Wrastający paznokieć - domowe remedium z czosnku

Właściwości lecznicze czosnku są powszechnie znane. Nieczęsto jednak wspomina się o jego właściwościach, pomocnych w leczeniu wrastających paznokci. 
Wrastający paznokieć - domowe remedium z czosnku
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Czosnek należy do rodziny roślin Allium i jest bliskim krewnym cebulii, szalotki a także porów. Ze względu na właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne: pozwoli pożegnać się z problemem, jakim jest wrastający paznokieć.

Czosnek na szczęście występuje w różnych częściach świata i jest popularnym, powszechnie dostępnym składnikiem w kuchni i medycynie naturalnej. Ma silny zapach, ale i bardzo wyrazisty smak.

Na przestrzeni wieków wyróżnił się leczniczymi i dobroczynnymi dla zdrowia właściwościami. Czy pomoże też w walce z wrastającymi paznokciami? Owszem! Dowiedz się w jaki sposób.

Wrastający paznokieć – przyczyny i objawy

Jest to stan, w którym paznokieć wrasta do wału paznokciowego, najczęściej dotyczy to dużego palca. Zjawisku towarzyszy wybrzuszenie paznokcia, ból i stan zapalny wału.

Bardzo często dochodzi do infekcji. Schorzenie jest dokuczliwe i wprowadza do życia niemały dyskomfort.

wrastający paznokieć 1
 • Co wywołuje ten stan? Wrastający paznokieć najczęściej jest konsekwencją za małych bądź zbyt wąskich butów. Może być wywołany przez częste chodzenie w obcasach, kiedy nienaturalnie przerzucamy ciężar ciała do przodu.
 • Czasami schorzenie pojawia się, jako efekt niewłaściwego przycinania paznokci. Powinno się przycinać je prostopadle, nie zaokrąglając w rogach. Przycinanie paznokci na kształt okręgu może doprowadzić od wrastania ich w skórę.

Przycinanie paznokci u stóp i rąk – wskazówki

Ważne jest, aby poznać odpowiednie techniki przycinania paznokci. Pozwoli to zapobiec nieprzyjemnościom.

Przede wszystkim, jeśli zauważysz u siebie wrastający paznokieć: nie próbuj przycinać go samodzielnie. Nieodpowiedni ruch może tylko pogorszyć sytuację. Co należy zrobić?

wrastający paznokieć przycinanie
 • Namocz paznokcie w ciepłej wodzie, aby nieco je zmiękczyć.
 • Co więcej, używaj zawsze czystego i ostrego obcinacza do paznokci.
 • Należy przycinać paznokcie wzdłuż ich końcówek. Nie zaokrąglaj ich struktury i nie wycinaj zbyt dużej części.

Rozważ też zmianę obuwia. Być może warto zwrócić uwagę na jego jakość. Buty, szczególnie podczas występowania problemu, powinny być, jak najszersze.

Nadszedł czas, aby poznać właściwości czosnku. Szczególnie zwracając uwagę na te z nich, które pomogą nam w walce z wrastającymi paznokciami. Poznasz też domowe receptury na jego bazie, które zastosować można wobec wrastającego problemu.

Właściwości czosnku a wrastający paznokieć

Od wieków żywność wykorzystywana jest też w medycynie naturalnej, ze względu na swoje właściwości lecznicze i korzyści dla zdrowia. Tak też stało się w przypadku czosnku, który zawiera istotny związek zwany allicyną.

Jest to siarkoorganiczny związek chemiczny, który uwalnia się przy miażdżeniu, czy też krojeniu czosnku bądź cebuli. To właśnie allicyna odpowiada za mocny zapach czosnku.

czosnek1

Wrastający paznokieć i czosnek

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym czosnek jest wspaniałym remedium, które przyda się w walce z wrastającymi paznokciami. Pozwoli też zmniejszyć dyskomfort towarzyszący temu schorzeniu.

1. Czosnek i Vicks Vaporub

Wymieniona wyżej maść mentolowa łagodzi podrażnienia i ból towarzyszący wrastającym paznokciom. Wystarczy wymieszać ją ze zmiażdżonym czosnkiem aby uzyskać mocniejsze efekty.

czosnek 2

Składniki

 • 1 łyżka vicks vaporub (20 g)
 • 1 ząbek czosnku

Przygotowanie

 • Czosnek należy zmiażdżyć, aby razem z maścią utworzyć jednorodną pastę.
 • Następnie zaaplikuj mieszankę na zainfekowanym obszarze i opatrz obszar bandażem.
 • Pozostaw na całą noc i aby wzmocnić działanie preparatu: powtarzaj procedurę przez 5 kolejnych dni.

2. Wrastający paznokieć i domowe remedium

Składniki

 • 4 szklanki wody (1 litr)
 • 1 czosnek
 • Bandaż

Przygotowanie

 • Zagotuj wodę i przelej ją do pojemnika.
 • Włóż palec do gorącej wody, z dozą ostrożności.
 • Wysusz czystą szmatką.
 • Następnie należy zmiażdżyć czosnek i umieścić powstałą substancję na zainfekowanym palcu. Obwiń bandażem i pozostaw na dłuższy czas.
 • Można powtarzać procedurę od 2 do 3 razy dziennie. 

Dodatkowe uwagi i wskazówki

 • W przypadku cukrzyków i małych dzieci należy szczególnie zwrócić uwagę na słabe krążenie, uszkodzenia nerwów czy zakażenia, które dotykają stóp i nóg.
 • Bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem. Nie należy lekceważyć problemu i próbować leczyć go samodzielnie w domu.
 • Lekarz oceni stan palca i infekcji. Następnie przeprowadzi kilka stosownych testów i badań, aby dokładnie dobrać odpowiednią kurację.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.