Woda kokosowa i jej właściwości
Woda kokosowa jest jak najbardziej “trendy”. Przez wiele lat była napojem orzeźwiającym tysiące osób w krajach tropikalnych i służyła jako główny składnik najróżniejszych potraw. Obecnie korzysta się z niej na całym świecie. Wszystko to ze względu na ogrom zawartych w niej nutrientów.
Jest niskokaloryczna i nie zawiera cholesterolu, a dostarcza bardzo dużych ilości potasu (nawet cztery razy więcej niż banany). Jako że doskonale nawadnia organizm, zalecana jest zwłaszcza sportowcom chcącym uzupełnić płyny i sole mineralne.
Bardzo ważna kwestia – woda kokosowa to nie to samo co mleko, czy olejek kokosowy. Te ostatnie prezentują o wiele wyższą zawartość tłuszczów i kalorii.
Woda z wnętrza orzecha kokosowego ma słodkawy smak. Obecne w niej węglowodany – w formie cukru i elektrolitów – dostarczają więcej energii niż jakiekolwiek napoje komercyjne.
Woda kokosowa i jej właściwości odżywcze
Napój ten jest w 100% naturalny i bez wątpienia jest najzdrowszym sposobem na nawodnienie organizmu. A to dlatego, że zawiera dużo mniejsze ilości cukru niż słynne “energetyki”, a nawet niektóre soki owocowe.
W jej skład wchodzą:
- 54,5 kcal.
- 1,3 g cukru.
- 61 mg potasu.
- 5,45 mg sodu.
Oprócz tego woda kokosowa jest źródłem wielu składników odżywczych. Chcesz wiedzieć, o które nutrienty chodzi?
Przeczytaj również: Sok z buraka, kokosu i imbiru – leczniczy napój
Wspomaga proces odchudzania
To świetna alternatywa dla wody – zawiera małą ilość tłuszczu i kalorii i przyspiesza proces odchudzania.
Jej właściwości pomagają oczyścić organizm z toksyn, a także pomagają kontrolować uczucie głodu, zapobiegając jednocześnie podjadaniu niezdrowych przekąsek między posiłkami.
Czysta i gładka cera
Woda kokosowa może być używana jako tonik do twarzy. Zwalcza trądzik i inne niedoskonałości pojawiające się na skórze.
Rozjaśnia i zamyka otwarte pory, ograniczając tym samym wydzielanie sebum. To właśnie dlatego tak wiele produktów kosmetycznych zawiera wodę kokosową jako swój główny składnik.
Woda kokosowa poprawia przemianę materii
Dzięki dużej zawartości błonnika, prezentuje delikatny efekt przeczyszczający. Zapobiega zaparciom, niestrawności, nadkwaśności i zgadze. Woda kokosowa świetnie spisze się również po zbyt obfitych posiłkach – unikniesz nabrzmiałego brzucha i gazów.
Zawarte w wodzie kokosowej elektrolity zapobiegają odwodnieniu organizmu podczas biegunek, wymiotów, czy nadmiernego oddawania moczu.
Zawsze nawodniony organizm…
Woda z wnętrza orzecha kokosowego świetnie spisze się zwłaszcza wtedy, kiedy nasz organizm jest odwodniony i brakuje mu soli mineralnych. Na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym.
Zawarte w niej substancje, takie jak potas i sód, przyspieszają regenerację ciała i umysłu.
Obniża ciśnienie tętnicze
Zdarza się, że zbyt wysoki poziom elektrolitów prowadzi do podwyższonego ciśnienia tętniczego.
Jako że woda kokosowa jest ich naturalnym źródłem, pomaga uregulować ich ilość i zachować równowagę. Osoby, które cierpią na nadciśnienie, powinny pijać ją każdego ranka, najlepiej na czczo.
Przeczytaj również: Obniż ciśnienie tętnicze bez leków!
Woda kokosowa jest kompatybilna z krwią!
Mogłaby uratować Ci życie! Woda kokosowa, w razie ekstremalnej konieczności, wprowadzona dożylnie natychmiast nawadnia organizm!
Jakie ilości są najbardziej rekomendowane?
Produkt ten można pijać jako osobny napój lub mieszać go z, na przykład, warzywami i owocami. Na dzień dzisiejszy nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych, dlatego też może być konsumowana na co dzień.
Pamiętaj jednak, żeby prowadzić możliwie zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę. Woda kokosowa zawiera od 45 do 60 kcal (na szklankę), a woda naturalna nie ma ich wcale.
Należy również wspomnieć, że wszystkie opisane właściwości występują w wodzie kokosowej w 100% organicznej. W sklepach i supermarketach można kupić wersję komercyjną, w puszkach lub butelkach, ale nie jest ona tak zdrowa jak ta pochodzenia naturalnego, z zielonych kokosów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yong, J. W. H., Ge, L., Ng, Y. F., & Tan, S. N. (2009). The chemical composition and biological properties of coconut (Cocos Nucifera L.) water. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules14125144
- Gomes, F. P., & Prado, C. H. B. A. (2007). Ecophysiology of coconut palm under water stress. Brazilian Journal of Plant Physiology. https://doi.org/10.1590/S1677-04202007000400008
- Jústiz-Smith, N. G., Virgo, G. J., & Buchanan, V. E. (2008). Potential of Jamaican banana, coconut coir and bagasse fibres as composite materials. Materials Characterization. https://doi.org/10.1016/j.matchar.2007.10.011