Wpływ czosnku na poziom cholesterolu

Wpływ czosnku na poziom cholesterolu we krwi jest warty uwagi. Jego działanie zostało potwierdzone w wielu badaniach. Wypróbuj te naturalne remedia.
Wpływ czosnku na poziom cholesterolu
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy da się wspomóc naturalne obniżanie poziomu lipidów? Poznaj ciekawy i dobroczynny wpływ czosnku na poziom cholesterolu we krwi! Czosnek jest niezwykle prozdrowotnym pokarmem i warto jest odkryć jego działanie!

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!


Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy czosnek jest jednym z najlepszych sprzymierzeńców w walce z wysokim poziomem cholesterolu.

W tym artykule przedstawimy trzy domowe, skuteczne i naturalne środki zaradcze, które pozwolą ci wykorzystać jego właściwości.

Jak obniżyć poziom cholesterolu za pomocą czosnku: 3 domowe sposoby

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy można obniżyć poziom cholesterolu za pomocą czosnku? Być może słyszałeś o wspaniałych właściwościach leczniczych tego pożywienia, zwłaszcza dla zdrowia układu krążenia.

W tym artykule wyjaśnimy, jak możesz obniżyć poziom cholesterolu za pomocą czosnku, o ile prowadzisz zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę. Badania wykazały, że jest skuteczny, więc możesz osiągnąć swój cel w naturalny sposób.

Ząbki czosnku mają wiele  składników odżywczych – zawierają związki takie jak flawonoidy, saponiny, aminokwasy, witaminy B1, B2, PP, C, A, potas, wapń, magnez, kobalt, chrom i nikiel.

Najcenniejsze w czosnku są jednak olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę, która nadaje czosnkowi charakterystyczny zapach. Ponadto czosnek ma właściwości antybiotyczne, bakterio i wirusobójcze.

Wpływ czosnku na poziom cholesterolu- czy warto go stosować?

Czosnek

Ludzie od wieków używają czosnku jako środka leczniczego. Liczne badania potwierdziły jego pozytywne działanie w leczeniu problemów trawiennych, infekcji i schorzeń układu krążenia. Przynosi on ulgę w kaszlu, pomaga pozbyć się pasożytów jelitowych, jest wykorzystywany przy leczeniu zapalenia płuc i innych schorzeń.

Ponadto ta żywność pomaga poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Może na przykład pomóc obniżyć poziom cholesterolu, ciśnienie krwi lub agregację płytek krwi. Potrzebujesz jednak również zdrowej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych.

Regularne jedzenie czosnku (najlepiej surowego) pomaga też obniżyć poziom złego cholesterolu LDL we krwi pacjenta. Dzięki tej właściwości czosnek może skutecznie chronić przed miażdżycą i niektórymi chorobami serca.

Co więcej, czosnek ma też właściwości przeciwzakrzepowe i powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych. Te właściwości sprawiają, że jedzony regularnie surowy czosnek zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Substancje zawarte w czosnku poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych i usprawniają przepływ krwi w ciele człowieka.

1. Wpływ czosnku – dobroczynne żucie ząbków czosnku

Czosnek to jeden z naturalnych sposobów pomocnych w leczeniu wysokiego cholesterolu. Ponadto, jego lecznicze właściwości są poparte kilkoma badaniami naukowymi.
Pierwszym remedium jest najprostsze z poniższych trzech sposobów obniżania poziomu cholesterolu.

Spożywanie surowego czosnku nie jest jednak rekomendowane dla osób z wrażliwym żołądkiem- polega na spożywaniu surowego czosnku.

Wiele osób woli połykać całe ząbki czosnku lub ich części, aby uniknąć silnego, pikantnego smaku i zapachu. Jednak badania naukowe sugerują, że może to zmniejszyć jego skuteczność w porównaniu do jedzenia go przeżuwanego lub miażdżonego.

Czego będziesz potrzebować?

  • 1 ząbek surowego czosnku, raz dziennie

Jak spożywać to naturalne remedium?

Codziennie należy jeść ząbek surowego czosnku, przeżuty lub zmiażdżony.

Jeśli trudno ci go przeżuć, możesz go zmiksować lub dodać do jedzenia. Może się sprawdzić w dressingu do sałatki lub wmieszany w potrawę. Unikaj jednak obróbki termicznej – może ona pozbawić czosnek jego właściwości. 

Możesz złagodzić silny smak i nieprzyjemny zapach, żując później nasiona anyżu lub liście pietruszki.

2. Dobroczynny wpływ czosnku: napój z czosnku i cytryny

Kilka badań naukowych pokazuje korzyści zdrowotne dla układu sercowo-naczyniowego wynikające z picia napoju z czosnku i soku z cytryny. Badanie było przeprowadzone na osobach w wieku od 30 do 60 lat z umiarkowaną hiperlipidemią przez 8 tygodni. Wyniki badania oceniono po dwóch miesiącach jako zadowalające.

Czego będziesz potrzebować w tym remedium? 

  • 8 średniej wielkości surowych ząbków czosnku
  • 1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny

Jak korzystać z tego remedium?

  • Na początek wypij łyżkę soku z cytryny na pusty żołądek.
  • Następnie ząbki czosnku jedz miarowo w ciągu całego dnia. Pamiętaj aby zawsze spożywać je na surowo.
  • Możesz je pokroić w cienkie plasterki i ułożyć na wierzch potraw, zmiksować w chłodniku lub gazpacho, zmiażdżyć w sosie  winegret lub podać na tostach.

