Wrzody żołądka i dwunastnicy - objawy
Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o tym przykrym problemie, jakim są wrzody żołądka i dwunastnicy. Są to ubytki błony śluzowej żołądka i dwunastnicy w kształcie krateru.
Mogą osiągać one różną wielkość – od ziarnka piasku do kilku centymetrów. Zawsze jednak wrzody żołądka i dwunastnicy wywołują ból i nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Warto zatem poznać objawy towarzyszące chorobie wrzodowej, zwłaszcza dlatego, że często bywają one mylone ze zwyczajną niestrawnością, a zatem bagatelizowane.
Czym są wrzody żołądka i dwunastnicy?
Choroba wrzodowa jest obecnie bardzo często występującą dolegliwością, a do jej powstawania przyczyniają się niezdrowe nawyki, jakie mamy na co dzień.
Wrzody to ubytki pojawiające się w błonie śluzowej żołądka i w początkowym odcinku jelita cienkiego, zwanym dwunastnicą.
Wrzód, czyli otwarta rana jest wynikiem nagłej zmiany w naszym procesie trawiennym – następuje wydzielanie zbyt dużej ilości kwasów, które prowadzą do utworzenia się otwartych ran.
Być może zaskoczy cię fakt, że blisko 20% światowej populacji cierpi na tę nieprzyjemną chorobę (według przeprowadzonych statystyk). Nie należy jej jednak lekceważyć, ponieważ nie leczone wrzody prowadzą do powstania poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Choroba refluksowa przełyku – domowe leczenie
Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy
Poznaj najczęstsze przyczyny występowania wrzodów żołądka i dwunastnicy.
- Najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy jest infekcja wywołana przez bakterie o nazwie Helicobacter pylori. Powszechnie łączymy wrzody ze stresem, a konkretnie ze zmianami metabolicznymi wywoływanymi przez kortyzol – to właśnie on jest głównym sprawcą rozmaitych zaburzeń trawiennych.
- Błędem jest jednak obarczanie go winą za powstawanie wrzodów na żołądku i dwunastnicy. Najczęstszą ich przyczyną jest bowiem właśnie bakteria Helicobacter pylori.
- Często sięgasz po ibuprofen w celu uśmierzenia bólu? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, koniecznie powinieneś zachować ostrożność, ponieważ nadmierne spożywanie tego leku przez dłuższy okres czasu może prowadzić do zaburzeń w wydzielaniu kwasu żołądkowego oraz przyczyniać się do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy.
- Palenie tytoniu również jest jednym ze sprzymierzeńców wrzodów. Jeśli jesteś nałogowym palaczem, powinieneś zastanowić się, czy nie czas, aby w końcu rzucić ten zgubny dla naszego zdrowia nałóg. Przekonaj się sam, że naprawdę warto!
- Do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy przyczyniają się również alkohol oraz kwaśne, pikantne lub mocno przyprawione potrawy.
- Jak już wcześniej wspomnieliśmy, stres nie jest najczęstszą przyczyną powstawania wrzodów, jednak nie można go całkowicie wykluczyć. Także osoby prowadzące spokojny tryb życia i żyjące z dala od stresu cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy.
Objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy
Głównym problemem związanym z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy jest to, że mimo bólu i dyskomfortu, na ogół mylimy ją ze zwykłą niestrawnością lub refluksem .
- Uczucie pełnego żołądka. Tuż po posiłku Twój żołądek jest napęczniały i twardy, jakbyś zjadła naprawdę dużo, aż trudno Ci oddychać. Jeśli dolegliwość ta występuje u Ciebie często, bez wahania wybierz się do lekarza.
- Czkawka, odbijanie, gazy. Tuż po posiłku zaczyna się nieprzyjemny proces: pojawia się czkawka, co chwila odbija Ci się spożytym jedzeniem, a następnie – wraz z trawieniem – pojawiają się uciążliwe i irytujące gazy.
- Ból brzucha. Ból koncentruje się głównie w okolicach pępka i w podbrzuszu. Nie jest to zwyczajny ból, lecz silne pieczenie, któremu nie jest w stanie przynieść ulgi żaden środek przeciwbólowy. Pójdź do lekarza, jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni z rzędu.
Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Wzdęcia – papaja, aloes i zielona herbata Ci pomogą!
Objawy – c.d.
- Chwilowe napady głodu. Pamiętajmy, że chociaż wrzody żołądka wywołują wspomniane powyżej “przepełnienie” żołądka, po jakimś czasie przychodzą ataki wilczego głodu. Jest to jednak fałszywe uczucie głodu – wywołują je same wrzody oraz kwasy żołądkowe.
- Nudności i utrata masy ciała. Są to objawy zaawansowanej choroby wrzodowej, które powinny nas poważnie zaalarmować. Pamiętajmy, że nikt nie traci na wadze bez wyraźnego powodu. Jest to wyraźny dowód na to, że nasz układ trawienny nie pracuje poprawnie, że nie odżywiamy się odpowiednio. Jeśli dodatkowo pojawiają się wymioty, nie odkładaj wizyty u lekarza na później.
- Krew w wymiotach. Jest ona wyraźnym objawem tego, że wrzód przebija się już przez ścianę żołądka lub dwunastnicy. Kiedy zauważysz krew w wymiotach, natychmiast pojedź na pogotowie. Zachowaj jednak spokój – choroba wrzodowa jest wyleczalna. Wystarczy prawidłowe leczenie oraz zmiany w diecie i stylu życia.
Wrzody żołądka i dwunastnicy są niebezpieczne dla naszego zdrowia, jednak przy odpowiednim leczeniu można je całkowicie wyeliminować. Zapamiętaj ich objawy i w razie potrzeby, nie wahaj się i działaj szybko.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nirula, R. (2014). Gastroduodenal Perforation. Surgical Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.suc.2013.10.002
- Fischbach, W., Malfertheiner, P., Hoffmann, J. C., Bolten, W., Kist, M., & Koletzko, S. (2009). Helicobacter Pylori and Gastroduodenal Ulcer Disease. Deutsches Aerzteblatt Online. https://doi.org/10.3238/arztebl.2009.0801
- Kandulski, A., Selgrad, M., & Malfertheiner, P. (2008). Helicobacter pylori infection: A clinical overview. Digestive and Liver Disease. https://doi.org/10.1016/j.dld.2008.02.026