6 wskazówek, jak uniknąć zasypiania podczas nauki

Senność może pojawić się podczas nauki i zaszkodzić procesowi uczenia się. Zostawiamy Ci 6 wskazówek, które pomogą Ci tego uniknąć.
6 wskazówek, jak uniknąć zasypiania podczas nauki
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2023

Czy starasz się uniknąć zasypiania podczas nauki? Próbujesz się skoncentrować, ale czujesz się zmęczony? Bezsenne noce, długie godziny pracy oraz złożone lub nudne tematy są często głównymi przyczynami tego problemu. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, aby uniknąć zasypiania podczas nauki.

Niezależnie od tego, czy musisz przygotować się do prezentacji, czy uczysz się do egzaminu, musisz być czujny i świadomy przeglądanych informacji. W przeciwnym razie senność utrudnia zapamiętywanie i proces uczenia się, co prowadzi do różnych trudnych sytuacji. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej.

Wskazówki, jak uniknąć zasypiania podczas nauki

Czasami uczucie senności staje się przeszkodą w nauce. Albo z powodu trudności ze snem poprzedniej nocy, albo z powodu nieatrakcyjności przedmiotu studiów, zmęczenie uniemożliwia właściwe przyswojenie wiedzy.

Być może odłożenie książek na bok i odpoczynek jest najskuteczniejszą opcją radzenia sobie z tym problemem. Ale jeśli nie jest to możliwe, istnieją pewne strategie, które pomogą Ci nie zasnąć. Poniżej szczegółowo je opisujemy.

1. Zadbaj o godziny snu

Pierwsza wskazówka, jak uniknąć zasypiania podczas nauki, jest oczywista, ale trzeba o niej pamiętać… Dbaj o swoje godziny snu! Oprócz wystarczającej ilości i jakości odpoczynku w nocy, możesz rozważyć drzemkę.

Oprócz utrzymywania stabilnego nastroju, sen ma kluczowe znaczenie dla utrzymania uwagi, motywacji i pamięci. A to wszystko ma związek z nauką.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Sleep wskazuje, że 30-minutowa drzemka po nauce usprawnia proces uczenia się i sprawia, że pamiętasz informacje nawet tydzień po ich przeczytaniu. Spróbuj się przespać, ale po nauce i tylko przez pół godziny.

2. Uważaj na swoją postawę i poruszaj się od czasu do czasu

Los consejos para evitar el sueño mientras estudias incluyen levantarse
Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań, nauka może stać się monotonna i bardzo trudna.

Jeśli jesteś zmęczony, najprawdopodobniej pomyślisz o nauce w łóżku. Nie jest to jednak zalecane. Kiedy się kładziesz, twoje ciało interpretuje, że zamierzasz odpocząć i aktywuje pewne funkcje regulowane przez przywspółczulny układ nerwowy, takie jak trawienie. Natomiast siedzenie prosto aktywuje czujność.

W rzeczywistości badania sugerują, że pozycja ma kluczowe znaczenie dla wydajności i pamięci roboczej. Jeśli jednak zmęczy Cię ciągłe siedzenie, spróbuj uczyć się w pozycji stojącej lub zrób sobie przerwę na poruszanie się.

Badanie opublikowane w Frontiers in Public Health donosi, że 10 minut spaceru na świeżym powietrzu poprawia wyniki uczniów. W szczególności stwierdzono, że taka aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pamięć roboczą i czynności związane z rozwiązywaniem problemów matematycznych.

Wstań z fotela i trochę się poruszaj. Możesz chodzić, skakać lub tańczyć. Oprócz przeganiania snu, będziesz stymulować swoją pamięć i inne umiejętności.

3. Nawodnienie i odżywienie pomaga uniknąć zasypiania podczas nauki

Jedno z badań wskazuje, że nawet przy łagodnym lub umiarkowanym poziomie odwodnienie może wpływać na pamięć krótkotrwałą, a także koncentrację, zdolności matematyczne, percepcję i czujność. Dlatego należy regularnie się nawadniać.

Ważne jest również przestrzeganie planu zdrowego odżywiania. Unikaj słodkich przekąsek i niezdrowego jedzenia. Powód? Chociaż początkowo możesz poczuć przypływ energii, poziom cukru we krwi może spaść i sprawić, że poczujesz się ospały i senny.

