Woda z jęczmienia: zalety, przeciwwskazania i przepis

Woda z jęczmienia może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Przeczytaj i poznaj zastosowania tego interesującego, odświeżającego napoju.
Woda z jęczmienia: zalety, przeciwwskazania i przepis
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Znana w Hiszpanii i krajach Ameryki Środkowej woda z jęczmienia to orzeźwiający napój bogaty w składniki odżywcze.

Chociaż ostatnio zrobiła się modna ze względu na jej dobroczynne działanie, nie wszystkie jej właściwości poparte są dowodami. Dlatego też warto dowiedzieć się o niej więcej.

Czym jest woda z jęczmienia?

Chodzi o napój na bazie zboża, które gotuje się w wodzie z odrobiną soku z cytryny. Po przygotowaniu dodaje się cynamonu do smaku i ewentualnie dosładza miodem lub cukrem. Można znaleźć jego wiele wersji, gdyż czasami odcedza się wodę od ziaren, a czasami pozostawia je w napoju.

Warto mieć ten aspekt na uwadze, gdyż skład odżywczy, wartość energetyczna i dobroczynne działanie na zdrowie różnią się w tych dwóch przypadkach. Głównym powodem jest fakt, że wyrzucanie ziaren jęczmienia wiąże się z utratą błonnika.

Woda z jęczmienia i jej 5 zalet

W wielu miejscach na świecie spożywa się ten napój nie tylko ze względu na jego orzeźwiające właściwości, ale także na jego dobroczynne działanie prozdrowotne. Ważne jest jednak, aby wybierać napój zawierający ziarna jęczmienia.

1. Bogactwo składników odżywczych

Jęczmień to jedno z najdłużej znanych ziaren. Do dzisiaj spożywa się go na Bliskim Wschodzie, na północy Europy i w Ameryce Południowej.

Chociaż zwykle kojarzy się z produkcją piwa, ma bardzo ciekawy skład, więc warto włączyć go do codziennej diety. Wyróżnia się następującymi składnikami:

  • Zawiera rozpuszczalny błonnik.
  • Ma w składzie kwas foliowy i inne witaminy z grupy B (B1, B3 y B6).
  • Zawiera minerały i oligoelementy takie jak potas, żelazo, magnez, fosfor, selen, cykl i miedź.
  • Jest źródłem antyoksydantów.
Jęczmień stosuje się w produkcji piwa, ale woda z niego także jest popularna.

2. Kontrola poziomu cholesterolu

W ziarnach jęczmienia znajduje się interesujący składnik obniżający poziom cholesterolu i innych tłuszczów we krwi, a mianowicie betaglukan.

To rodzaj rozpuszczalnego błonnika obecnego w zbożach. W jęczmieniu jest go więcej niż na przykład w owsie, pszenicy czy ryżu. Jak podaje badanie opublikowane w Americal Journal of Clinical Nutrition obserwuje się większy spadek poziomu dobrego cholesterolu i złego cholesterolu LDL w dietach zawierających jęczmień.

Co więcej, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wskazuje na to, że diety ubogie w cholesterol i bogate w błonnik zmniejszają ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia.

3. Regulacja poziomu glukozy

Pewne badania naukowe koncentrują się na wpływie jęczmienia na poziom cukru we krwi po jedzeniu. Do głosu dochodzą tu betaglukany, które obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Te dwie korzyści (kontrola poziomu glukozy i tłuszczu we krwi) obniżają ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia i chronią ściany tętnic oraz żył.

4. Wspieranie procesów trawiennych

Ziarno jęczmienia zawiera dużo rozpuszczalnego błonnika. Korzystnie wpływa on na układ trawienny, przyspiesza ruchy jelit i przemieszczenie się treści pokarmowej.

5. Kontrola wagi

Obecność błonnika w nieprzecedzonej wodzie jęczmiennej przyczynia się do kontroli wagi. Wiele badań popiera tezę, że diety bogate w ten składnik zapewniają poczucie sytości i tłumią g łód.

Co więcej, picie wody z jęczmienia pomiędzy posiłkami to dobra strategia zapobiegania podjadaniu przekąsek bogatych w kalorie, cukry i tłuszcze.

Przeciwwskazania

Wiele produktów żywnościowych i napojów uważa się na bezpieczne. Jednak u niektórych potrafią one powodować dolegliwości. Tak samo jest z wodą jęczmienną.

Przede wszystkim należy ostrożnie wprowadzać ją do codziennej diety i odstawić ją w razie wystąpienia efektów ubocznych. W przypadku choroby czy przyjmowania leków lepiej skonsultować się z lekarzem.

