Woda z plastikowych butelek, czy nam szkodzi?

Woda z plastikowych butelek, czy nam szkodzi?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Czy szkodzi nam woda z plastikowych butelek? Obecnie zakup wody butelkowanej jest synonimem zakupu plastikowego pojemnika. Warto jednak wiedzieć, że woda z plastikowych butelek to nie tylko życiodajny płyn. Za materiałem z którego wykonano pojemnik, kryje się kilka sekretów co do których nikt nie chce, żeby ujrzały światło dzienne.

Zapoznaj się z nimi i zadbaj o to, żeby Twój organizm był bezpieczny. Oto cztery tajemnice, które pomogą Ci to osiągnąć.

1. Nie używaj plastikowych butelek ponownie

Nie powinieneś ponownie używać plastikowych butelek, ponieważ mogą wydzielać niebezpieczne chemikalia. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na symbole na dnie butelek.

Woda z plastikowych butelek zazwyczaj ma w środku oznaczenie w postaci trójkąta z liczbą w środku. Te symbole odnoszą się do rodzaju plastiku, którego użyto do wyprodukowania butelki. Butelki oznaczone “1” (PET lub PETE) są bezpieczne tylko przy jednorazowym użytku.

Dzieje się tak dlatego, że jeśli butelki się rozgrzeją lub zostaną wystawione na działanie promieni słonecznych w kontakcie z tlenem – plastik zaczyna uwalniać toksyczne substancje. Te substancje następnie przedostają się do wody.

Powinieneś również unikać pojemników oznaczonych “3” i “7” (PVC i PC). Wydzielają one szkodliwe substancje, które mogą przenikać do żywność i napojów.

Butelka z plastiku wrzucana do kosza na śmieci

Jeżeli korzystasz z tego rodzaju pojemników przez długi czas, równocześnie wystawiasz swój organizm na działanie toksycznych substancji. Nawet przy zdrowej diecie może sprzyjać rozwojowi niebezpiecznych chorób.

Jeśli chcesz użyć tej samej butelki lub plastikowego pudełka po raz drugi – pamiętaj, że powinieneś używać pojemników wykonanych z polietylenu, które są oznaczone numerami “2” i “4”.

Jeżeli woda z plastikowych butelek to stały punkt na Twojej liście zakupów, możesz również wybierać tę znajdującą się w butelkach z polipropylenu. Są one oznaczone numerem “5” i literami PP. Ten rodzaj pojemnika jest względnie bezpieczny, jeśli używasz go do przechowywania zimnej wody i zawsze go dezynfekujesz.

2. Uważaj na bakterie

Plastikowa butelka może być prawdziwym gniazdem bakterii. W rzeczywistości poziom mikroorganizmów w tych butelkach często przekracza ilości, które są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Nie twórz doskonałych warunków do wzrostu drobnoustrojów, biorąc butelkę brudnymi rękami, niedokładnie ją myjąc lub przechowując w niej wodę o temperaturze pokojowej. Nie oznacza to, że woda z plastikowych butelek zawsze jest szkodliwa.

Bakterie na szkiełku Petriego

Żeby utrzymać butelkę w dobrym stanie, wystarczy umyć ją ciepłą z dodatkiem płynu do naczyń, octu lub antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej.

Ogólnie rzecz biorąc, największe ryzyko zdrowotne związane z ponownym użyciem plastikowych butelek ma charakter mikrobiologiczny. Wynika to z tego, że na butelkach codziennie pojawiają się drobne uszkodzenia.

Może to być małe pęknięcie w materiale, które staje się idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Niestety, dokładne umycie butelki nie jest gwarancją, że będzie ona wolna od bakterii. Może się okazać, że pita przez nas woda z plastikowych butelek zawiera toksyny, a nawet wirusy żółtaczki typu A.

Liczne badania potwierdziły, że największa ilość bakterii żyje na ustniku butelki, który jest elementem trudnym do utrzymania w odpowiedniej czystości. Dlatego najbardziej efektywną i bezpieczną opcją picia wody z butelki jest korzystanie ze słomki.

3. Woda z plastikowych butelek powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła

Wiele firm wspomina na swoich butelkach, że woda, którą kupujemy, pochodzi z uroczego górskiego źródła. Jednak prawda jest taka, że ​​woda z plastikowych butelek, którą kupujemy, to często ta sama woda, która leci z kranu w naszym domu.

Butelka na plaży

Należy pamiętać, że firmy są zobowiązane do podania źródła pochodzenia wody, którą sprzedają.

4. Uważaj na wody smakowe

Ponadto firmy produkujące wodę w butelkach sprzedają również tak zwane wody smakowe, do których dodają pewnego rodzaju aromaty. Celem tworzenia takich napojów jest przyciągnięcie młodych ludzi i sportowców na nowy rynek.

Dlatego koncerny sprzedają wodę butelkowaną z dodatkiem różnych smaków. Często twierdzą, że jest “zdrowsza niż inne słodkie napoje”.

Kobieta pijąca wodę

Należy jednak zachować ostrożność. W końcu czasami ta woda może zawierać tyle samo cukru, co napoje gazowane.

Aby uniknąć reklamowego oszustwa, należy zawsze sprawdzać informacje na etykiecie butelki i sprawdzać, ile cukru naprawdę zawiera nasz “zdrowy napój”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.