Wskazówki oparte na nauce, aby szybciej się uczyć
Jeśli należysz do osób, które chciałyby szybciej uczyć się nowych rzeczy, oto 9 naukowych wskazówek, jak to zrobić. Pomogą ci poprawić skuteczność podczas rozumienia, zapamiętywania i przypominania informacji. Ponadto będziesz mógł dłużej zachować w pamięci wszystkie informacje.
Każda osoba ma inne, złożone procesy poznawcze związane z uczeniem się. Jeśli jednak poznasz i zastosujesz w praktyce kilka metod, możesz to robić szybciej i łatwiej. Twój mózg będzie skutecznie zapamiętywał informacje i osiągniesz swój cel.
Poniżej przedstawiamy więc kilka wskazówek, które daje nam nauka, aby szybciej się uczyć. Nie przegap ich.
1. Techniki wizualne
Ciekawe badanie wskazuje na znaczenie stosowania technik wizualnych jako innowacyjnej metody uczenia się i alternatywy. Wskazuje, że korzystanie z zasobów, takich jak obrazy, mapy myśli i infografiki, jest bardzo przydatne do poznawania faktów historycznych, ważnych dat, danych, teorii i koncepcji.
Informacje są przechowywane w mózgu w sposób dynamiczny i dydaktyczny. Ponadto, przetwarzając je w sposób chronologiczny i znaczący, łatwiej jest nauczyć się i odtworzyć te informacje, kiedy potrzebujemy ich użyć.
2. Praca zespołowa
Inne badanie miało na celu określenie strategii uczenia się najczęściej stosowanych przez studentów Escuela Superior Politécnica de Chimborazo. Wykazało, że najbardziej dominująca w tej populacji jest strategia związana z pracą zespołową.
Badanie to dowiodło, że kiedy uczniowie mają możliwość nauki w zespole, mogą uczyć się szybciej. Jeszcze bardziej się to poprawia, jeśli uwzględni się aktywne formy prób i błędów. Podobnie ten mechanizm uczenia się sprawia, że zdobyta wiedza utrzymuje się dłużej w pamięci.
Jaki jest powód? W pracy zespołowej stosuje się różne techniki, takie jak czytanie, pisanie, formy wizualne, którymi następnie studenci dzielą się lub udostępniają rówieśnikom.
3. Koncentracja
Jeśli chcesz uczyć się szybciej, najlepsze,c o możesz zrobić, to od razu zabrać się do nauki. Oznacza to brak zakłóceń i innych zobowiązań. Jeśli ustawisz się w trybie wielozadaniowości, trudniej będzie przechowywać potrzebne informacje.
za każdym razem, gdy się rozproszysz, ponowne skupienie się zajmie Ci 20 minut. Ponadto Koncentracja jest tak ważna, że badania wyników w nauce pokazują, że jej brak u uczniów ogranicza rozwój wiedzy.
Możesz być zainteresowany: Dlaczego trzeba stymulować fale alfa?
4. Zapisz, czego się nauczyłeś
Jeśli studiujesz i nauczyłeś się już czegoś nowego, weź kartkę papieru i długopis i zapisz to. To samo zadziała, jeśli robisz notatki w trakcie procesu, ponieważ kiedy czytasz, uczysz się, ale kiedy to zapisujesz, wzmacniasz kodyfikację informacji.
W rzeczywistości badania nad wpływem pisania jako metody uczenia się wykazały, że ta czynność wykracza poza zwykłą umiejętność. Jest to metoda przechowywania wiedzy i pomagania w ulepszaniu sposobu pojmowania świata.
5. Praktyka
Kolejna wskazówka naukowa, aby szybciej się uczyć, polega na ćwiczeniu tego, czego się nauczyłeś. W kilku badaniach wykazano, że wiedzy lub treściom teoretycznym zawsze powinna towarzyszyć praktyka.
Kiedy już zaczniesz ćwiczyć, twój mózg zakoduje ten element i następnym razem, gdy będziesz musiał to zrobić, skorzysta ze wzmocnienia i będzie robić to coraz lepiej.
6. Ucz innych
Kiedy wykorzystujesz swoją wiedzę, aby uczyć innych, używasz własnych słów, aby opisać teorię czegoś, co już opanowałeś. Oznacza to, że uzyskujesz dostęp do informacji, które już zakodowałeś w swoim mózgu i wzmacniasz je za każdym razem, gdy je werbalizujesz.
Z drugiej strony, za każdym razem, gdy musisz uczyć kogoś przedmiotu, nawet jeśli go opanowałeś, normalne jest studiowanie w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości, a także utrwalenia tego, czego się już nauczyłeś. W ten sposób stopniowo stajesz się ekspertem.
7. Spróbuj i ponieś porażkę
Popełnianie błędów nie jest złe; to naturalne. Błędy pomagają nam zinternalizować sposób, w jaki coś robimy i uświadamiają nam, co możemy zrobić, aby następnym razem je poprawić.