Zamiast tego stosuj dietę, która obejmuje małe, ale regularne porcje zawierające białko, złożone węglowodany i zdrowy tłuszcz. Niektóre zalecane produkty spożywcze obejmują:

 • Jajka
 • Mięso indyka
 • Ryba
 • Owoce morza
 • Soczewica
 • Płatki owsiane
 • Orzechy
 • Nabiał

4. Kluczowe znaczenie ma oświetlenie i otoczenie

Aby uniknąć senności podczas nauki, należy zwrócić uwagę na oświetlenie pomieszczeń. Ciało reaguje na sygnały środowiskowe, takie jak światło i ciemność. Badania wskazują, że ekspozycja na światło aktywuje białko w organizmie, które promuje stan czuwania.

Chociaż są przypadki, w których sen może wygrać nawet w oświetlonym pokoju, spróbuj uczyć się w takim środowisku. Najlepiej robić to przy naturalnym świetle i świeżym powietrzu.

Decydujące jest również miejsce nauki. Sypialnia nie jest wskazana, ponieważ kojarzy się ze snem. Ale jeśli nie ma innej opcji, postaraj się usiąść przy biurku do nauki, a nie na leżeć.

Możesz też mieć idealny pretekst, aby wyjść i uczyć się na zewnątrz; znajdź pobliską bibliotekę, park lub kawiarnię. Pamiętaj, że to miejsce powinno być zawsze dobrze oświetlone.

5. Twórz strategie nauki, aby uniknąć zasypiania

Los consejos para evitar el sueño mientras estudias incluyen organizarse
Organizacja jest niezbędna, aby jak najlepiej wykorzystać czas na naukę.

Tworzenie strategii nauki sprawia, że proces jest bardziej dynamiczny. Nie zadowalaj się czytaniem jako tradycyjnym mechanizmem uczenia się. Staraj się korzystać z kart referencyjnych lub tworzyć mapy pojęć, które pomogą ci podzielić informacje i łatwiej je zapamiętać. Inne opcje są następujące:

 • Czytaj na głos.
 • Rysuj na tablicy.
 • Rozwiązuj problemy za pomocą ćwiczeń praktycznych.

Spróbuj uczyć się razem z kolegami z klasy. Oprócz ćwiczenia tego, czego się nauczyłeś, będziesz mógł oferować i otrzymywać nowe perspektywy i interpretacje na temat przyswajalnego materiału.

Jeśli masz wątpliwości co do czegoś, druga osoba może wyciągnąć cię z wątpliwości lub błędu. Szanse, że sen wpłynie na grupę, są bardzo niskie. Wręcz przeciwnie, praca w grupie sprawi, że członkowie będą czujni.

6. Pamiętaj o swoim celu

Nigdy nie trać z oczu swojego celu! Naucz się czegoś nowego, zdaj egzamin lub osiągnij ważny limit. Koncentracja umysłu na tym, czego chcesz, jest jednym z największych motywatorów.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby uniknąć zasypiania podczas nauki!

Przestrzeganie tych strategii jest bardzo proste. Nie wiążą się z wyrzeczeniami. Wręcz przeciwnie, stają się mechanizmami nagrody za naukę. Wprowadź więc do swojego harmonogramu nauki jedną lub kilka wskazówek — tyle, ile potrzebujesz. W ten sposób nie ulegniesz senności, która mogłaby Cię powstrzymać od osiągnięcia najlepszych dla siebie wyników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Popkin, B. M., D’Anci, K. E., & Rosenberg, I. H. (2010). Water, hydration, and health. Nutrition reviews, 68(8), 439–458. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x.
 • Mualem, R., Leisman, G., Zbedat, Y., Ganem, S., Mualem, O., Amaria, M., Kozle, A., Khayat-Moughrabi, S., & Ornai, A. (2018). The Effect of Movement on Cognitive Performance. Frontiers in public health, 6, 100. https://doi.org/10.3389/fpubh.2018.00100.
 • Muehlhan, M., Marxen, M., Landsiedel, J., Malberg, H., & Zaunseder, S. (2014). The effect of body posture on cognitive performance: a question of sleep quality. Frontiers in human neuroscience, 8, 171. https://doi.org/10.3389/fnhum.2014.00171.
 • James N Cousins, Kian F Wong, Bindiya L Raghunath, Carol Look, Michael W L Chee, The long-term memory benefits of a daytime nap compared with cramming, Sleep, Volume 42, Issue 1, January 2019, zsy207, https://doi.org/10.1093/sleep/zsy207.
 • Chen, S., Reichert, S., Singh, C., Oikonomou, G., Rihel, J., Prober, D. Light-Dependent Regulation of Sleep and Wake States by Prokineticin 2 in Zebrafish. Neuron. Vol. 95, 153–168, July 5, 2017.
 • Valenzuela, A. El café y sus efectos en la salud cardiovascular y en la salud materna. Rev Chil Nutr. Vol. 37, N. 4, 2010.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.