5 wskazówek, jak bezpiecznie czyścić i dezynfekować legowiska dla zwierząt

Twój pupil podziękuje Ci za czyste i zdezynfekowane legowisko. Będzie spał wygodnie i bezpiecznie. Powiemy Ci więcej, jak to zrobić!
5 wskazówek, jak bezpiecznie czyścić i dezynfekować legowiska dla zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2023

Czyszczenie legowiska dla zwierząt jest bardzo ważne. Jest to przecież ich miejsce odpoczynku i podobnie jak Twoje, zawsze powinno być nieskazitelnie czyste. Dzięki temu Twoje zwierzę może cieszyć się czystym i bezpiecznym otoczeniem.

Nie jest to jednak tak proste, jak zmiana pościeli we własnym łóżku. Dlatego musisz poświęcić trochę więcej czasu, aby upewnić się, że wyeliminujesz możliwe mikroorganizmy, które wpływają na zdrowie Twojego zwierzaka.

Do tego dochodzi trudność związana z rozmiarem i kształtem. Posłania dla psów są zwykle duże i wykonane ze sztywnych materiałów, które utrudniają np. włożenie ich do pralki.

W każdym razie w tym artykule rozwiejemy te wątpliwości i pokażemy, jak wyczyścić ten element w prosty, ale bardzo skuteczny sposób. Czytaj dalej!

Wskazówki dotyczące czyszczenia i dezynfekcji legowiska dla zwierząt

Legowisko Twojego zwierzaka powinno być zawsze czyste i zdezynfekowane. Ten proces powinien być wykonywany częściej niż kąpiel, która zwykle ma miejsce raz na miesiąc.

Cóż, nie zaleca się czekania 30 dni lub dłużej z czyszczeniem miejsca odpoczynku. Chodzi o to, że gromadzą się tam włosy, martwy naskórek, zabawki, resztki jedzenia, a nawet pchły i kleszcze. Wszystko to może być szkodliwe dla zdrowia zwierzaka i twojego, więc najlepiej zapobiegać temu poprzez regularne czyszczenie.

1. Oczyść nagromadzoną sierść z legowiska dla zwierząt domowych

Niezależnie od tego, czy Twój pupil jest psem czy kotem, w jego legowisku zawsze pozostanie ślad sierści, kurzu, a nawet resztek jedzenia. Najważniejsze jest, aby unikać gromadzenia się tych zanieczyszczeń, które mogą powodować obecność bakterii i utrudniają zadanie podczas prania łóżka.

Aby wyeliminować to wszystko, możesz użyć odkurzacza, który należy przeciągnąć przez legowisko, pod nim i w miejscu, w którym je umieścisz. Osiąga się to również za pomocą wałka do kłaczków lub innego podobnego urządzenia.

La cama de tu mascota suele acumular muchos pelos, los cuales deben aspirarse.
W legowisku Twojego pupila zwykle gromadzi się dużo sierści, którą należy odkurzyć.

2. Zdejmij pokrowiec, aby wyczyścić każdą część oddzielnie

Po oczyszczeniu legowiska ze śmieci, należy je rozebrać, o ile to możliwe. Trzeba dokładnie wybrać części zrobione z tkaniny, takie jak pokrowce i koce, oprócz pianki materaca.

Po tym kroku przystąp do czyszczenia plam z okładziny materaca. Możesz to zrobić za pomocą odplamiacza i szczoteczki do zębów lub wyprać w pralce razem z resztą tkanin, jeśli łatwo się plamią.

W celu dezynfekcji tych elementów zapoznaj się z zaleceniami na etykiecie dotyczącymi prania. Jeśli to możliwe, użyj ciepłej wody, dodając produkty, których zawsze używasz i dodaj trochę sody oczyszczonej. Ten ostatni składnik pomaga usuwać plamy, dezynfekować i dezodoryzować.

