Woda morska - jakie korzyści niesie dla naszego zdrowia?

Choć woda morska zawiera wiele minerałów, eksperci wskazują, że jej picie to ryzykowna praktyka. Najlepiej korzystać z niej w inny sposób.
Woda morska - jakie korzyści niesie dla naszego zdrowia?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

W niektórych krajach Ameryki Południowej mówi się, że woda morska pomaga uwolnić organizm od negatywnej energii. Z tego powodu wiele osób decyduje się spędzić wakacje na plaży, kąpiąc się w ciepłych wodach, mając nadzieję na zregenerowanie sił. Inni starają się organizować regularne wypady na tereny przybrzeżne, cieszyć się świeżym powietrzem i przebywać nad morzem, nawet jeśli się do niego nie zapuszczają.

Woda morska posiada wiele zalet dla naszego organizmu. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.

Z pewnością spędzanie czasu na świeżym powietrzu, patrzenie, odczuwanie i delektowanie się zapachem morza, wiatru i ciepła słońca jest energetyzujące. W świetle tego nietrudno sobie wyobrazić, jak poprawia się nasze samopoczucie, gdy decydujemy się na chwilę wolnego.

Jednak niektórzy uważają, że woda morska wpływa korzystnie nawet na nasze zdrowie psychiczne.

Woda morsk – co warto wiedzieć

Kobieta nad morzem. Woda morska

Ponad 4000 lat temu w Chinach cesarz Fu-Shi, znany jako ojciec medycyny morskiej, zalecał picie wody morskiej i spożywanie wodorostów, aby zachować zdrowie.

Francuski fizjolog i przyrodnik René Quinton odkrył, że woda morska ma takie same składniki jak te, które znajdujemy w komórkach organizmu. Twierdził, że woda morska jest bardzo podobna do osocza krwi.

Wiele lat później wraz z dr. Jarricotem założył tak zwane „przychodnie morskie”. Używali wody morskiej do leczenia chorób takich jak cholera, tarczyca, niedożywienie, a także problemy skórne. Następnie butelkowali wodę morską i nazwali ją „plazmą morską”. Przychodnie te powstały również w takich krajach jak Kolumbia, Argentyna, Hiszpania, Meksyk, Urugwaj i RPA.

Zobacz też: Mycie włosów po wyjściu na plażę – 6 wskazówek

Właściwości wody morskiej

Kilkakrotnie badano potencjał wody morskiej jako elementu uzupełniającego w utrzymaniu zdrowia. Eksperci zwracają jednak uwagę, że pomimo tego, że zawiera minerały, które mogą być korzystne, najlepiej jej nie spożywać. Nawet jako uzupełnienie zdrowego stylu życia.

Aby czerpać korzyści z zawartych w wodzie morskiej minerałów (magnez, wapń, sód, potas), najlepiej jest spożywać produkty zawierające je, które są bardzo zróżnicowane – owoce, warzywa, warzywa, zboża, mięso, ryby itp.

W składzie chemicznym wody morskiej znajdziemy cynk, jod, potas oraz pierwiastki śladowe, takie jak krzemionka. Nie oznacza to jednak, że ludzie powinni ją spożywać, aby pozyskać te pierwiastki.

Niektórzy uważają, że woda morska może być ogólnie dobrym źródłem do pielęgnacji ciała. Na przykład jej właściwości antybiotyczne pomogłyby przyspieszyć procesy gojenia się ran.

Kobieta pije wodę
Udowodniono, że najlepszym płynem dla zdrowia jest woda pitna.

Korzyści z wody morskiej

Jeśli więc spojrzymy na inne korzyści płynące z wody morskiej zamiast jej spożywania, możemy wspomnieć, że pływanie w morzu pomaga rozluźnić nasze mięśnie dzięki zawartemu w niej jodowi. Jednocześnie pomaga to w powrocie do zdrowia po niektórych urazach. Dlatego jest idealny dla osób, które przechodzą rehabilitację lub znajdują się w fazie pooperacyjnej.

Osobom z chorobami lub problemami układu oddechowego zwykle zaleca się oddychanie morską bryzą.

Zaleca się również pływanie w morzu, ponieważ słona woda pomaga płucom eliminować „toksyny”, jak wskazano w badaniu opublikowanym w Oto-Rhino-Laryngologia Nova. Z tego powodu woda morska jest lekarstwem na kaszel z flegmą i przeziębienia.

Podobnie pacjenci z zapaleniem stawów (lub chorobą zwyrodnieniową stawów) mogą czerpać korzyści z wody morskiej. Pływanie w morzu pomoże złagodzić intensywny ból, który często towarzyszy dolegliwościom reumatycznym, chociaż nie ma ostatnich artykułów naukowych, które by to potwierdzały.

Według niektórych badaczy pacjenci z łuszczycą powinni nacierać wodą morską dotknięte obszary. W ten sposób łuszczące się warstwy skóry łatwiej odpadłyby same z siebie. To samo stanie się ze skórą głowy, gdzie łuszcząca się skóra może powodować swędzenie.

Przed skorzystaniem z tego środka zdecydowanie zalecamy wizytę u lekarza specjalisty w celu uzyskania zalecanego leczenia.

Korzyści z wody morskiej: związek i ulga

Spacery po plaży, w kontakcie z morską wodą, oprócz tego, że są przydatne do ćwiczeń na świeżym powietrzu i oczyszczania umysłu, są niezwykle przyjemne. Są okazją do rozmowy z partnerem lub obejrzenia zachodu słońca. Fale masują stopy, a piasek złuszcza pięty.

Ci, którzy mieszkają w pobliżu morza, powinni przynajmniej raz w tygodniu wykonywać „terapię morską”. Latem możesz popływać pod koniec dnia pracy. A kiedy jest zimno, po prostu wdychaj chłodny powiew z promenady. Obie czynności są bardzo korzystne dla zdrowia.

Jeśli mieszkasz daleko od plaży, nie czekaj na wakacje, aby ją odwiedzić. Skorzystaj z weekendu lub wakacji i ciesz się korzyściami płynącymi z wody morskiej.

Chociaż nie ma na to żadnych badań, często mówi się, że jeśli masz problemy z zasypianiem, warto wybrać się na spacer brzegiem morza. Mówi się nawet, że wystarczy posiedzieć przez chwilę przed falami, wdychając morskie powietrze.

Krótko mówiąc, korzyści płynące z wody morskiej są ściśle związane z relaksacją oraz uwolnieniem stresu i napięcia emocjonalnego. Obecnie nauka nie potwierdziła niczego innego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Chemical Society. (2006). Chemistry in the community. Nueva York: W.H. Freeman.
  • Mataix Verdú, J. (2008). Fisiología de la hidratación y nutrición hídrica. Madrid: Coca-Cola España.
  • Park, Chris. (2007). A dictionary of environment and conservation. Oxford: Oxford UP.
  • Lagarto Parra, A., & Bernal Sologuren, I. (2002). Utilización terapéutica de las aguas y fangos mineromedicinales. Revista Cubana de Farmacia, 36(1), 62-68.
  • Kimata, H., Tai, H., & Nakajima, H. (2001). Reduction of allergic skin responses and serum allergen-specific IgE and IgE-inducing cytokines by drinking deep-sea water in patients with allergic rhinitis. Oto-Rhino-Laryngologia Nova, 11(6), 302-303.
  • Nani, M., Zura, S., Majid, F. A. A., Jaafar, A. B., Mahdzir, A., & Musa, M. N. (2016). Potential health benefits of deep sea water: a review. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.