Owoce, które zwalczają objawy suchej i popękanej skóry

· Październik 24, 2018
Dokładnie tak samo, jak w przypadku używania owoców zewnętrznie na skórę, w niektórych przypadkach jedzenie poszczególnych owoców może być niezwykle korzystne dla pielęgnacji i zdrowia naszej skóry dając jej blask i promienność.

Mawia się, że większość chorób, z jakimi się borykamy, jest rezultatem niewłaściwej diety. Jednakże owoce i warzywa są rodzajem pożywienia, który dostarcza najlepszej proporcji składników odżywczych. Owoce przykładowo pomagają w walce z suchą i popękaną skórą.

Najkorzystniejsze substancje dla naszej cery to witamina C, A i D, antyoksydanty, kolagen i cynk.

Witamina C

Witamina C lub kwas askorbinowy odgrywają dużą rolę w wielu reakcjach fizjologicznych organizmu człowieka. Jest ona bardzo efektywna w poprawianiu wyglądu naszej skóry.

Ta witamina jest kluczowa w syntezie kolagenu i w produkcji czerwonych krwinek, tak samo jak promowania rozwoju układu odpornościowego.

Witamina C jest obecna w dużych ilościach w takich owocach jak cytrusy i czerwone owoce. Właściwie to substancja, o której teraz mówimy, jest najlepszą możliwą rzeczą, która pomaga w regeneracji skóry człowieka. Dodatkowo odżywia i odmładza cerę, nadając jej blask.

Witamina ta powinna być spożywana w niewielkich dawkach. Spowodowane jest to faktem, że jest szybko usuwana z organizmu razem z moczem.

Owoce, które posiadają największą ilość witaminy C to przykładowo:

 • Gujawa (243 mg)
 • Kiwi (80 mg)
 • Cytryna (60 mg)
 • Pomarańcze (60 mg)
 • Truskawki (59 mg)

*Rekomendowane dzienne zapotrzebowanie dla kobiet 75 mg, a dla mężczyzn 90 mg. Jednakże niektórzy dietetycy zalecają konsumowanie około 200 mg.

Witamina A

Wewnętrznie, retinol i witamina A wspomagają prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. W międzyczasie w użytku zewnętrznym promuje ona utrzymanie dobrego stanu skóry i lepszej elastyczności tkanki łącznej.

Dodatkowo jest ona antyoksydantem o bardzo silnym działaniu, który zapobiega przedwczesnym objawom starzenia się skóry.

witamina a

Witamina ta stymuluje produkcję kolagenu, który pomaga w osiąganiu gładkiej i napiętej skóry. Poza tym wszystkim składnik o nazwie beta – karoten dostarcza koloru, który sprawia, że skóra wygląda zdrowiej i promienniej.

Owoce, które mają największe stężenie witaminy A to przykładowo:

 • Melon
 • Arbuz
 • Maliny
 • Truskawki
 • Czarne porzeczki
 • Brzoskwinie

Witamina E

Witamina ta znana jest również pod nazwą tokoferol. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach i znajduje się w różnych warzywach, owocach, nasionach i zbożach.

Posiada wiele różnych właściwości dotyczących całego organizmu, ale również odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym wyglądzie i funkcjonowaniu skóry.

 • Przykładowo działa jako antyoksydant i poprawia mikro krążenie krwi w warstwie tkanki skórnej.
 • Poprawia również elastyczność, redukuje istniejące blizny i zmarszczki, a także ma właściwości ochronne przed promieniowaniem UV.

Podsumowując: witamina E jest uważana za substancję odnawiającą skórę. Właśnie z tego powodu jest często wykorzystywana w produktach kosmetycznych mających na celu pielęgnację i utrzymanie skóry w idealnym stanie.

Owoce idealne do zwalczania suchej i popękanej skóry

Teraz po tym jak podzieliliśmy się z Wami najważniejszymi mikroelementami nawilżającymi i dbającymi o skórę, to przedstawimy Wam niektóre z owoców, które ich dostarczają i powinny zostać włączone do naszej codziennej diety.

Awokado

Awokado jest owocem o kremowej, gęstej konsystencji i o bardzo wysokiej zawartości tłuszczów, olejów roślinnych i kalorii. Jednakże jest ono również bardzo często wykorzystywane do produkowania szerokiej grupy produktów kosmetycznych, co spowodowane jest jego właściwościami nawilżającymi i rozjaśniającymi. Działa na skórę, jak również na włosy.

Głównymi składnikami, jakie zawiera awokado, są witamina A, beta – karoteny, witamina B kompleks (B1, B2, B3, B5, B6), witamina C, witamina E, witamina K i minerały takie jak potas czy żelazo.

awokado

Właśnie w tego względu awokado jest stosowane jako znakomity antyoksydant i działa idealnie w naprawianiu suchej, starszej i zmęczonej skóry.

Arbuz

Arbuz jest owocem składającym się w około 92% z wody i elektrolitów. Właśnie dlatego jest świetnym źródłem nawilżającym: idealnym komponentem, jaki nasza skóra potrzebuje.

 • Dostarcza nam witaminy A, witaminy B, witaminy C – co jest idealne w pielęgnacji skóry.
 • W związku z tym, iż zawiera w sobie antyoksydanty, pomaga dodatkowo eliminować ciemne punkty, zmarszczki i linie mimiczne twarzy.
 • Z drugiej strony arbuz jest również jednym z najlepszych naturalnych rozwiązań w leczeniu trądziku i cery przetłuszczającej się.

Pomarańcze

Pomarańcze są owocami cytrusowymi posiadającymi kwaśne pH. Są one znane za ich wysoką zawartość witaminy C, która stymuluje produkowanie kolagenu.

Zawierają one również w swoim składzie substancje takie jak witaminy: A, B, D, E i K, jak również różne minerały. Elementy te, jak już wiemy są znakomite jako antyoksydanty.

Z powodu tego, że pomarańcze utrzymują skórę gładką, elastyczną i zdrową ten owoc jest uważany za jeden z najkorzystniejszych spośród wszystkich w pielęgnacji Twojej skóry.

pomarańcze

Truskawki

Truskawki są bardzo cenione za ich cudowny smak, a zarazem bardzo niską zawartość kaloryczną. Są one jednak również bardzo korzystne dla Twojej skóry. Elementy odżywcze takie jak witaminy C, E, K i B odnawiają, regenerują i nawilżają skórę, sprawiając, że wygląda młodo i pięknie.

Mogą one być pomocne w minimalizowaniu objawów takich jak ciemne kręgi w okolicach oczu, popękania skóry i pomagają chronić skórę przed promieniowaniem UV.

W kwestii komercyjnych produktów kosmetycznych owoce te są używane w redukowaniu nadprodukcji sebum i łagodzenia objawów trądzikowych.

Jak widzicie sami mamy do wyboru niezliczoną ilość naturalnych sposobów, aby utrzymywać naszą skórę zdrową i piękną. Najlepszą częścią jest to, że w dłuższej perspektywie owoce te nie tylko działają na zewnętrzną część naszego ciała, ale również dają identyczne efekty dla naszego organizmu jako całości.

Czy masz zamiar dołączyć te owoce do swojej codziennej diety?