3. Jak wyprać piankę z legowiska dla zwierząt

Wiele osób unika prania piankowego legowiska swojego zwierzaka z obawy przed jego uszkodzeniem. Strach jest uzasadniony. Niewłaściwe wykonanie tego procesu może pozbawić zwierzę materaca. Istnieją jednak sposoby, aby zrobić to dobrze:

  • Pierwsza opcja: dotyczy tych wypełnień, które są dość sztywne i które na etykiecie informują, że można je prać w pralce. Oznacza to, że jest to wytrzymały materiał, który nie ulegnie zniszczeniu, więc pozostaje tylko włożyć materac do maszyny. Można dodać też trochę octu.
  • Druga opcja: w przypadku materacy wykonanych z kawałków pianki, które mogą stracić swój kształt i ulec uszkodzeniu, istnieje sztuczka, która zawładnęła portalami społecznościowymi. Ma to związek z używaniem piłki tenisowej. Wystarczy włożyć pianki do pralki, dodać środki czyszczące i umieścić w środku dwie lub trzy piłki tenisowe. Dzięki temu pianka nie traci swojej objętości.

4. Poczekaj, aż legowisko dla zwierząt bardzo dobrze wyschnie

Czwarta wskazówka dotycząca skutecznego prania legowiska Twojego zwierzaka dotyczy suszenia. Najbardziej wskazane jest, aby nie wkładać pianki do suszarki, ponieważ może ulec uszkodzeniu. Dlatego umieść ją w takim miejscu w domu, w którym może wyschnąć w sposób naturalny.

Resztę elementów wysusz na powietrzu, aby się nie skurczyły, bo wtedy będziesz miał problemy z ponownym złożeniem legowiska. Ma to również znaczenie, ponieważ wilgoć może generować nieprzyjemne zapachy, grzyby w tekstyliach i problemy ze skórą zwierzęcia (takie jak grzybica Malassezia).

5. Zachowaj dużą ostrożność z produktami, których używasz

Kończymy te wskazówki dotyczące czyszczenia i dezynfekcji legowiska Twojego zwierzaka, zachęcając Cię do zachowania szczególnej ostrożności co do produktów, których używasz w tym procesie. Tylko Ty znasz swojego psa lub kota i wiesz, jak wrażliwa jest jego skóra. Jeśli wiesz, że jest podatny na alergie, najlepiej zdecydować się na produkty stworzone z myślą o tych przypadkach.

Istnieje wiele mydeł lub detergentów, które są przyjazne dla zwierząt. Inną opcją, jak wspomniano w poprzednich punktach, jest wybór domowych produktów, takich jak biały ocet lub soda oczyszczona. Są skuteczne w dezynfekcji i dezodoryzacji oraz nie powodują dyskomfortu u zwierząt.

W każdym razie powinieneś wiedzieć, że niezbędne jest płukanie w dużej ilości wody. Czasami alergie pojawiają się, ponieważ mydło lub używane produkty pozostają zaimpregnowane na tkaninie.

Si tu gato o perro sufre de alergias en la piel, lo mejor es usar productos amigables con ellos para lavar su cama y sus mantas.
Twój kot lub pies cierpi na alergie skórne? Do prania pościeli i kocyków najlepiej kupować przyjazne im produkty.

Czyste legowisko to szczęśliwe zwierzę!

Zauważysz, że po wypraniu legowiska Twój pupil będzie szczęśliwy, a Ty będziesz spokojny. Poświęć temu zadaniu trochę czasu, przynajmniej raz w miesiącu. Nie tylko wyczyścisz posłanie, ale też zwalczysz ewentualne szkodniki, takich jak pchły i kleszcze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bajwa, J. (2017). Canine Malassezia dermatitis. The Canadian Veterinary Journal58(10), 1119.
  • Desachy, F. (2018). Los cuidados del perro día a día. Parkstone International.
  • Kale, A., & Gaspari, A. A. (2021). A dog lover’s dilemma: airborne allergic contact dermatitis to tylosin. JAAD Case Reports7, 100-102.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.