Problemy z trawieniem

Jedna z głównych zalet tego produktu może zamienić się w jego wadę. Wysoka zawartość błonnika w niefiltrowanej wodzie jęczmiennej może wywoływać wzdęcia, gazy i bóle brzucha.

Wyższa zawartość cukru i kalorii

Niektóre przepisy na ten napój i gotowe jego wersje zawierają duże ilości cukru i słodzików. Przy wyborze przyjrzyj się dokładnie etykiecie.

Co więcej, gdy napój nie jest przecedzony, zawiera ziarna o pewnej wartości energetycznej. Nie należy więc przesadzać z jego ilością.

Nie nadaje się dla osób z celiakią

Ziarna jęczmienia zawierają gluten, więc nie są zalecane osobom cierpiącym na celiakię.

Przepis na wodę z jęczmienia

By przygotować w domu wodę z jęczmienia potrzebujesz następujących składników:

  • 3/4 szklanki ziaren jęczmienia
  • 2 cytryny
  • 1/4 szklanki miodu lub słodzika
  • 6 szklanek wody

Najpierw opłucz jęczmień pod strumieniem bieżącej wody. Wrzuć do garnka z wodą i skórką cytryny. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz ogień i gotuj przez 30 minut.

Po tym czasie odcedź i przelej do szklanej butelki. Zachowaj ziarna jęczmienia do późniejszego wykorzystania – możesz zjeść je z jogurtem, dodać do sałatki lub zupy z warzyw.

Warto pamiętać, że odcedzenie jęczmienia obniża wartość kaloryczną napoju (zależy ona też od zawartości cukru), ale pozbawia go błonnika. Jęczmienia nie trzeba odcedzać – można go spożyć razem z napojem.

Póki co brak badań naukowych konkretnie stwierdzających zalecaną dzienną dawkę. Publikacja w European Journal of Clinical Nutrition podaje, że betaglukany zawarte w jęczmieniu mogą mieć różne masy cząsteczkowe, więc ich działanie może się różnić w ramach takiej samej porcji.

Zaleca się zatem umiarkowane spożycie w połączeniu ze zdrową dietą i zdrowymi nawykami. W oparciu o nie spożywanie napoju daje wspomniane korzyści.

Napój z jęczmienia nie jest zalecany osobom z problemami z trawieniem ze względu na błonnik.

Woda z jęczmienia z ziarnami

Woda z jęczmienia, filtrowana lub z ziarnami, to napój orzeźwiający i nawadniający o przyjemnym smaku. Należy jednak pić go z umiarem, gdyż zawiera cukry i słodziki.

Gdy przygotowuje się go w domu, można nieco zmienić smak dodając sok z pomarańczy, świeże zioła czy przyprawy. Napój należy przechowywać w lodówce, najlepiej w słoiku lub w szklanej butelce.

Chociaż istnieją naukowe dowody na korzystny wpływ tego napoju na zdrowie, lepiej powoli wprowadzać go do diety i nie przesadzać z jego ilością. Woda z jęczmienia zawiera cenne składniki odżywcze, pomaga kontrolować poziom cholesterolu i glukozy we krwi, ale nie jest magicznym napojem.

Najlepszym sposobem na maksymalne wykorzystanie jej możliwości jest włączenie jej do zdrowej diety opartej na świeżych produktach i zdrowych nawykach takich jak regularne ćwiczenia fizyczne, wysypianie się i unikanie stresu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abumweiss S.S, et al. β-glucan from barley and its lipid-lowering capacity: a meta-analysis of randomized, controlled trials. European Journal of Clinical Nutrition. Octubre 2010. 64:1472–1480.
  • Behall K.M, et al. Lipids significantly reduced by diets containing barley in moderately hypercholesterolemic men. Journal of the American College of Nutrition. Febrero 2004. 23(1):55-62.
  • FDA. Food labeling. Specific Requirements for Health Claims. Sec 101.81 Health claims : soluble fiber from certain food and risk of coronary heart disease. Abril 2020.
  • Mcintosh G.H, et al. Barley and wheat foods: influence on plasma cholesterol concentrations in hypercholesterolemic men. American Journal of Clinical Nutrition. Mayo 1991.53(5):1205-9.
  • Slavin J, Green H. Dietary fibre and satiety. Nutrition Bulletin. British Nutrition Foundation. Marzo 2007. 32(s1). 32-42.
  • Tosh S. M. Review of human studies investigating the post-prandial blood-glucose lowering ability of oat and barley food products. European Journal of Clinical Nutrition. Abril 2013. 67(4):310-7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.