Serce i jego zdrowie - 7 porad, jak o nie zadbać

Serce to najważniejszy mięsień ludzkiego ciała, dlatego też wymaga odpowiedniej ochrony i troski. Dowiedz się, jak możesz o nie zadbać.
Serce i jego zdrowie - 7 porad, jak o nie zadbać

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Serce to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała, a zdecydowanie najważniejszy z mięśni. Niestety wiele osób nie dba o nie tak, jak by na to zasługiwało, przynajmniej tak długo, aż nie pojawią się pierwsze dolegliwości i schorzenia.

Choroby serca to wciąż jedna z głównych przyczyn zgonów na całym świecie, powinno nam to dać do myślenia. Koniecznie czytaj dalej i poznaj 7 kroków, by na co dzień dbać o swoje serce.

Jak dbać o swoje serce?

W trosce o zdrowie Twojego serca kluczowe jest wprowadzenie do swojego życia pewnych drobnych zmian – zdrowych nawyków. Wszystkie one krok po kroku przybliżą Cię do celu, jakim będzie zdrowe i szczęśliwe życie, jeszcze przez długie lata.

Nasze zdrowie w ogromnym stopniu zależy od podejmowanych przez nas każdego dnia decyzji. Dotyczy to zarówno diety, jak i aktywności fizycznej, czy nawet równowagi psychicznej i emocjonalnej.

Nawet niewielkie zmiany wprowadzone do swojego życia pozwolą Ci zadbać o Twoje serce i uniknąć śmiertelnego zagrożenia jakim są jego schorzenia.

Oczywiście istnieje cała grupa czynników ryzyka, na które nie mamy wpływu – są to płeć, wiek czy czynniki genetyczne – mimo wszystko jednak warto podjąć wysiłek, by zawalczyć o siebie i cieszyć się dobrą kondycją jeszcze przez dłuższy czas. Oto nasze porady:

1. Zdrowa i zbilansowana dieta

Do tego zagadnienia trzeba podejść przede wszystkim z rozsądkiem i umiarem. Nikt nie wymaga od Ciebie, żebyś nigdy w życiu nie wzięła już do ust cukru, smażonej potrawy czy makaronu z białej mąki. Nikt także nie narzuca Ci przyjęcia z dnia na dzień diety wegańskiej czy wegetariańskiej.

Takie rewolucyjne zmiany nie są dobre dla naszego zdrowia – do takich decyzji trzeba dorosnąć i dojść stopniowo.

Zacznij od unikania produktów bogatych w tłuszcze nasycone oraz produktów przetwarzanych. To one są w głównej mierze odpowiedzialne za ryzyko chorób układu krążenia. Ogranicz także sól, czerwone mięso i wędliny czy inne przetwarzane mięsa.

Dla odmiany wzbogać jadłospis w owoce i warzywa oraz rośliny strączkowe, orzechy i pełne ziarna, a zobaczysz, że wszystkie organy Twojego ciała zaczną funkcjonować lepiej – także Twoje serce.

2. Regularne ćwiczenia fizyczne

Siedzący tryb życia to jeden z czynników znacznie zwiększających ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Serce lubi wysiłek fizyczny, dlatego też regularne ćwiczenia, uprawianie sportów czy nawet spacery to dla niego duża korzyść.

Ćwiczenia w parze

Nie tylko pobudzisz krążenie i uporasz się ze zbyt wysokim poziomem cukru i cholesterolu we krwi, ale także zapobiegniesz miażdżycy czy otyłości.

W przypadku osób dorosłych zaleca się co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo, wymiennie z 75 minutami intensywnych ćwiczeń. Najlepsze dla Twojego serca będą takie zajęcia jak aerobik, szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie czy jogging.

3. Zdrowe przekąski

Zarówno w domu, jak i w pracy czy na uczelni, czasami nachodzi nas ochota na coś na ząb. Zamiast jednak sięgać po kawę i ciastko albo paczkę chrupek, lepiej jest wybierać zdrowe przekąski, takie jak jogurt z płatkami albo owoc. Z kolei siedząc przed telewizorem nie podjadaj ciastek czy czipsów, ale raczej pestki słonecznika albo migdały.

