Wrastanie włosów - jak temu zapobiec?

Najlepszym sposobem na uniknięcie wrastania włosów jest po prostu ich nieusuwanie. Owłosienie na ciele ma zasadniczo niewiele wspólnego z estetyką. Ich głównym zadanie z biologicznego punktu widzenia jest bowiem ochrona skóry.
Wrastanie włosów - jak temu zapobiec?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wrastanie włosów następuje wtedy, gdy włos został usunięty i odrasta pod skórą. Kiedy tak się dzieje, zwykle powoduje to niewielki ból i stan zapalny. W miejscach, w których znajduje się mieszek włosowy, pojawia się również guzek.

Wrastanie włosów może spotkać każdą osobę, która usuwa włosy z ciała. Nie ma znaczenia czy usuniesz włosy maszynką, pęsetą czy woskiem. Występuje ono częściej, gdy usuwane są grube włosy, np. w brodzie mężczyzny.

Jednak wrastanie włosów może występować u każdego na całym ciele, w miejscu, gdzie włosy zostały usunięte. Może wystąpić na twarzy, skalpie, pod pachami, na rękach, obszarze łonowym i nogach.

Chociaż wrastające włosy zazwyczaj nie stanowią żadnego ryzyka zdrowotnego, może to być dość irytujące.

Wrastanie włosów – dlaczego tak się dzieje?

Czynnikiem decydującym o wrastających włosach jest struktura samych włosów i kierunek ich wzrostu. Na przykład, zakrzywione mieszki włosowe ułatwiają włosom ponowne wyjście ponad powierzchnię skóry po jego usunięciu.

Wrastanie włosów
Struktura mieszków włosowych ma decydujący wpływ na wrastające włosy.

Gdy niektóre włosy zaczynają znowu rosnąć, wzrastają pod skórą. Niektóre z tych włosów są bardzo ostre po goleniu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy włosy są suche w czasie golenia.

Włosy usuwane pęsetą są bardziej podatne na wrastanie. Dzieje się tak dlatego, że po zabiegu pęsetą pozostają małe fragmenty włosów, które następnie zaczynają rosnąć pod skórą. Ponadto istnieje większe prawdopodobieństwo wrastania włosów, gdy skóra jest napięta – przed i w trakcie ich usuwania.

Przeczytaj również: Depilacja w domu – 4 naturalne techniki

Wrastanie włosów – najlepszy sposób na zapobieganie

Najlepszym sposobem na zapobieganie wrastających włosów jest ich nieusuwanie. Ludzie mają włosy na całej powierzchni ciała oprócz podeszew stóp, dłoni i błon śluzowych. Mają one chronić skórę, a nie służyć celom estetycznym.

Włosy chronią skórę od kurzu, brudu, słońca i wiatru. Odgrywają również ważną rolę w obronie przed bakteriami i innymi mikroorganizmami. Dodatkowo, pomagają w izolowaniu ciała i regulacji jego temperatury.

Golenie nóg
Usuwanie włosów zmienia naturalny wzrost włosów i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wrastających włosów.

Włosy na naszym ciele również pochłaniają pot, dzięki czemu zapobiegają podrażnieniom i wysypkom. Przekazują również pot w inne miejsca ciała, które go bardziej potrzebują lub wysuszają inne obszary.

Jak wspomniano wcześniej, usuwanie włosów wpływa na ich naturalny wzrost. Unikanie usuwania włosów jest najlepszym sposobem na brak wrastających włosów.

Wrastanie włosów – jak temu zapobiec

Wiele ludzi nie chce po prostu przestać usuwać włosy. Głownie dzieje się tak ze względów estetycznych. Dlatego istnieją pewne środki zapobiegawcze, które zapobiegają wrastającym włosom, nawet podczas ich intensywnej depilacji.

Do najbardziej zalecanych metod zmniejszania prawdopodobieństwa rozwoju wrastających włosów należą:

  • Regularnie złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu pory pozostają czyste i odpowiednio nawilżają skórę. Ułatwia to również usuwanie włosów i daje rezultat w postaci gładszej skóry.
  • Dobre nawadnianie skóry. Gdy nie pijesz wystarczającej ilości wody, skóra staje się twardsza i bardziej sucha. Utrudnia to włosom przebicie się przez nią i prawidłowy wzrost.
  • Odpowiednie przygotowanie. Przed usunięciem włosów przygotuj skórę za pomocą kompresu z ciepłej wody. Przed usunięciem włosów należy zwilżyć skórę ciepłą wodą. Pomaga to otworzyć pory i zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju wrastających włosów.
  • Nawilżanie. Dobrym pomysłem jest zastosowanie żelu lub kremu nawilżającego przed goleniem. Nawilża to skórę i zmiękcza włosy.

Zapobieganie – c.d.

  • Używanie odpowiedniego ostrza. Najlepiej nie używać tej samej maszynki więcej niż trzy razy. Maszynka staje się tępa i może uszkodzić skórę. Nie ma konkretnych dowodów na to, że im więcej ostrzy, tym lepiej. Każda osoba powinna wypróbować kilka różnych typów golarek i zdecydować, która z nich jest dla niej najlepsza.
  • Należy pamiętać o częstotliwości. Zaleca się golenie codziennie, aby zapobiec wrastającym włosom. Jeśli nie jest to możliwe, należy golić się jak najczęściej.
  • Prawidłowe golenie. Golenie powinno odbywać się w tym samym kierunku, w którym rosną włosy. Nie zmienia to naturalnego wzrostu włosów w takim samym stopniu, jak golenie pod włos.
  • Nie napinaj skóry. Należy unikać napinania skóry podczas usuwania włosów. Powoduje to, że włosy cofają się i wrastają, gdy skóra się rozluźnia.
  • Odpowiednia higiena. Po goleniu maszynkę należy wypłukać. Należy również bardzo dobrze opłukać ogolone miejsce, a następnie nałożyć balsam.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.