Woda z kwiatu pomarańczy: naturalny środek na pielęgnację skóry
Woda z kwiatu pomarańczy to produkt pochodzenia naturalnego, który zyskał popularność jako element uzupełniający w pielęgnacji skóry. Substancję otrzymujemy z destylacji parowej płatków kwiatu pomarańczy (Citrus aurantium). Posiada przyjemny i lekki zapach.
Według Wikipedii woda z kwiatu pomarańczy znajduje wiele zastosowań. Ludzie używają jej w różnych przepisach kulinarnych, wśród których są hiszpańskie roscón de reyes, syropy, babeczki i ciasta. Inni używają jej do celów leczniczych, choć nie znajduje to bezpośredniego poparcia naukowego.
Tak czy inaczej, woda z kwiatu pomarańczy stanowi produkt dostępny w aptekach i sklepach kosmetycznych jako uzupełnienie pielęgnacji twarzy. Chociaż wymaga dalszych badań, aby potwierdzić jego właściwości, dane anegdotyczne sugerują, że może pomóc poprawić wygląd skóry. Więc jakie są korzyści?
Woda z kwiatu pomarańczy — pielęgnacja skóry
Proces destylacji płatków kwiatu pomarańczy wytwarza wodę z kwiatu pomarańczy, produkt, który oprócz witamin i minerałów zawiera związki fenolowe, jak pokazano w poprawionej publikacji w Oxidative Medicine and Cellular Longevity.
W szczególności jego aktywne właściwości są następujące:
- Olejek eteryczny neroli (o.15%): limonen, linalol, nerol, antranilat metylu
- Olejek eteryczny petitgrain (0,15%): heterozydy flawonowe, zasada goryczy
- Kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, askorbinowy)
- Cukry
- Pektyny
Może Cię też interesować: Pomarańcze i miód na śniadanie – pychota!
Dzięki takiemu składowi nic dziwnego, że woda z kwiatu pomarańczy działa jako sprzymierzeniec poprawiający wygląd skóry. Stosowanie go sprawia, że Twoja skóra staje się miękka, nawilżona i wolna od zanieczyszczeń.
Przyjrzyjmy się bliżej jego właściwościom.
Nawilżenie i odświeżenie
Ze względu na swój skład woda z kwiatu pomarańczy jest idealnym produktem do nawilżania i odświeżania skóry. W rzeczywistości jest odpowiednia dla każdego rodzaju skóry, także wrażliwej i delikatnej. Jest dobra też odpowiednia do nawilżania w przypadku suchej, łuszczącej się lub matowej skóry.
Jest to również dobra opcja w przypadku egzemy i alergii. W takich przypadkach dobrze jest jednak pamiętać, że nie jest to podstawowe leczenie. Produkt pomaga jedynie miejscowo załagodzić problem. Każdy problem ze skórą, z którym możesz mieć do czynienia powinien być pod kontrolą dermatologiczną.
Czyszczenie i regulacja nadmiaru oleju
Produkt ten jest nie tylko doskonały dla suchej skóry, ale również pomocny dla tych, które produkują dużo sebum. Posiada właściwości ściągające, dzięki czemu stosowanie go może pomóc usunąć nadmiar sebum, który wypełnia gruczoły łojowe u osób z tym problemem.
Dodatkowo oczyszcza i zmniejsza obecność drobnoustrojów na skórze, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów takich jak trądzik. Pomaga również zmatowić i zmniejszyć połysk, który może powodować zabrudzenia skóry.
Przeczytaj też: Pomarańcze i miód na śniadanie: pychota!
Ochrona skóry
Dzięki zawartości związków fenolowych, jednej z substancji o działaniu przeciwutleniającym, woda z kwiatu pomarańczy pomaga chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych UV i wolnymi rodnikami w środowisku. Dzięki temu regularne stosowanie go w połączeniu z dobrymi nawykami pomaga zmniejszyć ryzyko przedwczesnego starzenia się.
Woda z kwiatu pomarańczy — sposób użycia
Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie wody z kwiatu pomarańczy do pielęgnacji skóry. Wiele osób regularnie używa go jako toniku na zakończenie rutynowej pielęgnacji skóry. W ten sposób usuwasz zanieczyszczenia z porów i pozostawiasz skórę bardziej nawilżoną. Możesz go stosować rano przed nałożeniem innych kosmetyków, a także wieczorem przed pójściem spać.
- Najlepszym sposobem na jego użycie jest namoczenie w nim wacika. Następnie delikatnie wmasuj w całą twarz, szyję i dekolt.
- Możesz również umieścić go w butelce z rozpylaczem i spryskać nim twarz przed nałożeniem makijażu. Dzięki temu po wyschnięciu kosmetyk łatwiej przylega do twarzy.
- Inne momenty, w których można go używać to: po goleniu, w upalne dni, kiedy skóra jest błyszcząca, czy na podrażnieniach lub zaczerwienieniach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Suntar, I., Khan, H., Patel, S., Celano, R., & Rastrelli, L. (2018). An overview on citrus aurantium L.: Its functions as food ingredient and therapeutic agent. Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 2018. https://doi.org/10.1155/2018/7864269
- Karthikeyan, V., & Karthikeyan, J. (2014). Citrus aurantium (Bitter Orange): A Review of Its Traditional Uses, Phytochemistry and Pharmacology. International Journal Of Drug Discovery and Herbal Research (IJDDHR), 4(4), 766–772.
- Huang, S., Hu, S., Shi, J., & Yang, Y. (2001). Studies on chemical constituents from the flower of Citrus aurantium. Zhong Yao Cai = Zhongyaocai = Journal of Chinese Medicinal Materials, 24(12), 865–867.