W rzeczywistości badania nad uczeniem się motorycznym pokazują, że ludzie muszą często ćwiczyć, popełniać błędy i je poprawiać.
Ma to na celu usprawnienie procesu uczenia się i osiągnięcie celu, jakim jest popełnianie mniejszej liczby błędów i zmniejszenie wysiłku wkładanego w zadanie lub przedmiot.
8. Ucz się krok po kroku
Łatwiej opanować umiejętności, gdy uczysz się ich stopniowo. Jeśli podzielisz wszystko, czego musisz się nauczyć, na małe, konkretne sekcje, skoncentrujesz się na nauce każdej z nich pojedynczo. Dasz sobie miejsce na opanowanie całej wiedzy, której potrzebujesz, ale bez przesycenia.
Jak wspomniano w poprzednim punkcie, w ten sposób będziesz mógł popełnić błędy, rozwiązać problem i kontynuować nowy temat, wzmacniając swoją wiedzę. Jeśli jesteś cierpliwy, nauczysz się wszystkiego i zbierzesz wiedzę, a potem zobaczysz, że wszedłeś na wyższy poziom.
9. Prześpij się między sesjami nauki
Wielu studentów studiuje bez odpoczynku i zaniedbuje sen. Okazuje się, że badanie związku między snem a uczeniem się wykazało, że sen pomaga zachować informacje na dłuższy czas. Według tych badań dzieje się tak, ponieważ podczas snu procesy pamięciowe są reaktywowane.
Dodatkowo sesje nauki w połączeniu ze snem zmniejszają ilość potrzebnej praktyki o 50%. Ponadto informacje są zachowywane znacznie lepiej i przez dłuższy czas. Chodzi o to, aby przestudiować to, czego potrzebujesz, przespać się a następnie wrócić do nauki.
Eksperci, którzy napisali ten artykuł, zwracają uwagę, że idealnym rozwiązaniem jest odbycie sesji nauki trwającej od 30 do 50 minut, przespanie się przez 1 godzinę i kontynuowanie kolejnej sesji trwającej kolejne 30 lub 50 minut.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Dowiedz się, co Albert Camus miał do powiedzenia na temat sensu życia
Zastosuj te wskazówki naukowe, aby szybciej i skuteczniej się uczyć!
Jak wspomnieliśmy, zastosowanie tych naukowych wskazówek w celu szybszego uczenia się może przynieść wiele korzyści w procesie nauki. Są bardzo proste i łatwe do wdrożenia, ale będą miały istotny wpływ na twoją metodologię.
Jeśli Twoim celem jest szybciej się uczyć, nie zadowalaj się tylko jedną wskazówką. Wprowadź w życie co najmniej dwie z nich i zobacz, jak działają na Ciebie. Jeśli jedna nie wydaje się przydatna, możesz wypróbować inną lub wzmocnić tę, który zadziałała.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pinargote-Valencia, K. E. (2021). Visual Thinking una alternativa innovadora en los procesos de enseñanza–aprendizaje de Estudios Sociales. Dominio de las Ciencias, 7(1), 3-15.
- Huamaní, O. G., & Esquivel, D. A. (2021). El proceso enseñanza–aprendizaje–evaluación (PEAE) una didáctica universitaria. Horizonte de la Ciencia, 11(20), 243-254.
- Santillán-Castillo, J. R., Tapia-Bonifaz, A. G., & Yumi-Guacho, L. M. (2021). Determinación del perfil de aprendizaje para la implementación de entornos virtuales de aprendizaje centrados en el estudiante. Dominio de las Ciencias, 7(1), 355-371.
- Alejo Huamán, Y. L., Papuico Patricio, C. A., & Tapia Perez, J. K. (2021). Estrategias de aprendizaje en estudiantes universitarios de educación.
- Ingvarson, L., & Kleinhenz, E. (2006). Estándares profesionales de práctica y su importancia para la enseñanza. Revista de educación, 340, 265-295.
- López Torres Carmen A., Pérez Velarde Lady P. La concentración y su incidencia en el rendimiento académico de los estudiantes de la unidad básica N.-22 “Paulino Millán Herrera” del Cantón Milgrado. Universidad Estatal de Milgrado, 2011.
- Giraldo Giraldo, C. (2016). La escritura en el aula como instrumento de aprendizaje. Estudio en universidades. ÁNFORA, 22(38), 39-60. https://doi.org/10.30854/anf.v22.n38.2015.25
- Calvo, Gloria (1996). “Nuevas formas de enseñar y aprender”. Santiago: UPN, 42 pp. Disponible en: https://www.uv.mx/dgdaie/files/2012/11/CPP-DC-Calvo-Nuevas-Formas.pdf
- 1. Mazza S, Gerbier E, Gustin M-P, et al. Relearn Faster and Retain Longer: Along With Practice, Sleep Makes Perfect. Psychological Science. 2016;27(10):1321-1330. doi:10.1177/0956797616659930