3. Wpływ czosnku czarnego na zdrowie

Wpływ czosnku czarnego

Czarny czosnek skutecznie obniża poziom cholesterolu.

Jednym ze sposobów na skuteczne obniżenie poziomu cholesterolu za pomocą czosnku jest użycie jego specjalnej odmiany – czarnego czosnku. Ma on jeszcze więcej prozdrowotnych właściwości. Zawarte w nim substancje czynne sprawiają, że skutecznie eliminuje lipidy zatrzymane w tętnicach i czynnie zmniejsza poziom cholesterolu.

Jedną z największych wad czosnku, jedzonego na surowo, jest jego zapach. Z tego powodu wiele osób niestety rezygnuje z regularnego spożywania czosnku i szuka innych alternatyw zdrowotnych.

Wśród wielu metod spożywania i przygotowywaniu czosnku, które ludzie opracowali w celu wyeliminowania jego zapachu, czarny czosnek odniósł duży sukces i staje się coraz bardziej popularny. Ten rodzaj czosnku uzyskuje się poprzez dojrzewanie go w wysokiej temperaturze i wilgotności.

Ten proces dojrzewania przyciemnia kolor oraz zmienia smak i konsystencję czosnku. Ząbek zachowuje swój kształt, ale staje się miękki. Dodatkowo zyskuje delikatny, słodkawy smak, trochę jak prażony czy pieczony.

Czarny czosnek – czym on jest?

Powinniśmy również podkreślić, że niektóre z jego składników i właściwości ulegają wzmocnieniu podczas tego specjalnego procesu dojrzewania. Oznacza to, że może być on jeszcze skuteczniejszy jako przeciwutleniacz, a także w regulowaniu lipidów, w tym cholesterolu.

Ponadto może być on prebiotykiem – dobrze działać na procesy trawienne, nawet u osób o delikatniejszym żołądku.  Możesz kupić czarny czosnek w specjalnych sklepach ze zdrowym żywieniem. Może być on jednak trochę kosztowny. Poniżej przedstawimy proces, jak przygotować go w domu. Jest to proces długotrwały, ale zdecydowanie warto poświęcić czas.

Przeczytaj więcej o czarnym czosnku: Czarny czosnek – poznaj jego właściwości 

Czego potrzebujesz do przygotowania czarnego czosnku?

  • Główki nieobranego czosnku, najlepiej z uprawy ekologicznej lub organicznego – przygotuj więcej na zapas
  • Pojemnik, który może utrzymywać stałą temperaturę od 37 ° C do 160 ° C przez 1, 2 lub 3 miesiące (termos, urządzenie do robienia jogurtu, urządzenie do gotowania ryżu, garnek do elektrycznego gotowania itp.).
  • Folia aluminiowa

Jak wykonać ten proces?

  • Najpierw usuń tylko zewnętrzną warstwę otaczającą ząbki czosnku. Pozostaw cienką skórkę najbliższą ząbkowi czosnku.
  • Następnie zawiń główki w folię aluminiową.
  • Następnie włóż czosnek do przygotowanego pojemnika i pozostaw go w cieple, aby uległ fermentacji na co najmniej 2 miesiące. Będziesz wiedział, że jest gotowy, gdy wnętrze ząbków zmieni kolor na czarny. Po pierwszym miesiącu możesz sprawdzić, czy czosnek powoli przeistacza się w czarny.
  • Proces jest prosty, ale wymaga dużo cierpliwości.

Jak go spożywać?

  • Aby uzyskać dobroczynny wpływ czosnku czarnego, możesz zjeść ząbek czosnku na pół godziny przed każdym z trzech głównych posiłków.

Podsumowanie

Teraz wiesz już o trzech różnych sposobach obniżenia poziomu cholesterolu za pomocą czosnku. Są to metody proste i naturalne.  Jednak zanim je wypróbujesz, powinieneś skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na problemy trawienne lub przyjmujesz inne leki. Czosnek może interferować w działanie innych leków.

Ponadto nigdy nie odstawaj leków przepisanych przez lekarza bez konsultacji. Może być to niekorzystne dla twojego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Avicenna J Phytomed. 2014 Jan-Feb; 4(1): 1–14. Garlic: a review of potential therapeutic effects. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103721/
  • Aslani, N., Entezari, M. H., Askari, G., Maghsoudi, Z., & Maracy, M. R. (2016). Effect of garlic and lemon juice mixture on lipid profile and some cardiovascular risk factors in people 30-60 years old with moderate hyperlipidaemia: A randomized clinical trial. International Journal of Preventive Medicine. https://doi.org/10.4103/2008-7802.187248
  • Ha, A. W., Ying, T., & Kim, W. K. (2015). The effects of black garlic (Allium satvium) extracts on lipid metabolism in rats fed a high fat diet. Nutrition Research and Practice. https://doi.org/10.4162/nrp.2015.9.1.30
  • Jabbari, A., Argani, H., Ghorbanihaghjo, A., & Mahdavi, R. (2005). Comparison between swallowing and chewing of garlic on levels of serum lipids, cyclosporine, creatinine and lipid peroxidation in Renal Transplant Recipients. Lipids in Health and Disease. https://doi.org/10.1186/1476-511X-4-11
  • Nutrition Research and Practice. 2015 Feb;9(1):30-36. English. The effects of black garlic (Allium satvium) extracts on lipid metabolism in rats fed a high fat diet. https://doi.org/10.4162/nrp.2015.9.1.30

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.