Zdrowe przekąski nie muszą być nudne i monotonne! Mogą być smaczne i zdrowe jednocześnie. Próbowałaś może marchewek z hummusem albo pastą z bakłażana? A może pełnoziarniste pieczywo z indykiem i awokado okaże się Twoją nową ulubioną przekąską? Istnieją tysiące opcji i przepisów – wykorzystaj je i baw się nimi!

4. Im niższy poziom stresu, tym zdrowsze Twoje serce

Istnieje silny związek pomiędzy stanami emocjonalnymi, a problemami z sercem. Osoby bardziej podatne na stres dużo częściej cierpią na schorzenia układu krążenia. Właśnie dlatego, aby nie dawać się ponieść negatywnym emocjom, warto znaleźć skuteczny sposób, by się zrelaksować i wyciszyć.

Medytacja

Może być to joga, medytacja, a nawet terapia. Inne skuteczne metody to na przykład:

  • wycieczki na wieś
  • relaksujące kąpiele
  • czytanie książek
  • słuchanie muzyki relaksacyjnej

5. Używki a Twoje serce

Papierosy to źródło licznych szkodliwych substancji i toksyn wywołujących groźne choroby, w tym nowotwory, a także choroby układu krążenia wpływające bezpośrednio na serce i naczynia krwionośne. Dym papierosowy zwiększa ryzyko zakrzepicy, jako że zostaje ograniczony dopływ krwi do serca.

Nawet jeżeli sama nie palisz również możesz być narażona na tego rodzaju konsekwencje – na przykład jeżeli ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony i pali przy Tobie.

Jeśli chodzi o alkohol, warto wspomnieć, że kieliszek czerwonego wina dziennie nie jest groźny dla zdrowia Twojego serca – wręcz przeciwnie, może przynieść mu pewne korzyści. Niestety w przypadku innych trunków, zwłaszcza wysokoprocentowych i tych spożywanych w nadmiarze, zwiększają one ryzyko wstąpienia chorób serca.

6. Optymalna masa ciała

Otyłość i nadwaga to kolejne czynniki zwiększające ryzyko chorób serca. Sposobem, by przekonać się, czy masa Twojego ciała jest bezpieczna dla Twojego zdrowia i serca, jest BMI. Jest to metoda pozwalająca na określenie, jaka waga będzie optymalna dla Twojego wzrostu, wieku i płci.

Zdrowa waga

Oczywiście nie jest to jedyny sposób, ale jeden z najbardziej popularnych i łatwo dostępnych.

Jeśli sama cierpisz z powodu nadwagi musisz wiedzieć, że wystarczy zgubienie nawet kilku kilogramów, by poczuć się lepiej i znacznie odciążyć serce i układ krążenia. Nawet drobna utrata wagi pozwala zapanować nad ciśnieniem krwi i przywrócić dobrą kondycję naczyń krwionośnych.

Nie chodzi oczywiście o to, by popaść w drugą skrajność i zacząć się obsesyjnie odchudzać. Metoda drobnych kroków zawsze będzie najbezpieczniejszą dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

Nie daj się zwieść magicznym dietom, które obiecują Ci efekty, w rzeczywistości niemożliwe do osiągnięcia w tak krótkim czasie jak tydzień czy nawet miesiąc. Pod żadnym pozorem nie uciekaj się także do głodówek – może Ci to przynieść więcej szkód niż pożytku.

7. Odpowiednia ilość snu

Czy wiesz, jaka ilość snu jest dla Ciebie optymalna i zdrowa? Specjaliści szacują, że od 7 do 9 godzin to ilość snu zalecana dla osoby dorosłej. Dobre nawyki jeśli chodzi o sen i wypoczynek to ogromne wsparcie dla Twojego serca; znacznie ogranicza to bowiem ryzyko tachykardii czy zawału.

Śpiąca kobieta - sen dobrze wpływa na serce

Śpiąc zbyt mało narażasz się na niedobór serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie, a to z kolei wiele osób rekompensuje sobie przejadaniem się i nadużywaniem alkoholu. Nie musimy chyba przypominać, jak takie nawyki wpływają na Twoje serce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.