Wpływ palenia na zdrowie psychiczne
Tytoń wywiera negatywny wpływ nie tylko na Twoje zdrowie fizyczne. Często prowadzi do rozwoju i pogorszenia wielu zaburzeń mentalnych. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz wpływ palenia na Twoje zdrowie psychiczne.
Nie ma wątpliwości, że palenie odbija się negatywnie na dobrym samopoczuciu. Wysokie stężenie toksycznych substancji obecnych w papierosach sprawia, że palacze są wystawieni na ryzyko rozwoju wielu chorób.
Jednak warto również poznać wpływ palenia na zdrowie mentalne i wiążącą się z nim tendencję do rozwoju lub pogarszania się wielu zaburzeń psychicznych. Chociaż wiele osób wierzy, że palenie stanowi dobry sposób na zmniejszenie stresu i lęku, to w rzeczywistości wcale nie oddziałuje na nas korzystnie.
W poniższym artykule wyjaśnimy wpływ palenia na Twoje zdrowie mentalne.
Wpływ palenia na Twoje zdrowie mentalne
Większość palaczy bardzo często wierzy, że palenie może wspomóc ich w walce ze stresem i niepokojem. Ogólne przekonanie o relaksującym działaniu palenia sprawia, że część osób uznaje to za prawdę. Jednak ten zły nawyk w rzeczywistości wywołuje zupełnie odmienne długoterminowe skutki.
Toksyczne substancje obecne w papierosach wywołują zmiany w chemii mózgu. Nikotyna wytwarza natychmiastowe uczucie rozluźnienia. Właśnie dlatego palacze uważają, że może zmniejszyć dręczący ich niepokój. Jednak takie działanie jest chwilowe.
Palenie sprawia, że dość szybko pojawiają się objawy odstawienia oraz pragnienie sięgnięcia po kolejnego papierosa.
Chociaż palenie może wydawać się najbardziej skutecznym sposobem na kontrolowanie takich reakcji, to w rzeczywistości nie jest dobrą formą leczenia lęków oraz ich przyczyn. Co więcej, lęk i niepokój mogą być wywoływane właśnie przez palenie tytoniu.
Przeczytaj również: Rzucenie palenia papierosów – 5 pozytywnych zmian
Palenie i depresja
Depresja to kolejne schorzenie związane z paleniem. Osoby cierpiące na to zaburzenie mają większy problem z rzuceniem palenia, głównie ze względu na uczucie przyjemności, które wywołuje nikotyna. Jednak nie jest jasne, czy palenie wywołuje depresję, czy też depresja zachęca ludzi do palenia.
W każdym razie substancje znajdujące się w tytoniu pogarszają mechanizmy działania mózgu, które wspomagają produkcję dopaminy. To hormon, który odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu dobrego samopoczucia. Chociaż nikotyna wydaje się na samym początku stymulować produkcję tego hormonu, to w dłuższej perspektywie pogarsza jej segregację.
Wskazówki, które pomogą Ci rzucić palenie
Gdy zdecydujesz się rzucić palenie, znacząco wzrasta Twoje dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Dzięki temu wiele korzyści płynących z rzucenia palenia jest widocznych już w pierwszych tygodniach po podjęciu takiej decyzji.
Jednak rzucanie palenia nie jest łatwe. Dlatego też warto jest zastosować następujące wskazówki:
Stwórz plan rzucania palenia
Rzucanie palenia z dnia na dzień, bez jakiegokolwiek przygotowania, to najtrudniejszy sposób na zerwanie z tym nałogiem. Dlatego też największą szansę na osiągniecie postawionego sobie celu mają osoby, które z pomocą profesjonalisty opracują plan złożony z kilku strategii.
Klucz do sukcesu może stanowić dobór odpowiedniego momentu. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo rezygnacji z postanowienia w chwilach zmartwień, kryzysów lub znaczących zmian. Plan może obejmować takie rozwiązania jak:
- Stopniowa zmiana nawyków z jednoczesną poprawą diety i dopasowaniem treningu.
