończeniu pierwszej konsultacji.
- Nie powoduje dyskomfortu: lampy LED emitując zimne światło nie przekazują ciepła do zęba. Zmniejsza to wrażliwość zębów i uszkodzenia szkliwa.
- Zachęca do higieny jamy ustnej: widząc uzyskane wyniki pacjenci często lepiej dbają o swoje zęby, aby zachować promienny uśmiech.
Wady wybielania zębów LED
Chociaż wybielanie zębów LED jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych procedur, mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest nadwrażliwość zębów w trakcie i po leczeniu. Na ogół ten dyskomfort jest tymczasowy i ustępuje po kilku tygodniach.
Inne wady związane z każdym rodzajem wybielania zębów to ograniczenia dietetyczne. Aby efekty kuracji były trwałe, konieczne jest przestrzeganie białej diety, unikanie wszelkiego rodzaju barwników, naturalnych i sztucznych.
Po zabiegu zwiększa się porowatość szkliwa i spożywanie pokarmów i picie napojów zawierających pigmenty, może przebarwiać zęby.
Zobacz też: Naturalne produkty do wybielania zębów
U kogo można wykonać zabieg?
Wybielanie zębów LED jest zalecane w celu poprawy wyglądu przebarwionych i ciemnych zębów. Może być stosowany u każdego, kto ma zdrowe zęby i chce je rozjaśnić.
Istnieją jednak pewne ograniczenia. Na przykład nie jest wskazane, gdy dana osoba cierpi na jakąkolwiek patologię jamy ustnej lub ma bardzo silne zabarwienie.
Nie jest zalecany dla dzieci i osób niepełnoletnich, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Chociaż zawsze to dentysta najlepiej określi, czy wykonanie zabiegu u danej osoby jest możliwe, czy nie.
Kobiety w ciąży powinny skonsultować się ze swoim dentystą na temat dostępnych opcji bezpiecznego wybielania.Utrzymanie rezultatów
Czas trwania efektów zależy w dużej mierze od rutynowych i higienicznych nawyków pacjenta. W każdym razie ten rodzaj leczenia powinien rozwiązywać problem na kilka lat.
Utrzymuj dokładną higienę jamy ustnej
Do utrzymania białych zębów niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Mycie zębów przez 2 minuty prawidłową techniką po każdym posiłku jest niezbędne, aby uniknąć nowych przebarwień.
Ważne jest również czyszczenie nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie, aby usunąć resztki jedzenia i bakterie, które gromadzą się między zębami. Pasty do zębów z fluorem pomagają zmniejszyć nadwrażliwość po leczeniu i zachować zdrowe zęby.
Zmniejsz spożycie napojów i żywności zawierających barwniki
Ważne jest, aby w okresie bezpośrednio po wybielaniu LED stosować białą dietę. Obejmuje to unikanie lub przynajmniej ograniczanie spożycia kawy, herbaty, kolorowych owoców, warzyw i przypraw, słodkich napojów i żywności zawierającej barwniki lub pigmenty, które mogą przebarwiać szkliwo zębów.
Wskazane jest również unikanie owoców cytrusowych i kwaśnych napojów. Substancje te mogą powodować nadwrażliwość zębów lub zmieniać uzyskane wyniki.
Nie używaj kolorowych past do zębów ani płynów do płukania ust
Należy również unikać kolorowych płynów do płukania ust i past do zębów. Ze względu na większą porowatość zębów po wybielaniu są one podatne na przebarwienia sztucznymi barwnikami lub ekstraktami występującymi w środkach do higieny jamy ustnej.
Jak już powiedzieliśmy, lepiej jest używać past z fluorem lub past do zębów na nadwrażliwość zębów. W ten sposób zmniejsza się ryzyko odczuwania dyskomfortu po wybielaniu.
Unikaj palenia
Aby rezultaty wybielania zębów LED były trwałe, zaleca się nie palić. Idealnym rozwiązaniem jest całkowite zerwanie z tym nałogiem, ale jeśli nie jest to możliwe, warto rozważyc rzucenie palenia przynajmniej w trakcie kuracji i w kolejnych tygodniach.
Tytoń oprócz wpływania na zdrowie jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia, zabarwia zęby na żółto lub brązowo. Po wybielaniu zęby są bardziej podatne na pigmentację. Dlatego paląc, osiągniesz efekt odwrotny do pożądanego.
Wybierz zabieg profesjonalny
Teraz już wiesz, że wybielanie zębów LED to jedna z najszybszych i najskuteczniejszych alternatyw w poszukiwaniu wspaniałego uśmiechu. Ponadto jest to jedna z najbezpieczniejszych i najdelikatniejszych opcji dla szkliwa, zmniejszająca ryzyko dalszych powikłań.
Chociaż istnieją metody do użytku domowego, pamiętaj, że zawsze wskazane jest, aby zabieg wykonał doświadczony stomatolog. Zapewni to nie tylko bardziej satysfakcjonujące efekty, ale także zagwarantuje dbałość o zdrowie jamy ustnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cáceres Ibargüen, M., & González García, J. D. Efecto de la activación del blanqueamiento dental mediante laser diodo vs luz led sobre la pulpa. Una revisión sistemática.
- Briceño, Y., González, J., Lara, R., Molina, M., & Paredes, O. (2013). Efectividad de los blanqueamientos dentales: artículo de revisión. Rev Venez Investig Odontol, 1(2), 136-52.
- Achachao Almerco, K., & Tay Chu Jon, L. Y. (2019). Terapias para disminuir la sensibilidad por blanqueamiento dental. Revista Estomatológica Herediana, 29(4), 297-305.
- Feijoo Hurtado, C. A. (2022). Efectividad de la luz led y láser led en dientes sometidos a clareamiento con Peróxido de Hidrógeno al 35% Tumbes 2021.
- Mata Regato, A. P. (2020). Estudio comparativo entre aclaramiento dental en consultorio y aclaramiento dental casero.
- Moradas Estrada, M. (2017). ¿ Qué material y técnica seleccionamos a la hora de realizar un blanqueamiento dental y por qué?: protocolo para evitar hipersensibilidad dental posterior. Avances en odontoestomatología, 33(3), 103-112.
- GUZMAN, G. K. R., PELAEZ, J. K. F., MANCERA, L. N. A., & RANGEL, M. J. S. ESTRATEGIA INFORMATIVA SOBRE EFECTOS ADVERSOS DEL BLANQUEAMIENTO DENTAL DIRIGIDA A PACIENTES DE LAS CLÍNICAS INTEGRAL DEL ADULTO E INTEGRAL ELECTIVA DE LA FACULTAD DE ODONTOLOGÍA, SEDE BOGOTA.
- Katerine Durán, A., Lucumí, Á. C., Zapata, L. M., Correa, H., & Garzón, H. (2012). Efectos en el esmalte por la exposición a LED/Láser durante aclaramiento dental. Revista Facultad de Odontología Universidad de Antioquia, 23(2), 256-267.
- Hayward, R., Osman, Y., & Grobler, S. R. (2012). A clinical study of the effectiveness of a light emitting diode system on tooth bleaching. The open dentistry journal, 6, 143.
- Vanaclocha, A. R., Rodríguez, J. L. R., Rueda, C. L., Ruiz, M. F. S., Panadero, R. A., & Lorenzo, J. A. (2022). Implementación del blanqueamiento dental en la práctica clínica diaria. Maxillaris: Actualidad profesional e industrial del sector dental, 25(270), 34-40.