Jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów w lato?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów w lato?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W lato jesteśmy bardziej narażeni na ryzyko doświadczenia nadwrażliwości zębów. Poza tym aktywności na świeżym powietrzu mogą odbijać się negatywnie na zdrowiu jamy ustnej. W takim razie jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów w lato?

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów w lato?

W trakcie letnich miesięcy częściej przebywasz poza domem, wyjeżdżasz na wakacje, jesz na mieście i jesz lody. Pijesz napoje gazowane, jesz więcej słodyczy, itp. A co by się stało, jeśli do tego nie dbałabyś we właściwy sposób o higienę jamy ustnej?

Często bywa tak, że zapominasz o myciu zębów i używaniu nitki dentystycznej kilka razy w ciągu dnia. Na szczęście istnieje kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci pielęgnować zęby w lato. Koniecznie je wypróbuj!

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów to problem, z którym często musimy zmagać się w miesiącach letnich. Dzieje się tak, ponieważ spożywamy więcej zimnych i słodkich produktów spożywczych. Nadwrażliwość zębów to wrażenie, które pojawia się, gdy miazga zębowa styka się z zimnem.

Zgodnie z publikacją medyczną “Sensibilidad Dentaria”, nadwrażliwość może mieć różne przyczyny. Pośród nich należy podkreślić następujące:

  • Odsłonięcie korzenia zęba wywołanego recesją dziąseł.
  • Choroba przyzębia.
  • Kwaśne produkty, które uszkadzają szkliwo.
  • Odkrycie zębiny.
  • Ścieranie się szkliwa.
  • Agresywne szczotkowanie zębów, które prowadzi do erozji szkliwa.
  • Bruksizm (mimowolne zaciskanie zębów).
Kobieta jedząca lody - pielęgnacja zębów w lato
Jedzenie zimnych pokarmów latem może wywoływać takie problemy jak choćby  nadwrażliwość zębów.

W jaki sposób bodźce docierają do spodu dziąseł?

Zębina składa się z mikrocylindrycznych struktur. Takie mikrocylindry są ułożone w sposób, który umożliwia łatwe przekazywanie bodźców od zębiny do miazgi. Zębina jest w naturalny sposób chroniona przez cienką warstwę szkliwa, jeśli mówimy o kornie zęba, lub cementu, gdy mówimy o korzeniu.

Jeśli zębina zostanie odsłonięta z jednej z wyżej wymienionych przyczyn, bodźce przechodzą przez mikrocylindry w zębinie i docierają do miazgi, gdzie nerwy otrzymują informacje i przesyłają je w formie sygnałów bólowych.

Diagnoza

W magazynie Journal of Dentistry stwierdzono, że w tym przypadku ból pojawia się z powodu bodźców związanych ze spożywaniem słodkich, zimnych, kwaśnych lub gorących potraw i napojów. Poza tym ból może pojawiać się podczas wdychania zimnego powietrza lub szczotkowania zębów.

Taki ból jest intensywny, a zarazem krótkotrwały. Jeśli ból nie ustaje, najlepiej będzie zwrócić się z prośbą o pomoc do dentysty, który pomoże uzyskać dokładną diagnozę.

Sposoby leczenia

Do dwóch kluczowych kwestii zaliczamy poprawę złych nawyków żywieniowych oraz naukę prawidłowego szczotkowania zębów. Oprócz tego na rynku istnieje wiele środków farmaceutycznych, które pozwalają leczyć ten problem w profesjonalny sposób.

Pośród nich znajdują się pasty do zębów, żele lub lecznicze płyny do płukania jamy ustnej. Należy stosować jedynie takie produkty, które zostały zalecone przez dentystę.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów w lato?