- Wystrzeganie się środowisk, które zachęcają do palenia (imprez, barów i podobnych miejsc).
- Wprowadzenie zdrowych nawyków takich jak medytacja, aromaterapia i masaże terapeutyczne.
- Wykonywanie czynności, które wymagają koncentracji.
- Wypisywanie przypomnień.
- Odkładanie pieniędzy, które wcześniej byłyby wydawane na papierosy.
Popraw swoją dietę
Kompletna i zrównoważona dieta może stanowić doskonałego sprzymierzeńca w rzucaniu palenia. Chociaż nie jest to jedyny sposób na walkę z zespołem abstynencyjnym, to może wywierać korzystny wpływ na Twoje samopoczucie. Pokarmy o wysokiej jakości odżywczej pomagają zmniejszyć wpływ toksyn na fizyczne i psychiczne samopoczucie.
Dlatego też warto jeść pięć lub sześć razy dziennie, łącząc ze sobą takie produkty jak:
- Chude mięso i ryby,
- Świeże owoce i warzywa,
- Pełne ziarna,
- Orzechy i nasiona,
- Oliwę z oliwek.
Nie przegap tego artykułu: Detoksykacja płuc – skuteczne i naturalne remedia
Zwiększ spożycie wody
Niektóre napoje zwiększają przyjemność płynącą z palenia. Napoje gazowane, alkohol, herbata i kawa zdają się zwiększać smak papierosów. Dlatego też warto zmniejszyć ich spożycie, a zamiast tego zwiększyć ilość wypijanej wody. Najlepiej jest pić przynajmniej dwa litry wody dziennie.
Zwróć się o wsparcie do profesjonalisty i rodziny
W zerwaniu z nałogiem może pomóc również uczestnictwo w terapii grupowej lub indywidualnej. Rozmowy prowadzone podczas terapii wspomagają modyfikację zachowań, które doprowadziły do rozwoju tego nawyku.
Psycholog może zasugerować podjęcie terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Ta technika jest dość skuteczna, gdy u palaczy występują również objawy innych problemów związanych ze zdrowiem mentalnym. Poza tym kluczową rolę odgrywa posiadanie wsparcia rodziny, zwłaszcza jeśli inni członkowie rodziny również palą.
Czy planujesz rzucić palenie?
Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco, postaraj się przestrzegać wspomnianych wyżej podpowiedzi. Jeśli nie odniosą skutku, zwróć się do profesjonalisty, który zasugeruje terapie alternatywne, takie jak zastępcza terapia nikotynowa (NRT).
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Quattrocki, E., Baird, A., & Yurgelun-Todd, D. (2000). Biological aspects of the link between smoking and depression. Harvard Review of Psychiatry. https://doi.org/10.1080/hrp_8.3.99
- Wing, V. C., Payer, D. E., Houle, S., George, T. P., & Boileau, I. (2015). Measuring Cigarette Smoking-Induced Cortical Dopamine Release: A [11C]FLB-457 PET Study. Neuropsychopharmacology. https://doi.org/10.1038/npp.2014.327
- Covey, L. S., Glassman, A. H., & Stetner, F. (2008). Cigarette Smoking and Major Depression. Journal of Addictive Diseases. https://doi.org/10.1300/j069v17n01_04
- Leventhal, A. M., & Zvolensky, M. J. (2015). Anxiety, depression, and cigarette smoking: A transdiagnostic vulnerability framework to understanding emotion-smoking comorbidity. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/bul0000003
- Taylor, G. M. J., Dalili, M. N., Semwal, M., Civljak, M., Sheikh, A., & Car, J. (2017). Internet-based interventions for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007078.pub5
- Cahill, K., Hartmann-Boyce, J., & Perera, R. (2015). Incentives for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004307.pub5
- Ussher, M. H., Taylor, A. H., & Faulkner, G. E. J. (2014). Exercise interventions for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD002295.pub5