Wrodzona choroba serca - poznaj jej najważniejsze cechy

Wrodzona choroba serca jest najczęściej spotykaną wadą tego narządu. Stopień jej nasilenia, a także sposób leczenia, które należy przeprowadzić, różnią się w zależności od konkretnego przypadku. Obecnie jednak poziom przeżycia u pacjentów z tym problemem znacznie wzrósł w porównaniu z poprzednimi dekadami.
Wrodzona choroba serca - poznaj jej najważniejsze cechy

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wrodzona choroba serca to istotny problem zdrowotny, który dotyka około 1% noworodków. Zaczyna ona pojawiać się już w okresie ciąży, gdy serce płodu się rozwija. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, słowo „wrodzony” oznacza, że ta patologia jest już obecna przy narodzinach dziecka.

Statystyki wskazują jednoznacznie na to, że wrodzona choroba serca jest najczęstszą wadą o tym charakterze. Dzięki postępom w nauce liczba dorosłych z tym problemem zaczyna obecnie dorównywać liczebności dzieci rodzących się z tą chorobą, co dobrze świadczy o możliwościach jej leczenia.

Oznacza to, że coraz więcej ludzi dostaje możliwość długiego życia, niż umiera z powodu tego problemu zdrowotnego. Oczywiście ci, którzy dotrą do etapu dorosłości, wymagają mimo tego nieustannego monitorowania stanu swojego serca w celu uniknięcia dalszych potencjalnych powikłań.

Przyjrzymy się nieco bliżej temu zagadnieniu w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie jest wrodzona choroba serca?

Wrodzona choroba serca jest najczęściej spotykaną wadą tego narządu. Stopień jej nasilenia, a także sposób leczenia, które należy przeprowadzić, różnią się w zależności od konkretnego przypadku. Obecnie jednak poziom przeżycia u pacjentów z tym problemem znacznie wzrósł w porównaniu z poprzednimi dekadami.

Możesz zapewne uważać, że wrodzona choroba serca jest pojedynczym rodzajem tego problemu zdrowotnego. Rzeczywistość jest jednak taka, że istnieje wiele jej odmian. Pod tym ogólnym terminem kryje się tak naprawdę grupa chorób, których wspólną cechą jest obecność zmian strukturalnych w sercu.

Serce

Zmiany te zachodzą z powodu niepowodzenia w tworzeniu narządu w okresie embrionalnym. Na przykład serce dziecka zaczyna się formować już od chwili poczęcia, ale jego zasadniczy rozwój przypada dopiero na ósmy tydzień ciąży.

Zwykle, aby serce mogło się w pełni uformować, musi zostać ukończony szereg kolejnych etapów. Zasadniczo wrodzona choroba serca występuje wtedy, gdy niektóre z tych etapów nie zostaną doprowadzone do końca w odpowiednim czasie. Tak więc wynikiem tych zaburzeń jest serce o nieprawidłowej budowie.

Wrodzona choroba serca i jej możliwe przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków nie można ustalić konkretnej przyczyny, dla której u płodu pojawiłą się wrodzona choroba serca. Mimo tego Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization, – WHO) zwraca uwagę, że niektóre czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia jednej z tych patologii. Należą do nich przede wszystkim:

  • Uwarunkowania genetyczne. Przypadki tej choroby występujące u członków najbliższej rodziny dziecka zwiększają ryzyko wystąpienia wrodzonej wady serca. Zwykle są one częścią zespołów chromosomowych lub genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół delecji 22q11.2 (zwany także zespołem DiGeorge’a) i wiele innych.
  • Infekcje różnego rodzaju. Kiedy matka zapada na różne choroby o charakterze zakaźnym, takie jak kiła lub różyczka, znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu.
  • Styl odżywiania się. Wrodzona choroba serca może pojawić się na przykład wtedy, gdy matka ma nadwagę lub cierpi nadmiar witaminy A. Inne możliwe przyczyny to niedobór jodu lub kwasu foliowego. Może mieć również chorobę taką jak cukrzyca, która zwiększa prawdopodobieństwo nieprawidłowego rozwoju płodu.
  • Czynniki środowiskowe. Narażenie na niektóre chemikalia, spożywanie alkoholu i / lub tytoniu w trakcie ciąży, a także stosowanie niektórych leków, zwiększa znacząco ryzyko rozwoju chorób wrodzonych.

Typowe objawy wskazujące na wrodzoną chorobę serca i i rodzaje tego schorzenia

Objawy choroby serca pojawiają się u dziecka natychmiast po narodzinach lub kilka miesięcy później. Głównymi objawami tego typu problemów u noworodka są między innymi:

Różne typy wrodzonych chorób serca dzielą się na trzy grupy ogólne. Są to mianowicie:

  • Problemy z powodu nadmiernego przepływu krwi przez płuca. W tego rodzaju patologiach występuje wzrost ciśnienia i wysiłku w płucach. Obejmują one takie problemy, jak na przykład:
    • Ubytek przegrody międzykomorowej
    • Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej
    • Przetrwały przewód tętniczy
    • Ubytek w przegrodzie przedsionkowo-komorowej (kanał przedsionkowo-komorowy)
  • Problemy ze słabym przepływem krwi przez płuca. Z ich powodu ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Typowym objawem wskazującym na tę grupę zaburzeń jest niebieski lub fioletowy kolor warg. Tego typu wrodzona choroba serca może prowadzić do problemów, takich jak:
Tetralogia Fallota
  • Problemy z powodu słabego przepływu krwi do organizmu. Zniekształcone komory serca lub blokady w naczyniach krwionośnych uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi do organizmu. Tego rodzaju wrodzona choroba serca obejmuje zwężenie aorty i zastawki aortalnej.

Inne czynniki, jakie należy koniecznie wziąć pod uwagę

Aby zapobiec wrodzonej chorobie serca u dziecka, przyszła mama musi poddawać się regularnym badaniom lekarskim w czasie ciąży. Ponadto musi ona zażywać wyłącznie leki zatwierdzone przez lekarza, który prowadzi ją w okresie ciąży. Musi ona także unikać za wszelką cenę narażania siebie i płodu na szkodliwe chemikalia.

Jeśli kobieta będąca w ciąży cierpi na cukrzycę, musi bardzo uważnie kontrolować poziom cukru we krwi. Jednak bez względu na to, jak bardzo dba się o siebie, czasami nie można zapobiec wrodzonej chorobie serca. Dzieje się tak, ponieważ czynniki genetyczne odgrywają ogromną rolę w kwestiach rozwoju tej choroby.

Wrodzona choroba serca ma różny stopień nasilenia. Wszystko zależy od charakteru i stopnia wad rozwojowych. Czasami patologie takie muszą zostać rozwiązane natychmiast, gdy tylko dziecko się urodzi, a innym razem można z tym poczekać do momentu, gdy dziecko już trochę podrośnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Granado, F. M., & de Cardiología Pediátrica, S. (2008). Epidemiología de las cardiopatías congénitas. Servicio de Cardiología Pediátrica, Hospital Infantil Universitario La Paz, Madrid.[Consultado el 10 de junio de 2013]. Disponible en www.secardioped/protocolos.es
  • Friesen, R. H. (2010). Cardiopatía congénita. In Anestesia. Secretos. https://doi.org/10.1016/b978-84-8174-941-0.50061-6
  • Born, D. (2009). 8. Cardiopatia congênita. Arquivos Brasileiros de Cardiologia. https://doi.org/10.1590/s0066-782×2009001300008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.