Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chodzi o zęby dziecka
Ludzie mają łącznie 20 zębów mlecznych. Jest ich 10 na górze i 10 na dole. Zęby dziecka obejmują cztery siekacze, dwa kły i cztery zęby trzonowe w każdym łuku. Każde dziecko jest inne, jeśli chodzi o proces wypadania zębów mlecznych.
Narodziny zębów mlecznych to bardzo ważny moment w rozwoju człowieka. Pozwalają na żucie, a tym samym umożliwiają różne wybory żywieniowe . Zęby służą również jako wsparcie w rozwoju mowy dziecka. Zachowują również miejsce na zęby stałe.
Wszystko, co musisz wiedzieć o zębach dziecka
Zazwyczaj pierwsze zęby zaczynają się pojawiać między piątym a ósmym miesiącem życia . Jako pierwsze pojawiają się dolne siekacze. Proces jest niewygodny i bolesny dla dziecka, które może być rozdrażnione i tracić apetyt.
Podczas tego procesu niemowlęta często szukają przedmiotów do gryzienia, aby złagodzić ból. Najlepszą rzeczą, jaką można im dać, są gryzaki, które zaspokoją tę chęć bez uszkadzania dziąseł . Często mają też gorączkę i widać zaczerwienienie dziąseł.
Najbardziej krytyczny moment to moment pojawienia się pierwszych zębów. Wtedy ból nasila się, a dziąsła stają się bardziej zaognione i bardziej zaczerwienione. Kiedy zęby mają się wyłonić, pojawia się białawe zabarwienie.
W większości przypadków zęby mleczne przestają rozwijać się po około 3 latach. Może się to różnić w zależności od dziecka i nie oznacza to, że nie ma się czym martwić. Niektóre dzieci kończą ząbkowanie do 2 roku życia, a inne do 4 roku życia.
Dowiedz się więcej: Dbaj o zęby latem
Znaczenie pierwszych zębów
Jak omówiliśmy we wstępie, zęby dziecka są niezbędne do żucia i mówienia. Mało tego, rezerwują miejsce na bezproblemowe wychodzenie zębów stałych. Te dorosłe zęby rosną już pod dziąsłami i potrzebują odpowiedniego miejsca, aby w odpowiednim czasie wyrosnąć.
Gdy ząb dziecka wypada zbyt szybko, zęby stałe mogą pojawić się zbyt wcześnie . Następnie prowadzi to do innych problemów. Zęby nie posiadają niezbędnej przestrzeni, żeby się wydostać i w wyniku tego w uzębieniu powstają krzywe zęby.
Higiena i pielęgnacja zębów dziecka
Należy zabrać dziecko do dentysty, gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki . Zapewni to odpowiedni stan zdrowia jamy ustnej i zapobiegnie dalszym problemom. Dziecko powinno też odwiedzać specjalistę przynajmniej raz w roku, jeśli nie rozwija się żadem problem.
Powinnaś myć buzię dziecka od pierwszych dni życia. Możesz to zrobić czystą, wilgotną szmatką lub gazą. Natychmiast po pojawieniu się pierwszych zębów niezbędne jest szczotkowanie. Próchnica może bowiem pojawić się już wkrótce po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych.
Najlepiej myć zęby dziecka rano i wieczorem niewielką ilością fluoryzowanej pasty do zębów. Tę ilość należy zwiększyć u dzieci w wieku od 3 do 6 lat, ale nigdy nie powinna przekraczać wielkości ziarnka grochu. To także świetny sposób, aby szczotkowanie zębów stało się nawykiem.
Dowiedz się więcej: 5 naturalnych i skutecznych wskazówek, jak dbać o zęby
Utrata zębów
Najczęściej zęby mleczne dziecka zaczynają wypadać w wieku około 6 lat. Jako pierwsze rozluźniają się siekacze przednie. Dzieje się tak, ponieważ zęby stałe powodują, że korzenie zębów mlecznych są wchłaniane i przytrzymywane tylko przez niewielką część tkanki.
Jeden po drugim wypadają następnie inne zęby. Ostatnie wypadają tylne zęby trzonowe, w wieku około 10 lub 12 lat. Zanim Twoje dziecko skończy 13 lat, prawdopodobnie będzie już miało większość zębów stałych.
Jeśli zęby dziecka nie poluzują się naturalnie, dentysta może zalecić ekstrakcję. Przedwczesny zanik zębów mlecznych jest przyczyną 30% problemów ortodontycznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cupé-Araujo, A. C., & García-Rupaya, C. R. (2015). Conocimientos de los padres sobre la salud bucal de niños preescolares: desarrollo y validación de un instrumento. Revista Estomatológica Herediana, 25(2), 112-121.
- Lorenzo Moriano, B., Elena Sánchez, M. V., & Valero Juan, L. F. (2008). Evaluación de la salud bucodental y estilos de vida saludables en la población infantil que acude a la consulta odontológica de atención primaria. Odontología Preventiva.
- Pérdida prematura de dientes primarios y su relación con la edad y el sexo en preescolares. (2007). Revista Odontológica de Los Andes.