Kobieta szczotkująca zęby
Niezwykle ważne jest szczotkowanie i czyszczenie zębów za pomocą nitki dentystycznej kilka razy dziennie.
  • Pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia. Dzięki temu będziesz wytwarzać odpowiednie ilości śliny, aby chronić swoje zęby oraz nie dopuścić do wyschnięcia dziąseł i ust.
  • Dbaj o przestrzeganie zrównoważonej diety, składającej się głównie z warzyw, owoców i ryb.
  • Postaraj się ograniczyć spożycie napojów gazowanych, ponieważ zawierają one duże ilości cukrów. Zarówno “bąbelki”, jak i cukier, mogą niszczyć Twoje zęby.
  • Rób wszystko, co w Twojej mocy, aby unikać wypadków podczas aktywności na świeżym powietrzu lub uprawiania sportu. Gdy jest to niezbędne, używaj ochraniacza zębów. W przypadku urazu zębów jak najszybciej udaj się po pomoc do dentysty.

Może Cię również zainteresować: Higiena jamy ustnej dzieci

  • Przestrzegaj właściwej higieny jamy ustnej. To bardzo ważne, aby szczotkować zęby po każdym posiłku, nawet gdy jesteś na wakacjach. Istotne jest również używanie płynu do płukania jamy ustnej i nitki dentystycznej. Nie zapominaj, że najważniejszy moment to szczotkowanie zębów przed pójściem spać. Podczas każdego czyszczenia zębów powinnaś szczotkować je przez około 2 minuty.
  • Uważaj na chlor. Chlor, który znajduje się w wodzie w basenach, może zmieniać pH jamy ustnej i wywoływać demineralizację szkliwa. Aby zniwelować jego działanie, najlepiej będzie używać pasty z fluorem i płynu d płukania jamy ustnej, które zostały zalecone przez dentystę.

Dbaj o swoje zęby również w lato

Jeśli chcesz zadbać o swoje zęby w lato, musisz zwracać uwagę na swoje nawyki związane z higieną jamy ustnej oraz na wszystkie czynniki, które mogą wywoływać nadwrażliwość.

Poza tym upewnij się, że przestrzegasz zdrowych nawyków żywieniowych oraz podejmij właściwe środki ostrożności, które uchronią Twoje zęby przed uszkodzeniem podczas zabaw na świeżym powietrzu.

I oczywiście, jeśli tylko odczujesz jakikolwiek dyskomfort lub będziesz miała jakiekolwiek pytania, umów się na wizytę do zaufanego dentysty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pashley DH. How can sensitive dentine become hypersensitive and can it be reversed?. J Dent. 2013;41 Suppl 4(0 4):S49–S55. doi:10.1016/S0300-5712(13)70006-X
  • Cunha-Cruz J, Wataha JC, Heaton LJ, et al. The prevalence of dentin hypersensitivity in general dental practices in the northwest United States. J Am Dent Assoc. 2013;144(3):288–296. doi:10.14219/jada.archive.2013.0116
  • Goldberg M, Kulkarni AB, Young M, Boskey A. Dentin: structure, composition and mineralization. Front Biosci (Elite Ed). 2011;3:711–735. Published 2011 Jan 1.
  • Mishra MB, Mishra S. Sugar-Sweetened Beverages: General and Oral Health Hazards in Children and Adolescents. Int J Clin Pediatr Dent. 2011;4(2):119–123. doi:10.5005/jp-journals-10005-1094
  • Tortolini P. Sensibilidad dentaria. http://scielo.isciii.es/pdf/odonto/v19n5/original3.pdf
  • Front Biosci (Elite Ed). Author manuscript; available in PMC 2012 May 27.
    Published in final edited form as: Front Biosci (Elite Ed). 2011 Jan 1; 3: 711–735. Published online 2011 Jan 1. Dentin: Structure, Composition and Mineralization. http://scielo.isciii.es/pdf/odonto/v19n5/original3.pdf
  • Journal of Dentistry. 2013 Sep; 14(3): 136–145. Dentin Hypersensitivity: Etiology, Diagnosis and Treatment; A Literature Review. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3927677/
  • Int J Clin Pediatr Dent. 2011 May-Aug; 4(2): 119–123. Published online 2010 Apr 15. Sugar-Sweetened Beverages: General and Oral Health Hazards in Children and Adolescents. doi: 10.5005/jp-journals-10005-1094

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.